Vitalik Buterin: Ethereum DeFi’nin Sınırlarını Aşmalı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Vitalik Buterin, Ethereum'un DeFi'ye bağlı kalmamasını, bundan daha fazlası olması gerektiğini söylüyor.

  • Buterin, piyasa fiyatından çok faydaya odaklanmanın önemine vurgu yapıyor.

  • DeFi TVL, son 1 yılda %1,800 arttı.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Paris’te yapılan Ethereum Topluluk Konferansı’nın açılış konuşmacıları arasında Vitalik Buterin de yer aldı. Ethereum’un kurucu ortağı ve geliştiricisi olan Vitalik, Ethereum ağının merkeziyetsiz finans (DeFi) sınırlarını aşmasının yenilikçi anlayış için oldukça önemli olduğunu belirtti.

SponsorSponsor

Paris’te Ethereum adına konuşan Vitalik Buterin, Ethereum ağı merkeziyetsiz finansın (DeFi) çok daha ötesinde bir büyüme gerçekleştirmeli ve bu sayede kendini yenilemeli dedi. Buterin, Ethereum’un geleceğe dair düşüncelerini “Her zaman finansın ötesine geçebilen bir ağ olmalıyız.” diyerek özetledi.

SponsorSponsor

Buterin, finansal uygulamaların Ethereum ağına hakim olduğuna dair yanlış bir algı olduğunu da sözlerine ekledi. Başarılı girişimci aynı zamanda merkezi bankacılık sistemindeki aşırı maliyetlere ve para transferlerindeki işlem yavaşlığı gibi bariz ama önemli bazı kusurlara dikkat çekti:

“Merkeziyetsiz finans, merkezi finanstan veya merkezileştirilmiş diğer finans alanlarından çok daha önemli bir güçtür.”

Ethereum Sınırlarını Zorluyor

Ethereum ağının bu yıl maruz kaldığı işlem ücretleri hakkında konuşan Vitalik, işlem ücretlerinin yüksek olmasının DeFi ekosistemi açısından iyi olduğunu düşünüyor. Ancak bunun ortalama bir kullanıcının işini zorlaştırdığını da şu şekilde ima ediyor:

“İşlem ücretleri biraz yüksek… Yani herhangi bir şey 5,22 dolara mal olurken, maymunlar ve orangutanlar bile bunu ödeyebilir.”

Ethereum kurucusu Vitalik, sosyal medyada atılan her tweet’in adeta Non-Fungible Token (NFT) haline geldiğini, işlem başına 5,22 dolarlık bir maliyetiniz olursa bu durumun da işe yaramayacağını sözlerine ekledi. İyi haber ise bu sorunun şimdilik Layer 2 teknolojisiyle çözüldüğünü, ana hedefin artık ölçeklenme kapasitesini daha da ileriye taşımak olduğunu belirtti.

Buterin, DeFi token sahiplerinin yalnızca fiyat konusunda endişe duymalarını yanlış bir algı olarak değerlendirdi. Vitalik Buterin bu projelerin asıl amacının yakaladığı fiyatlar değil sağladığı fayda olduğunu da sözlerine ekledi.

“Yakalanan fiyat güzel, ancak bu sadece elde edilen faydanın sonucu olarak değerlendirilmeli.”

Bilgisayar programcısı ve Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, daha fazla faydaya sahip bir ekosistemi savunuyor:

“Ethereum’un DeFi ile tanımlanması, Ethereum’un hiç bir şekilde tanımlanamamasından çok daha iyidir, fakat daha da ileriye ulaşmamız gerekiyor.”

DeFi’de Kilitlenen Toplam Değer (TVL)

Ethereum kurucusu Vitalik, DeFi’yi oldukça dar kapsamlı bir şey olarak tanımlamasına rağmen, DeFi’nin büyüme hızı halen devasa boyutlara varmakta. DappRadar‘a göre, haberin yazıldığı sırada, listelenen tüm DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer 84 milyar dolar..

Mayıs ayında ulaşılan 140 milyar dolarlık zirve hacmin ayı piyasasında düşüşe geçmesine rağmen DeFi TVL yılın başından bu yana %278 büyüme yakaladı. Son 12 aylık periyotta ise bu oran %1.800 olarak kaydedildi.

Bu arada Ethereum, bugün %6’lık bir artış göstererek 2.000 dolarlık psikolojik barajına yeniden kavuştu.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Мартин более 20 лет работает в сфере крибербезопасности и информационных технологий. У него есть опыт торговли криптовалютой, кроме того, с 2017 года он активно пишет на тему блокчейн-технологий и цифровых активов.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın