Vitalik Buterin El Salvador’un Bitcoin Hamlesine Sert Çıktı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) hafta sonuna sakin başladı.

  • Lider kripto para birimi 54.700 dolar seviyelerinde.

  • Kripto para piyasasının en tanınan figürlerinden Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ise yeni günde El Salvador’un Bitcoin hamlesini eleştirdi.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasasının en yaygın iki kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) hafta sonuna sakin başladı. Oldukça hareketli bir hafta geçiren lider kripto para birimi Bitcoin, hafta içerisinde 56.100 dolar seviyesini yakalamayı başarmıştı. Ethereum ise bu süreçte 3.695 dolar seviyelerine ulaşmıştı. Kripto para piyasasının en tanınan figürlerinden Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ise yeni günde El Salvador’un Bitcoin hamlesini eleştirdi.

SponsorSponsor

Kripto para birimleri, oldukça hareketli bir haftayı geride bırakmak üzere. Bitcoin’in yeniden 50.000 dolar seviyelerine dönmesi, altcoinler için de oldukça olumlu bir ortam oluşturdu ve bu süreçte birçok altcoin değerini katlamayı başardı. Lider altcoin Ethereum’un yaratıcısı olarak bilinen Vitalik Buterin ise yaptığı açıklamalarla yeni günde gündemin ilk sırasında yer aldı.

SponsorSponsor

Buterin El Salvador’u Eleştirdi

Buterin, dün gece saatlerinde Reddit’teki r/CryptoCurrency kanalındaki “Popüler Olmayan Fikir: El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Kripto Topluluğu Tarafından Övülmeli” başlıklı bir paylaşıma yorum bıraktı. Nayib Bukele’nin El Salvador’da Bitcoin’e yönelik aldığı kararları eleştiren bu yazıya katıldığını belirten Buterin, bu hamlenin “pervasızca” bir hareket olduğunu vurguladı. Görüşün “unpopular” olmasına katılmadığını vurgulayan Buterin, El Salvador’un kripto paraların altındaki temel fikir olan özgürlük ideallerine aykırı hareket ettiğini belirtti. Ethereum’un yaratıcısına göre, bu zorlama nedeniyle masum insanlar dolandırılabilir:

“Bu görüşün popüler olmaması gibi bir durum yok. İşletmelerin bir kripto para birimini kabul etmesini zorunlu kılmak, kripto varlıklar için çok önemli olduğu varsayılan özgürlük ideallerine aykırıdır. Ek olarak, BTC’yi El Salvador’daki milyonlarca insana aynı anda ve neredeyse hiçbir ön eğitim girişiminde bulunmadan zorlama taktiği pervasızcadır ve çok sayıda masum insanın saldırıya uğraması veya dolandırılma riskini taşır. Onu eleştirmeden öven herkese yazıklar olsun.”

Bitcoin Maksimalistlerini Kullanmak Kolay

Buterin, bir başka yorumunda Bitcoin maksimalistlerini de oldukça sert bir dille eleştirdi. Maksimalistlerin basit bir topluluk olduğunu belirten Buterin, güçlü bir konumda olunduğu durumda rahatlıkla onlardan övgü alınabileceğini vurguladı:

“Bitcoin maksimalistleri sizi övmek için çok kolay bir topluluktur. Sadece güçlü bir konumda olmanız, onlar ve kripto paralar hakkında güzel şeyler yapmanız veya söylemeniz yeterlidir.”

Buterin’in bu eleştirileri ise kısa bir sürede kripto para piyasasında büyük bir yankı uyandırdı. Bitcoin’e yakınlığıyla bilinen birçok isim, Buterin’i iki yüzlülük ile suçladı. Great American Mining’in kurucu ortağı Marty Bent ise Buterin’i şu sözlerle eleştirdi:

“Dünyanın dört bir yanında hükümetler, vatandaşlarını dolar gibi itibari para birimleri kullanmaya zorladığında kimse harekete geçmiyor. İşletmelerin şimdiye kadar var olan en iyi serbest piyasa para birimini kabul etmesi için harekete geçildiğinde, bu büyük bir sorun oluyor. Ağlamaya devam et lütfen.”

El Salvador Tartışmaların Odağında

Küçük Orta Amerika ülkesi El Salvador, Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin 2021 Bitcoin Konferansı’nda yaptığı duyuru ile tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Bukele, konferansa gönderdiği video kayıtta ülkesinde Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak kabul edilmesini içeren bir yasayı Kongre’ye sunacağını belirtmişti. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Senato’ya giden yasa kabul edilmiş ve eylül ayı itibarıyla Bitcoin ilk defa bir ülkede yasal para birimi olarak kullanılmaya başlanmıştı. Bu yasanın kabulü ile birlikte El Salvador’da, işletmelerin Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanması zorunlu hale gelmiş, ülke içerisinde oldukça geniş bir topluluk bu duruma tepki göstermişti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın