Usta Analistler Gram Altın Fiyatını Yorumladı: Bu Ay Sonunu Bekleyin

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Altın fiyatları son günlerde toparlanma işaretleri verirken, 2021 yılının yaklaşması, beklentilerin de yükselmesini sağladı.

  • Ünlü piyasa uzmanları Peter Hug ve Perth Minth de kısa bir süre sonra yeni rekorlara giden rallilerin başlayacağını ifade etti.

  • Hug, 2021 yılıyla birlikte büyük görünüşün çalışarak yükselişi beraberinde getireceğini, Mint ise teşvik paketleri ve faiz politikalarının önümüzdeki yıl endekste düşüş getireceğini ve bunun da altın fiyatlarına yansıyacağını iddia etti.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Altın fiyatları son günlerde toparlanma işaretleri verirken, 2021 yılının yaklaşması, beklentilerin de yükselmesini sağladı. Gram altın ve ons altın fiyatı, aralık ayının ilk haftasında yükselişini sürdürdü ve uzun süredir devam eden düzeltme hareketinin bittiğine dair yorumları da beraberinde getirdi. Ünlü piyasa uzmanları Peter Hug ve Perth Minth de kısa bir süre sonra yeni rekorlara giden rallilerin başlayacağını ifade etti.

Covid-19 salgınının tüm dünyaya olumsuz etkileri sürerken, ekonomik veriler de negatif gelmeye devam ediyor. Bugün açıklanan işsizlik verilerinden sonra altın fiyatları kısa bir tepki verirken, ons altın tarafında yaşanan son toparlanma, birçok uzman tarafından dip seviyelerin sona erdiği şeklinde yorumlanıyor. Gram altın fiyatının da tekrar yükselmeye başlaması bu gelişmelere bağlı görünüyor. Gelen haber akışlarının bu durumu her an değiştirme ihtimali de bir kenarda bulunuyor.Büyük Resimde Yükseliş Görüntüsü Sürüyor

Tecrübeli piyasa uzmanlarından Peter Hug, son yaptığı açıklamalarda toparlanma işaretleri veren gram altın ve ons altın fiyatını değerlendirdi. Hug, bu ay yaşanacak gelişmelerin önemli olduğunu söylerken, yatırımcıların ay sonunu beklemesi gerektiğini ve 2021 yılıyla birlikte büyük görünüşün çalışarak yükselişi beraberinde getireceğini ekledi;“Geçtiğimiz yıllara baktığımda, tüccarların aralık ayı performanslarının düşük olduğunu görüyorum. Genellikle sermaye sahipleri ocak ayı pozisyonlarını sağlamlaştırmak için büyük adımlar atmıyorlar. Bu da güvenli liman görülen değerli metaller için olumlu olabilir. Bu iki aylık süreçte, ons altın ve gram altın fiyatının yükselişe başlayabileceğini düşünüyorum. Üstelik ocak ayıyla birlikte mali teşvik paketinin de somutlaşacağını düşündüğümüzde bu yükseliş hızlanacaktır.”

Faiz Oranları ve Dolar Altın Fiyatlarını Destekleyecek

Usta Analistlerden Perth Mint de altın fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerinde, ekonomik koşulların değerli metalleri etkilemeye devam edeceğini ve dolar endeksinin dünyada düşüş göstereceğini düşündüğünü ifade etti. Mint, teşvik paketleri ve faiz politikalarının önümüzdeki yıl endekste düşüş getireceğini ve bunun da gram altın, ons altın fiyatlarına yansıyacağını iddia etti;

“Bence faiz oranlarını düşürmeye devam edecekler, enflasyon beklentileri de giderek yükselecek, işsizlik verileri ve mali teşvik paketi beklentileri gibi birçok gelişme önümüzdeki sene piyasalarda baskı oluşturacak. Para arzı politikaları böyle devam edince dolar endeksinde bir düşüş yaşanacağını düşünüyorum. Dolar endeksinin düşmesi de altın fiyatlarının yükseleceği anlamına gelecektir.”

İşsizlik Verileri Gram Altın Fiyatını Etkiledi

Uzun vadeli görüşlerin yanı sıra, altın ve gümüş fiyatları için günlük haber akışları da sert fiyat hareketlerine neden olabiliyor. Gün içinde gelen işsizlik verileri de 1.831 dolar seviyesine kadar yükselen ons altın fiyatında düşüşe neden oldu. İşsizlik verilerinde yaşanan düşüş ve ekonomilerin düzeldiğine dair bu gelişme, emtia piyasasını baskılayarak yükselişi şimdilik kırdı. Yazının kaleme alındığı an itibarıyla ons altın fiyatı 1.818 dolar seviyelerinde işlem görürken, gram altın fiyatı ise 459 TL seviyesinde bulunuyor.

Yılın son ayına girilmesi, yıllık ekonomik verilerin de bu ay içinde net bir görüntüyü piyasalara vereceği anlamına geliyor. Dünya ekonomilerinin yıllık kötü bilançoları ve karamsar hava, güvenli liman görülen ons altın ve gram altın fiyatını bu ay içinde destekleyebilir. Haber akışları ve teknik göstergeler doğrultusunda, bazı uzmanlar uzun süredir devam eden düzeltme hareketinin her an sonlanabileceği konusunda görüş bildiriyor. İç piyasalarda dolar kurunda yaşanacak değişimler de gram altının gidişatını önemli ölçüde etkileyecektir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın