Ünlü Yatırımcı Bitcoin ETF’leri İçin Olumsuz Konuştu

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin (BTC) yükselişini sürdürüyor.

  • Lider kripto para birimi yeni günde 57.000 dolar seviyesini aşmayı başardı.

  • Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, yatırımcılara yönelik bir paylaşımda, yakın zamanda duyurulması beklenen Bitcoin ETF’lerinin, beklentinin aksine yükselişi engelleyebileceğini belirtti.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yükselişini sürdürüyor. Hafta sonu yatay bir grafik sergiledikten sonra dün akşam saatlerinde düşüşe geçen BTC, 54,300 dolar seviyelerine gerilemişti. Yeni günde 57.000 dolar seviyelerini test eden lider kripto para birimi için ise ünlü bir yatırımcıdan dikkat çeken bir yorum geldi. Pantera Capital CEO’su Dan Morehead yatırımcılara yönelik bir paylaşımda, yakın zamanda duyurulması beklenen Bitcoin ETF’lerinin beklentinin aksine yükselişi engelleyebileceğini belirtti.

SponsorSponsor

Kripto para piyasası yeni haftaya yukarı yönde ivmelenerek başladı. Ekim ayının ilk gününde Bitcoin’de başlayan yükselişle birlikte eylül ayının kayıplarını bir miktar hafifleten altcoinler, geçtiğimiz hafta Bitcoin’in 56.000 dolar seviyelerine yükselmesiyle yeniden yükselişe geçmişti. Bu süreçte kripto para piyasasındaki bu yükselişin Bitcoin ETF’lerine yönelik beklenen olumlu haberlerin etkisiyle gerçekleştiği düşünülmüştü. Yeni günde ise ilerleyen sürece dair dikkat çeken bir yorum geldi.

SponsorSponsor

Bitcoin ETF’si Ters Etki Yapabilir

Blok zincir odaklı kurumsal varlık yönetim şirketi Panera Capital’ın CEO’su Dan Morehead, şirketin resmi sitesinde hafta sonu paylaşılan bir yatırımcı notunda, Bitcoin ETF’lerin BTC fiyatındaki son yükselişi sınırlayabileceğini belirtti. Morehead, “söylentiyi al, haberi sat” sözünün kripto para piyasasında da geçerliği olduğunu düşündüğünü belirtti. Ünlü yatırımcıya göre, Bitcoin ETF’lerine yönelik gelebilecek olumlu bir haber, fiyatta düşüşe neden olabilir. Morehead’e göre geçmişte yaşadığımız iki olay bu duruma oldukça uygun örnekler:

“Aralık 2017’de Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) Bitcoin vadeli işlemlerinin lansmanı yapıldı. Piyasalar ‘CME Bitcoin vadeli işlemlerini listelediğinde aya gideceğiz.’ dedi. %83’lük bir düşüş o dönem başladı. Bu yılın başında Coinbase’in Nasdaq borsasında listeleneceği haberiyle yükselişe geçmişti. Ancak Coinbase Nasdaq’ta işlem yapılabilir hale geldiğinde %53’lük bir düşü yaşandı. Birisi lütfen Bitcoin ETF’nin resmi olarak başlamasından önceki gün bana hatırlatmada bulunabilir mi? Masadan kalkmak isteyebilirim çünkü.”

Düşüşler Daha Sınırlı Olacak

Dan Morehead, açıklamasında kripto piyasasının şu an yeni bir boğa döngüsüne girdiğinden ise oldukça emin olduğunu belirtti. Çin’in Bitcoin madenciliği yasağı sonrası geçici bir “delilik” döneminden sonra yeni bir boğa piyasasında olunduğunu belirten Morehead, gelecekte ayı piyasalarının daha kısa ömürlü olacağı tahmininde de bulundu. Ancak ünlü yatırımcıya göre, bir yılda 100 kat değerlenen kripto para birimleri ilerleyen süreçte muhtemelen görülmeyecek.

Morehead’ın görüşlerinin aksine birçok piyasa analisti yakın dönemde bir Bitcoin ETF’nin onaylanmasının güçlü bir ralli başlatacağını savunuyor. Bu süreçte başlayacak yükseliş trendinin tüm zamanlar fiyat rekorunu kırabileceği ve hatta yıl sonuna kadar Bitcoin’i 100 bin dolar seviyelerine taşıyabileceği belirtiliyor.

İlk Onay Gelmişti

Geçtiğimiz hafta içerisinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) Bitcoin ETF’lerine yönelik olumlu bir haber gelmişti. Bilançolarında BTC bulunduran veya kripto para dostu olarak bilinen 30 şirketin yer aldığı “Volt Crypto Industry Revolution and Tech ETF” düzenleyici kurumdan resmi onayı almıştı. Bu ETF, direkt Bitcoin’e dayalı bir ETF olmasa da kripto paralara en yakın ETF’lerden biri olarak biliniyordu. MicroStrategy, Square, Tesla ve PayPal gibi Bitcoin dostu şirketler, fonun içerisinde bulunan şirketlerden bazıları ve fonun çoğunluğunu bilançolarında BTC bulunduran MicroStrategy oluşturuyor. Volt’un kurucusu Tad Park ise bu ETF’in kripto paralar kadar oynak olmayacağını, bu nedenle kurumsal yatırımcılar tarafından tercih edilebileceğini belirtmişti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın