Kripto para piyasalarında son döneme damgasını vuran DeFi projeleri, yatırımcılarına ek gelir fırsatı sunmaya devam ediyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde çıkan Yearn Finance projesinin kripto parası YFI, bir haftada neredeyse 138 katına çıkmıştı. Birbiri ardına DeFi projeleri piyasaya çıkarken, bu durumun bir balona dönüşmesinden de endişe ediliyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de son günlerin popüler konusu DeFi ile ilgili olarak bazı açıklamalar yaptı. Başarılı yönetici, DeFi’deki kullanıcıların akıllı kontratların barındırdığı riskleri hafife aldığını söyledi.

Buterin’den DeFi Uyarısı

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ETH’nin 5. yaşını kutlamasına özel verdiği bir röportajda DeFi ile ilgili olarak bazı açıklamalar yaptı. Buterin, yatırımcıların tüm birikimleri ile DeFi’ye giriş yapmasının büyük bir risk olacağını belirtirken, özellikle akıllı kontratların risklerine değindi. Buterin, şöyle konuştu:

Şu anda insanların çok büyük bir kısmı, akıllı kontratların barındırdığı riskleri göz ardı ediyor. Şu anda DeFi’deki faiz oranları, geleneksel bankalara kıyasla çok çok yüksek. Ancak elbette bunun bazı olumsuz yanları da var. Bu platformlar, elbette geleneksel bankalara kıyasla daha kırılgan ve çökmeleri daha yüksek bir ihtimal.

Genel manada bakarsak, DeFi bence kötü değil, ve iyi olmaya da devam edecek. Ancak tüm birikimlerinizi aktarıp kısa yoldan zengin olacağınız bir yer olduğunu ise düşünmüyorum.

Gerçekten de bu platformlar ile ilgili olarak dönem dönem çıkan bazı haberlere dikkat etmek gerekiyor. Örneğin merakla beklenen DeFi platformu bZx’de akıllı kontratlarda yaşanan sıkıntı ile 1 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı. Aynı zamanda Bancor’da da benzer bir süreç yaşanmış ve platform kapanmıştı.

Buterin’in ifade ettiği bir diğer konu da yield farming konsepti. Bu konsept, kripto para sektöründe son dönemde oldukça popüler bir hale geldi. Yield Farming’in orta ve uzun dönemde sürdürülebilir olmadığını söyleyen Ethereum kurucu ortağı şunları ekledi:

Bu konsept, açık konuşmak gerekirse kısa vadeli bir şey. Şimdilik her şey güzel ancak bir yerde bu işin cazibesi ortadan kaybolacak. İşte o zaman bu rakamların sıfırlandığını dahi görebiliriz.

Bir Tek Buterin Değil

DeFi, her ne kadar bu yıla damgasını vuran bir konsept olsa da bazı riskleri gerçekten de iyi anlamak ve tartmak gerekiyor. Özellikle coinlerde yaşanan büyük artışlar sonrasında bu yönde bir balon oluştuğunu iddia eden birçok analist var. Bu analistlere göre, balon oluşması ile birlikte özellikle bu konuda pek de fazla bilgi sahibi olmayan yatırımcılar zor durumda kalabilir.

Geçtiğimiz günlerde bu minvalde bir açıklama yapan Waves CEO’su Sasha Ivanov, DeFi ekseninde yaratılan hype’dan dolayı endişeli olduğunu söylemişti. Ivanov, kişisel olarak DeFi’ye hayran birisi olmasına karşın, bu yönde yaratılan havayı tehlikeli bulduğunu belirtirken, şöyle konuşmuştu:

”DeFi ürünleri, ICO tokenlerine çok daha karmaşık ve sofistike. ICO’daki tokenler basit birer yapılanma idi. Ancak DeFi’nin projeleri daha karmaşık olduğundan, görece düşük bir bilgi düzeyine sahip olan yatırımcıların ilgisini çekmesi zor. Fakat bu yine de yaratılan hava ile bu insanlar da bu tokenlerden doğal olarak almak isteyecek bu da volatil bir durum yaratıp, DeFi’nin potansiyeline ket vurabilir.”