Yükselen Kripto Piyasalarının Detaylı Analizi – BTC, ETH, XRP, LTC, EOS, XTZ, LINK

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin blok ödülü yarılanması yolculuğunun yüzde 99'u geride kaldı.

  • LINK, değer kaybı yaşamaya devam edebilir.

  • Ethereum, mevcut yükselişinde düşük hacim gibi sorunlar yaşıyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

29 Nisan tarihinde 629.900 no’lu Bitcoin bloğunun kazımı gerçekleşti. Böylece 12 Mayıs’ta gerçekleşecek olan bir sonraki yarılanmaya giden yolun yüzde 99’u geride kalmış oldu.Bitcoin, mart ayındaki çöküşten sonra yavaş yavaş yükselmeye başladı. Chicago Merchantile Exchange’deki (CME) açık pozisyonlar, çöküşten bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Bu da Bitcoin’in sağlam bir biçimde yükseldiğinin kanıtı olarak görülebilir. Fakat BTC’nin, mevcut yükseliş trendinin sonlanabileceği majör bir direnç seviyesine ulaştığı görülüyor.Bu analizde, kripto para piyasasındaki fiyat hareketlerini masaya yatıracak ve gelecekteki görünüm için bir tablo çizmeye çalışacağız.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin fiyatı, 20 Mart’tan bu yana yükselen bir kanal içinde hareket ediyor. Şu anda ise kanalın alçalan direnç çizgisinin hafifçe altında seyrediyor.

BTC bunun yanında iki ayrı direnç seviyesinin kesişim noktasına da ulaşmış bulunuyor:

  • Bir önceki düşüşün 0,786 Fib seviyesi
  • 200 günlük hareketli ortalama (MA)

Fiyatın şu anki seviyeden destek çizgisine doğru düşmesi de ihtimal dahilinde bulunuyor. Eğer bu durum gerçekleşmezse 8.400-8.500 dolarda bulunan bir sonraki direnç bölgesine doğru yükseliş kaydedebilir. Eğer fiyat bu seviyenin de üzerine çıkarsa kanaldan çıkış gerçekleştirmiş olacak. Bu durumda ise mevcut hareketin bir düzeltme değil, yeni bir yükseliş hareketi olduğunu söylemek gerekecek.

Bitcoin Grafiği (Trading View)

Ethereum (ETH)

Ethereum fiyatı, 13 Mart tarihinde dip seviyeye ulaştı ve yükselişe başladı. Yükselen bir takoz içinde hareket ettiği görülüyor. Her ne kadar takoz, negatif yönlü bir dönüş formasyonu olarak değerlendirilse de fiyat şu anda takozdan çıkış gerçekleştirme sürecinde bulunuyor.

Yine de bu çıkışın sağlamlığından şüphe duymak için geçerli birçok neden bulunuyor. İlk olarak, takozun başlangıcından bu yana hacmin düşmekte olduğu görülüyor. Hatta hacim, bu çıkış için neredeyse yok denecek bir seviyede seyrediyor.

Buna ek olarak daha önce iki kez destek olarak çalışmış 217 dolar seviyesinde çok önemli bir direnç bulunuyor. Bu direnç seviyesi aynı zamanda bir önceki düşüş hareketinin 0,786 Fib seviyesi tarafından da destekleniyor.

Bu yüzden mevcut çıkış hareketinin geçerlilik kazanmayacağına dair çok büyük bir ihtimal belirginlik kazanıyor. Bu da ETH’nin, yukarıda belirtilen dirence doğru yükseldikten sonra keskin bir şekilde düşeceği anlamına geliyor. Ancak 220 doların üzerine kararlı bir çıkış yaşanırsa bu ihtimal geçersiz olacak.

Ethereum Grafiği (Trading View)

XRP (XRP)

24 Nisan’da XRP fiyatı, alçalan bir direnç çizgisi üzerine çıkış gerçekleştirdi. Bu çizgi 17 günden beri aktif bir şekilde görev yapıyordu. Bu seviyenin onaylanmasından sonra hâlâ devam etmekte olan bir yükseliş hareketi başladı. Dahası, XRP yükselen bir destek çizgisini (aşağıdaki grafikte kesik çizgi) takip ediyor gibi görünüyor.

En yakındaki direnç bölgeleri 0,215 ve 0,23 dolarda bulunuyor. Fiyat şu anda ilk direnç bölgesi içinde hareket ediyor. Fakat bu sadece bir minör direnç seviyesi. 0,23 dolardaki direnç bölgesi ise bunun aksine 200 günlük hareketli ortalama ile destekleniyor ve muhtemel bir dönüş noktası oluşturuyor.

RSI’da negatif bir uyumsuzluk olmadığı için fiyatın ikinci direnç bölgesine ulaşması bekleniyor

XRP Grafiği (Trading View)

Bitcoin Cash (BCH)

22 Mart tarihinde Bitcoin Cash fiyatı, yükselen bir destek çizgisini takip etmeye başladı. 22 Nisan’da da bu çizgiden son bir sıçrama gerçekleştirerek hâlâ devam etmekte olan bir yükseliş hareketini başlattı.

İlk olarak BCH fiyatının, 246 dolardaki ana direnç bölgesi üzerine çıkmakta zorlandığı görülüyordu. Fakat 29 Nisan’da bu çıkışı gerçekleştirebildi. Ayrıca bu çıkış, RSI’da görülen negatif uyumsuzluğun trend çizgisinin de kırılmasını sağladı.

Bu yüzden fiyatın, 275 dolarda bulunan en yakındaki direnç bölgesine doğru yükseliş hareketine devam etmesi bekleniyor.

BCH Grafiği (Trading View)

Bitcoin SV (BSV)

6 Nisan’dan bu yana Bitcoin SV fiyatı, alçalan bir üçgen ya da simetrik bir üçgen içinde hareket ediyor. Hala devam etmekte olan çıkış nedeniyle bunun simetrik bir üçgen olduğu söylenebilir. Simetrik üçgenler, yükseliş hareketlerinden sonra görüldüklerinde ise genelde bir devam formasyonu olarak çalışırlar.

BSV fiyatı, 205 dolarda yer alan minör bir direnç bölgesinde bulunuyor. Eğer fiyat, bu bölgenin üzerinde tutunmaya devam ederse 220 dolardaki bir sonraki direnç bölgesine doğru yükselişe başlayabilir. Bu ihtimal, RSI’ın 50 seviyesinden sıçrama yapıp yükselişe başlamış olmasıyla da destekleniyor.

Fakat çıkış için ortaya konan hacim, çok zayıf bir görünüm sergiliyor ve hareketin geçerliliği konusunda şüphe yaratıyor. Bu yüzden eğer fiyat 205 dolar üzerinde kapanış gerçekleştiremezse üçgenin yükselen destek çizgisine doğru bir düşüşle karşı karşıya kalabiliriz.

BSV Grafiği (Trading View)

Litecoin (LTC)

Litecoin fiyatı, 13 Nisan’dan beri bir yükselen kanal içinde hareket ediyor. Fakat 29 Nisan tarihinde bu kanaldan bir çıkış yaptı ve tırmanışa geçti. Bu analizin yazımı sırasında 47 dolarda yer alan minör direnç bölgesinde bulunuyordu. Daha önce de 7 Nisan tarihinde bu seviyede bir tepe oluşturmuştu.

Çıkışın hacmi yeterli gözüküyor ve RSI’da da negatif uyumsuzluk gözlemlenmiyor. Bu da çıkışın geçerli olduğunu gösteriyor. Eğer LTC, 47 dolar üzerinde tutunmayı başarırsa 53,50 ve hatta 60 dolar seviyesine doğru yükselişini sürdürebilir.

Eğer fiyat reddedilirse 40 dolara doğru keskin bir düşüş görebiliriz. Bu analizin yazımı sırasında ise yükseliş ihtimalinin daha önde olduğu görülüyor. Zira LTC, henüz herhangi bir zayıflık göstermiş değil.

LTC Grafiği (Trading View)

EOS (EOS)

29 Nisan tarihinde EOS, iki haftadır varlığını koruyan bir yükselen üçgenden çıkış yaptı. Çıkıştan hemen önce 6 saatlik grafikte, altın geçişi meydana geldiği gözlemlendi.

3,05 dolarda bir adet minör, 3,4 dolarda ise bir adet majör direnç olmak üzere iki adet direnç bölgesi bulunuyor. Tüm formasyonun yüksekliğini katedecek bir çıkış, fiyatı majör direnç seviyesine taşıyabilir. Fakat fiyatın, 3,05 dolardaki minör direnç bölgesine geldikten sonra hafif bir düzeltme gerçekleştirmesi bekleniyor.

EOS Grafiği (Trading View)

Tezos (XTZ)

Tezos (XTZ) fiyatı, 13 Mart’ta dip seviyeye ulaştıktan sonra yükselişe geçti. Bu hareket, yükselen bir destek çizgisini takip etmeye başladı ve bu çizgiye de son olarak 17 Nisan tarihinde ulaştı. O tarihten itibaren ise ivmeli bir şekilde tırmanışa geçti.

XTZ fiyatı, 26 Nisan tarihinde 2,8 dolardaki direnç bölgesine ulaştı ve reddedildi. Biraz değer kaybı yaşadığı görüldü. Fakat daha sonra bütün kayıplarını telafi eden XTZ, bu bölgeye bir kez daha ulaştı. Şu anda ise RSI aşırı alım sergilerken herhangi bir negatif uyumsuzluk ise görülmüyor.

Fiyatın 17 Nisan’dan bu yana herhangi bir düzeltme gerçekleştirmediği göz önüne alındığında yükselen destek çizgisine doğru bir düşüş yaşanması beklenebilir. Böylece fiyat 3,5 dolardaki bir sonraki direnç bölgesine doğru yükselişe geçmeden önce bu çizgiyi bir kez daha onaylayabilir. Bu hareket aynı zamanda 100 günlük MA’in de destek olarak onaylanmasını sağlayacaktır.

Daha iyimser bir senaryo ise fiyatın bu destek çizgini onaylamadan 3,5 dolar seviyesine tırmanması olarak öne çıkıyor.

XTZ Grafiği (Trading View)

Chainlink (LINK)

LINK, 25 Nisan tarihinde alçalan bir takozdan kırılım gerçekleştirdi. Bu takoz 8 Nisan’dan bu yana varlığını koruyordu. Aşağı yönlü bu kırılımdan sonra LINK, takozu direnç olarak onaylama sürecine girerek yükseliş hareketine başladı.

Kırılımların derinliği artmadan önce bu gibi yükseliş hareketlerinin gerçekleşmesi oldukça yaygın bir şekilde görülür. Eğer bu durum gerçekleşirse fiyatın düşmesi ve uzun vadeli yükselen destek çizgisini bir kez daha onaylaması beklenebilir. Bu çizgi de 13 Mart’taki dip seviyeden beri başarılı bir şekilde çalışıyor.

LINK Grafiği (Trading View)

 

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın