Ünlü Ekonomist: Bitcoin Fiyatını Bu Yasa Belirliyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin 50.000 dolarlık engeli aşmayı başardı.

  • John Hopkins Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Steve Hanke, Bitcoin’de “iniş ve çıkış yasası” nedeniyle yaşanacak gelişmeleri değerlendirdi.

  • Schiff’e göre ABD hükümetinin şimdiye kadar kripto paraları yasaklamaması, kripto para yatırımı yapmayı gerektirmiyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasaları ekim ayının başlamasından bu yana belirgin bir yükseliş yaşıyor. Bitcoin 50.000 dolarlık engeli aşmayı başardı. Lider kripto para biriminin fiyatı, en son 7 Eylül 2021 tarihinde 50.000 doların üzerine çıkmıştı. Ancak 21 Eylül’de Bitcoin alçalan bir trend izlemiş ve 40.000 dolara kadar düşmüştü. Özellikle 1 Ekim sonrası FED haberleri ile hızlı bir yükselişe başlayan BTC bugün 51.000 dolar seviyelerinden işlem görüyor. John Hopkins Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Steve Hanke, Bitcoin’de “iniş ve çıkış yasası” nedeniyle yaşanacak gelişmeleri değerlendirdi.

SponsorSponsor

Balinalar Bitcoin’de 3,6 Milyar Dolar Biriktirdi

Bitcoin Mart 2021 yılında zirve gördükten sonra kademeli şekilde düşüşler yaşadı. Düşüş trendi içinde yer alan Bitcoin, 60 bin dolardan 30 bin doların altına kadar sarktı. Tepeden alan Bitcoin yatırımcıları yüzde 50’den fazla zarar ettti. Bu zararı fırsat bilenler ise her düşüşte BTC topladı. Mart ayından bu yana toplanan Bitcoin sayısı ise 2 milyondan fazla oldu. Glassnode tarafından Bitcoin’deki 7 aylık bilanço paylaşıldı. Paylaşılan veri de mart ayından bu yana 2,35 milyon Bitcoin hesaplara eklendi. Madencilik tarafında ise 7 aylık süreç içinde toplamda 180 bin Bitcoin çıkarıldığı ifade ediliyor. Glassnode raporunda, Bitcoin satın alma işleminin genellikle bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında yapıldığı ifade edilirken, baskın gelen taraf belirtilmedi.

SponsorSponsor

Bu arada, on-chain analitik şirketi Santiment, 10 gün önce 100 ila 10.000 BTC tutan Bitcoin balinalarının 70.000 BTC daha satın aldığı haberini paylaştı. Santiment, bunun Temmuz 2019’dan bu yana bir günde biriken en büyük BTC miktarı olduğunu vurguladı. Uzmanlar bu alımların Bitcoin’i 51.000 dolar seviyesinin üzerine iten nedenlerden biri olabileceğine inanıyorlar.

Evrensel Bir Yasa “Yükselen Aşağı İnmeli”

Johns Hopkins Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan ve kripto para eleştirmeni olarak tanınan Steve Hanke, Bitcoin’in “yukarı ve aşağı yasası” nedeniyle güçlü bir düşüş yaşayacağına inanıyor. Hanke, Twitter üzerinden paylaşımda bulunarak Bitcoin’in doğası gereği “çok volatil ve spekülatif” olduğunu belirtti. Hanke’ye göre bu durum BTC yatırımcılarının başına iş açacağa benziyor. Ünlü kürsü profesörü Hanke, hızla yükselen varlıkların ve fikirlerin sonuçta aşağı inmesi gerektiğine dair evrensel yasaya inandığını söylüyor. Hanke’nin tweetine göre Bitcoin, doğası gereği çok volatil ve spekülatif olduğu için bu yasanın bir istisnası olarak yer edinemiyor.

Bu, tweet Hanke’nin ilk Bitcoin açılımı değildi. Hanke, geçen hafta tweet atarak BTC’nin “dolandırıcılığa açık ve son derece belirsiz” olduğunu belirtmişti.

Bitcoin İçin Sıkı Düzenlemeler Yolda

Henke gibi bir Bitcoin eleştirmeni olan Peter Schiff, Twitter’dan BTC karşıtı çeşitli görüşlerini paylaştı. ShiffGold varlık yönetim CEO’su ve CFO’su Peter Schiff, Bitcoin’in şu ana kadar yasaklanmamasının pozitif bir anlamı olduğunu düşünmüyor. Schiff’e göre ABD hükümetinin şimdiye kadar kripto paraları yasaklamaması, kripto para yatırımı yapmayı gerektirmiyor. Schiff şimdiye kadar, Biden yönetiminin Bitcoin’i vergilendirme ve kripto paraları düzenlemeyi tercih ettiğini söylüyor.

Ünlü CEO, Bitcoin’in çöküşünden sonra, ABD finans yetkililerinin bu çöküşten faydalanacağını düşünüyor. Bunun anlamı, FED ve mevcut Amerikan hükümetinin şu an tepki çekmemek için yasaklardan uzak duruyor olduğudur. Ayrıca Çin’in kaybettiği piyasa alanını şu an ABD’nin doldurmak istediği biliniyor. Schiff’e göre kripto para piyasalarında büyük değer kaybı yaşanması hükümete meşruiyet zemini sağlayabilir. Bu değer kaybı ise ekonomi profesörü Henke’ye göre güçlü bir düşüş olarak karşımıza çıkabilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

TED Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden (İngilizce) mezun oldu, Ek dal olarak "İletişim ve Eleştirel Medya Çalışmaları'nı tamamladı. Bir süre bankacılık ve finans üzerine eğitim aldı. Aynı dönem TEDU Trade&Research Center’da çalıştı. Kendisinin özel ilgi alanı kripto para piyasaları ve finansman üzerinedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın