Bitcoin ağında yer alan madencilerin durumu, yarılanmaya kısa bir süre kala iyiden iyiye önemli bir hale geldi. Yaşanacak yarılanma sonrasında madencilerin blok başına alacakları ödül 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek. Bu durumun da halihazırda çok düşük kar marjları ile çalışan madencilerin işini, bir miktar daha zorlaştıracağı ifade ediliyor. Tam da bu ortamda, Amerika’dan gelen bir başka haber de madenciler için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Bitcoin Madencilerine Kötü Haber

Bitcoin madenciliği konusunda Çin, dünyanın en önde gelen merkezlerinden birisi. Ayrıca coğrafi avantajlara sahip olan Kanada ve Rusya gibi bölgelerin de madencilik için elverişli oldukları ifade ediliyor. Ancak bu bölgelere ek olarak Amerika’da da madenciliğin son dönemde ciddi bir ivme kazandığını görmek mümkün. Fakat Washington eyaletinde yapılan son düzenleme ile, zaten piyasa şartları ile zor durumda olan madencileri, daha da kötü günler bekliyor olabilir.

Washington eyalet regülatörleri ‘gelişen sektörler’ adı altında yeni bir başlık oluşturdu ve kripto para madenciliği de bu başlığın içinde yer aldı. Bölgede artan talebi dengelemek adına böyle bir hamle yapan kurum, böylelikle Bitcoin madencilerine ekstra vergi getirme yolunda önemli bir adım atmış oldu.

Kripto para madenciliğinin önemli bir enerji tüketimi yaptığı biliniyor. Nitekim Washington’da yer alan kripto para madencilerinin, ortalama bir hane halkına göre 2.5 kat daha fazla enerji tükettiği verileri de regülatör kurumun dikkat ettiği bir başka husus. Bu sebeple süreci daha iyi yönetmek için opsiyonlar arayan regülatörler, çareyi ekstra enerji faturasında bulmuşa benziyor. Bu sayede madencilere elektrik, yüksek ücretten satılacak ve bu da halihazırda sıkıntılı bir süreç yaşayan kripto para madencilerinin işini iyice zora sokacak.

Karar Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin madenciliği konusunda egemen güç Çin. Fakat Amerika’nın da son dönemde bu alanda artan bir etkinliği var. Fakat alınan bu tarz kararlar, diğer eyaletler için de emsal oluşturabiliyor. Bu sebeple de Amerikan madencilerinin zorluk yaşaması muhtemel. Zaten rekabet içinde ve düşük kar marjları ile çalışan bir sektör olan madencilikte, bu tarz ek ödemeler Amerikalı kripto para madencilerini resmin dışına itebilir. Bu da Bitcoin ağının uzun vadeli güvenliği ve merkeziyetsizliği konusunda yeni soru işaretlerine yol açabilir.

Öte yandan madenciler, bu karar ile ilgili olarak mahkemeye itirazda bulundu. Ancak heyet, bu yönde yapılan itirazları kabul etmeyeceğini duyurdu. Bu durumdan sonra da madenciler, ek ücretli elektrik faturalarını ödemeye devam edecek.

Bitcoin ağında son dönemde oldukça hareketli günler yaşanıyor. Bitcoin Cash ve Bitcoin SV ağlarında yaşanan blok ödülü yarılanmaları sonrasında madenci göçü yaşanmıştı. O ağlarda artık madenciliğin kar getirmeyeceğini düşünenler, Bitcoin ağına geçmeye başlamıştı. Ayrıca, Binance başta olmak üzere birkaç dev şirketin de Bitcoin madenciliği konusunda çalışmalar yaptığı biliniyor.

Tüm bunlar, Bitcoin ağı için hareketli bir döneme işaret ediyor. Blok ödülü yarılanması da bu sürece ekstra bir heyecan katmanı ekliyor. Son hesaplamalara göre yarılanma, 13 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.