Yatırımcılar Ethereum DeFi Platformlarına Yoğun İlgi Gösteriyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ethereum yılın ikinci çeyreğinde DeFi platformlarına yönelik ilginin artması ile rekor fiyata ulaştı.

  • DeFi'lerde bulunan stablecoin miktarı artıyor.

  • Ethereum Londra güncellemesi bu hafta gerçekleşecek.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasası, yılın ikinci çeyreğine boğa piyasasıyla girmesine rağmen mayıs ayının sonunda başlayan sert değer kayıpları ile sarsıldı. Bu süreçte en büyük patlamayı gösteren blok zinciri ağlarının başında Ethereum geliyor.

SponsorSponsor

Nisan ayına 2.000 dolar seviyesinde giriş yapan ETH, 4.500 doları test ettikten sonra değer kaybederek başladığı yere geri dönmüş olmasına rağmen, 20 Temmuz tarihinden bu yana bir kez daha değer kazanmaya başladı ve şu anda 2.600 dolar bandına kadar yükseldi. Ethereum’un ikinci çeyrek başarısı büyük oranda merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarına bağlanıyor. Bu süreçte Ethereum ağında bulunan aktif adreslerin sayısı %10 artarken DeFi platformlarında aktif adres sayısı %65 artış gösterdi. Ağa bağlı çalışan en büyük DeFi platformları arasında Uniswap (UNI), AAVE ve Compound yer alıyor. Piyasada dolaşımda bulunan USD Coin (USDC) tedariğinin dörtte birinin bu platformlarda bulunduğu belirtiliyor.

SponsorSponsor

DeFi Platformlarını Kullanan Ethereum Adreslerinde Büyük Artış

Finans alanında yenilikçi bir devrim olarak nitelendirilen merkeziyetsiz finans platformları, yatırımcılar arasında bir aracı olmaksızın finansal işlemlerin gerçekleşmesine olanak sağlıyor. Bu platformlarda bankalarda yer alan farklı türden işlemler gerçekleşebiliyor. Ethereum kurucularından Josep Lubin’in CEO’luğunu üstlendiği ConsenSys şirketi, Ethereum ağı için 2021 ikinci çeyrek raporunu sundu. Rapora göre nisan ayının başından haziran ayı sonuna kadarki süreçte Ethereum ağına kayıtlı aktif adres sayısı %10 artarken, DeFi platformlarında işlem yapan adres sayısında %65 artış gözlendi. Şirketin yayınladığı raporda şu ifadelere yer verildi:

“Topluluk odaklı eğitim, basit kullanıcı arayüzleri ve çekici fırsatlar sayesinde DeFi platformlarının en iyi uygulamaları hakkındaki genel farkındalık 2021’in ikinci çeyreği boyunca artarken, bu platformları kullanan yeni adreslerin sayısı da arttı.”

Merkeziyetsiz kripto para borsaları kapasitelerini artırmaya başladı. Birçoğu sadece token takası amacı ile hizmete başlayan bu platformlar, daha sonra çok daha karmaşık finansal işlemlerin gerçekleşmesine izin vermeye başladı. Bugün Uniswap uygulamasında hisse senedi tokenlarından mirrored, synth ve synth inverse işlemleri gerçekleşebiliyor. Amerikan düzenleme kurulunun geleneksel finans hizmetlerine aykırı bulduğu bu gibi hizmetlerin bazıları bu ülkelerde engellenmiş olmasına rağmen dünyanın diğer bölgelerinde aktif olarak işlem görüyor.

DeFi Platformlarında Bulunan Stablecoin Miktarında Artış Var

Çoğunlukla dolara sabitlenen Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi stablecoinler, DeFi platformlarında gerçekleşen işlemlerde birçok yatırımcı tarafından tercih ediliyor. ConsenSys tarafından sunulan rapora göre temmuz ayı başında bu platformlarda yer alan stablecoin tedariği 31 Mart tarihine oranla %50 artarak 65 milyar dolara vardı. Bu tedariğin neredeyse yarısını piyasanın açık ara en çok kullanılan stablecoin’i konumundaki Tether üstleniyor. Ethereum ağına bağlı DeFi platformlarında Tether’in yanında USD Coin kullanımı da oldukça yaygın. Rapora göre dolaşımdaki USDC’lerin dörtte biri BU DeFi platformlarında kredi aracı olarak kullanılıyor.

22 Mayıs tarihinde başlayan sert düşüş sırasında yatırımcıların büyük bir çoğunluğu varlıklarını farklı ortamlara aktarmakta zorlandı. Kripto para birimlerinden kurtulmaya çalışan yatırımcılar, bu dönemde kilitlenen Binance, KuCoin ve Gate.io gibi borsalara varlıklarını transfer etmekte zorlandı. Tıkanma anında yatırımcıların imdadına stablecoinler yetişti ve traderlar paralarını ortamın dışına aktarmak yerine stablecoin olarak takas edip beklemeye koyuldular.

Ethereum bu hafta Londra güncellemesini devreye sokmaya hazırlanıyor. Londra güncellemesinin ardından hisse kanıtı (Proof of Stake) işlem onaylama modeline geçiş planında bir adım daha atılmış olacak. Ethereum hisse kanıtı modeline geçtikten sonra, saniyede gerçekleşen işlem sayısında dramatik bir artış gözleneceği gibi işlem ücretlerinin azalması bekleniyor. Ethereum ağında gerçekleşen transferler için madenciler tarafından belirlenen işlem ücretleri, özellikle yüklenme anında ciddi derecede artış gösteriyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın