Uzmanlar Müjdeyi Verdi: Altcoin Sezonu Başladı mı?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Son günlerde Bitcoin dışındaki kripto paraların yaşadığı yükselişler altcoin sezonunun başladığı şeklinde yorumlanıyor.

  • Bitcoin dominansı son zamanların en düşük değerinde.

  • Altcoin fiyatları hızlı bir artış gösteriyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Son günlerde Bitcoin dışındaki kripto paraların yaşadığı yükselişler altcoin sezonunun başladığı şeklinde yorumlanıyor. Özellikle son bir haftada altcoinlerin fiyatı sürekli artarken Bitcoin’in yerinde saydığı dikkat çekiyor. Ethereum (ETH), Ripple (XRP), BitTorrent (BTT), Tron (TRX) gibi kripto paralar bir hafta içinde %10’dan fazla artış gösterenler arasında.

Geçen yıldan bu yana fiyatı iki kattan fazla artan Bitcoin (BTC) 1,1 trilyon dolarlık toplam piyasa değerine ulaştıktan sonra sessizliğe büründü. Son haftalarda yatay bir grafik seyreden BTC, altcoin piyasasının büyümesine fırsat tanımakta. Bitcoin’in dominansı yıl başındaki %73’ten %57’ye kadar düşmüş durumda. 2018 ocağında gerçekleşen son boğa sezonunda Bitcoin’in dominansı %32,8’e kadar düşmüştü. 2021 Ocak ayında yaşadığı artışla BTC’nin market dominansı en yüksek seviyeye ulaşırken o günden bu yana düşüşte. Ethereum, XRP, Binance Coin, Polkadot, Uniswap ve Chainlink’in bu zaman zarfında yaşadığı fiyat artışları bunda büyük rol oynadı. Decentralized Finance (DeFi) ve Non-Fungible Token (NFT) sektörünün de oldukça popülerleşmesi buna katkı sağladı. Altcoin Piyasası Rekora Doymuyor

Uzmanlar, en büyük 3 altcoinden ikisinin Bitcoin’den daha az artış gösterdiğini söylerken, daha küçük altcoinlerin ise çok daha iyi performans gösterdiğini belirtiyor. En büyük 20 altcoin arasından 13 tanesi Bitcoin’den daha fazla artış göstermiş durumda. Son 90 gün içinde ise Bitcoin’den daha az artış gösteren önemli kripto para birimleri arasında Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV), XEM (NEM) ve Celsius Network (CEL) bulunmakta. 

Son 24 saat içerisinde en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) kendi fiyat rekorunu kırarak 2.153 dolar seviyesine kadar yükseldi. ETH şu anda 2112 dolardan işlem görürken, son 24 saat içinde en büyük 100 altcoinden 14 tanesi fiyat rekoru kırdı. Stacks (STX) Kore merkezli kripto para borsası Upbit’te listelenmesi sebebiyle fiyatı en çok artan kripto paralardan biri oldu. STX düne göre %80’den fazla değer kazanarak 2,02 dolardan işlem görmekte. VeChain (VET) %15’den fazla bir artış göstererek 0,11 dolara kadar yükseldi. Nexo, Tezos (XTZ), Decred (DCR), Helium (HNT), FTX Token (FTT), Binance Coin (BNB) de tüm zamanların en yüksek fiyatı rekorunu kıran kripto paralar arasında bulunuyor. 

Kripto Paraların Toplam Değeri 2 Trilyon Dolar 

Kripto para piyasalarının toplam market değeri 2 triyon doları aşarak tarihin en yüksek seviyesine çıktı. Böylece son 3 ay içinde hızla büyüyen kripto para sektörü, tarihi bir rekor kırmış oldu. Bitcoin 1,1 trilyon dolarlık değeriyle en büyük kripto para olurken Ethereum (ETH) 244 milyar dolarlık değere sahip. 

Kripto paraların toplam piyasa değeri 2018’den beri artış gösterirken, 1 trilyon dolar barajı 2021 Ocak ayında aşılmıştı. Binance’in kurucusu Changpeng Zhao geçtiğimiz aralık ayında attığı tweette Ethereum’un piyasa değerinin birçok şirketi geride bıraktığını vurgulamıştı. ETH o tarihte 75 milyar dolarlık piyasa değerine sahipken şu an bu rakam 244 milyar dolar. 

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Bitcoin'in piyasaya çıktığından beri kripto paralar ve blockchain teknolojileri ile ilgileniyor ve yatırım yapıyor. Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi üstünde araştırma yapıyor ve bunların değişen ekonomik sistemler içerisinde yerleri hakkında uzunca bir süredir içerik üretiyor.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın