Zenginler Düğmeye Bastı: Hedefte Bitcoin Var

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Batılı ülkeler, Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasasında öncü konuma geçebilmek için yarışıyor.

  • Dünyanın en zengin ülkelerinden İsviçre, düzenlemeler için düğmeye bastı.

  • Yapıcı ve küresel ölçekte örnek teşkil edecek düzenlemeler getirileceği belirtiliyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) küresel sermaye odakları için bir sorun olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Uluslararası Para Fonu (IMF), Amerika başta olmak üzere birçok batılı gelişmiş ülkeye bir ultimatom vererek, bir an önce kripto para piyasasında düzenlemelere gitmelerini önerdi. Dünyanın sermaye merkezlerinden biri olarak değerlendirilen İsviçre, kripto para piyasasında örnek teşkil edecek bir düzenleme çalışması için düğmeye bastı. İsviçreli yetkililer, kripto endüstrisine öncülük edecek düzenleyici yasal reformlar ve lisanslar üzerine yoğunlaşıyor.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) İçin Yasal Düzlem Çalışmaları Başlatıldı

2021 yılında bazı İsviçreli finans şirketleri, özel müşterileri için kripto para piyasası odaklı bazı hizmetler başlattılar. Bu hizmetlerin başlatılması için İsviçre’de küçük çaplı bazı kripto para düzenlemeleri gerçekleşti. Ancak daha kapsamlı ve küresel ölçekte anlam taşıyacak bir düzenlemenin eksikliği İsviçre’de de hissediliyor. İsrail ve İsviçre gibi zengin ülkelerde yatırımcılar hükümetlere vergi ödemek için baskı yapıyorlar. İsrailli ve İsviçreli kripto para yatırımcıları, tıpkı diğer yatırımlarında olduğu gibi bu yatırımlarının da yasal bir düzleme dayanması talebinde bulunuyorlar.

SponsorSponsor

Son iki yılda İsviçre’de toplamda iki banka, bir kripto para borsası ve ülkenin ilk kripto varlık fonu, blok zincir teknolojisi üzerinde ticaret yapmak için izin aldı. Piyasanın dışında blok zincir teknolojisinin ekonomide kullanımı da gelişmiş ülkeler için önemli bir düzenleme konusu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bankaların kendi blok zincir ağlarını kurmalarının bazı sorunlara yol açacağını belirtse de merkez bankaları tarafından basılacak dijital paraların faydalı olacağını ifade ediyor.

İsviçreli yetkililer, verilmiş olan lisansların yanında tüm öngörülemez öğeleri ortadan kaldıracak ve blok zincir ticaret modelini finans kurumları için elverişli bir hale getirecek düzenlemeler üzerinde duruyor.

“Kripto Para Piyasası Olgunlaştı”

Falcon Pvt Bank’ın eski Kripto Başkanı Katie Richards, İsviçre’nin pazar gereksinimleri ve yeniliklere ayak uydurma kapasitesini artırması gerektiğine vurgu yapıyor:

“Kripto para piyasası olgunlaştı. Yasal çerçeveleri oluşturmak için lisanslar hazırlanıyor. Yeni bir finansal ürün hattı oluşturuluyor.”

İsviçre, Bitcoin ve altcoin piyasası konusunda tarafsız tutumu sayesinde sektörün merkezlerinden biri haline geldi. Kar amacı gütmeyen projeler, burada fon toplamak için izin alabildiler. Çin ve ABD’nin çelişkili ifadeleri, blok zincir teknolojisinin farklı coğrafyalara yayılmasına neden oldu. Çin’in son olarak piyasanın bütün öğelerini yasaklaması Hong Kong merkezli şirketleri de etkiledi. İsviçre, konuyu daha çok finansal bir yenilik olarak ele alıyor. Düzenlemlerle blok zincir teknolojisi ile geleneksel finans modeli arasında oluşan boşluğu kapatmayı hedefliyor.

Vitalik Buterin: Düzenlemeler Faydalı Olabilir

Blok zincir teknolojisinin üretici cephesinde düzenlemeler için farklı yorumlar yer alıyor. Çin’in düzenleme anlayışı ele alındığında, herhangi bir blok zincir geliştiricisinin bu düzenlemelerin yanında olması beklenemez. Ancak Ethereum kurucularından Vitalik Buterin, sektörü geliştirmeye ve eksikleri kapatmaya yönelik bir düzenlemenin teknoloji için olumlu bir gelişme olacağına inanıyor.

Düzenlemeler konusunda en büyük sıkıntı, merkeziyetsiz finans (DeFi) platformları ve henüz nereye gideceği belli olmayan NFT’ler. DeFi platformları, ABD tarafından vergiye bağlanmaya ve hatta bir süreliğine de olsa dışlanmaya çalışılıyor. Bu platformların birçoğunun merkeziyetsiz yapısı, onları düzenlemenin önüne büyük bir engel koyuyor. Uniswap gibi bazı büyük oluşumlar, düzenleyicilere ayak uydurmak için bazı ürünlerin satışını baskılasa da bütün DeFi’lara aynı baskıyı uygulayabilmek mümkün değil.

DarkFi blok zincir proje yaratıcısı Amir Taaki’ye göre, İsviçre’nin düzenlemeleri ABD’de uygulanan kripto karşıtı yasalardan çok daha faydalı olacak:

“Hükümetler nakite, topluma ve ekonomiye karşı savaş veriyor. Çin, Batılı devletler için bir rol model haline geliyor. İsviçre son güvenli limandır.”

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın