Merkezsiz finans (DeFi) uygulamaları henüz bu kadar popüler değilken bile sektörde yer alan en köklü merkeziyetsiz borsalardan Uniswap, 18 Eylül tarihinde yaptığı duyuru ile adını ekosistemin tarihine yazdırmayı başardı. Platform kullanıcılarına 400 UNI dağıtan ve yaklaşık 1.500 dolarlık ödül veren Uniswap borsası ilk başta herkesi sevindirse de şimdi ortaya çıkan bir gerçek mevcut yatırımcıları üzebilir.

Uniswap Ekibi Token’ları Kilitlemedi

Kripto para sektörünün en çok tanınan ve güvenilen araştırma firmalarından Glassnode’un iddiasına göre Uniswap ekibi kesinlikle hem piyasaya hem de yatırımcılara yalan söyledi. Glassnode’un “UNI Token: Uniswap gerçekten merkeziyetsiz mi?” isimli araştırması, normalde akıllı kontratlarda kilitli olması gereken fonların kullanıma açık olduğunu göstermekte.

Piyasaya sürülmesinden 18 ay sonra ticari hacme göre dünyanın en büyük merkeziyetsiz borsası haline gelen ve SushiSwap gibi birçok projenin kopyaladığı Uniswap, token arzı ve kilit açıklaması konusunda yalan söylemiş olabilir. Aslında Uniswap’ı kendi token’ını piyasaya sürmeye iten olayın da SushiSwap olduğu biliniyor. SushiSwap, Uniswap’ı kopyalayıp buna ek olarak SUSHI isimli kendi kripto parasını piyasaya sürünce Uniswap’ın hacminde önemli bir düşüş görülmüştü

.

Ancak sol üst köşedeki grafiğe bakıldığında likiditenin sert bir düşüş sonrasında hiç olmadığı kadar hızlı arttığı ve tarihsel rekor kırdığı görülüyor. Bu yükseliş Sushi projesine yanıt verip UNI token’larının piyasaya sürülmesi ile oldu. UNI, toplam 1 milyar arza sahip olup, arzın %15’i 400 UNI ve likidite sağlayanlara daha fazla olacak şekilde topluluğa dağıtıldı. Arzın %2’lik kısmı 3 aylık süre boyunca likidite madenciliğine dağıtılacak ve bunların herhangi bir kilit süresi olmayacak.

UNI Arzı İle İlgili Büyük Sorun

Ancak önemli olan kısım geri kalan UNI arzı olarak biliniyor. Arzın %43’ü direkt olarak yönetim kontrolüne verilirken, %21,51’i ekip üyelerine ve gelecekteki çalışanlara, %17,80’i yatırımcılara ve çekirdek fonlamaya destek çıkanlara, kalan %0,69 ise danışmanlara dağıtılacak şekilde ayrıldı. Normalde bu yüzdelik dilimlerinin hepsinin 4 yıllık kilide sahip olacağı biliniyordu.

4 yıllık token dağıtım planı ise yukarıdaki görselde görülmekte. Bu da yıllık olarak %2 enflasyona tekabül ediyor ve satış baskısının oluşmasını engelliyor. Ancak token kilit mekanizmasında normalde kilitli kalacak token’ların akıllı kontrat ile güvenceye aldığı biliniyor. Yani yönetim kilitleyeceğini iddia ettiği token’ları özel bir cüzdana göndermek yerine bunları merkeziyetsizliğin kanıtı için direkt olarak bir akıllı kontrata gönderiyor. Girilen süre bilgisinden sonra da akıllı kontratla hem şeffaflık hem de güvenlik sağlanmış oluyor.

2 Milyar Dolarlık Tehlike

Ancak Glassnode tarafından paylaşılan verilere göre 4 yıl boyunca kilitli kalacağı iddia edilen 400 milyon UNI token’ı bir Ethereum cüzdan adresinde bulundu. Yani yaklaşık olarak 2 milyar dolarlık değere sahip 400 milyon UNI, şu an bir Ethereum cüzdan adresinde tutuluyor.

Uniswap henüz bu konuda bir açıklama yapmasa da bunun “geçici olarak atılan bir adım” veya “güvenlik önlemi” olduğu tahmin ediliyor. Yani ilgili Ethereum cüzdan adresi keşfedilmeden önce planın ne olduğu bilinmese de bundan sonra yönetimin farklı bir adım atıp akıllı kontrat yolunu tercih edeceği tahmin ediliyor.

Reklam
Okumaya devam et

Eğer yönetim 400 milyon UNI’yi akıllı kontrat ile güvenceye almaz ve bu şeffaflığı sunamazsa, UNI fiyatı da çok sert bir şekilde düşme riski ile karşı karşıya kalabilir.  Toplam piyasa değeri bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 1,129 milyar dolar olan UNI’nin böyle bir satış baskısına dayanamayacağı bilinen bir gerçek. Şu an sirkülasyonda toplam 96 milyon UNI olduğu görülüyor ve eğer ekip söz konusu Ethereum adresindeki token’ları güvenceye almazsa bu durum bir panik satışı da başlatabilir.

Bunun yanı sıra şu an Uniswap yatırımcılarının beklediği çok daha farklı ve olumlu haber olduğu da biliniyor.

Uniswap V3 yani platformun üçüncü ve en yeni versiyonu yakında piyasaya sürülecek.  Uniswap ekibi tarafından da konu hakkında resmi bir açıklama paylaşıldı ve kaynak kodları bile açıklandı. Bu gelişmeye yönelik önemli bir beklenti oluştuğu ve yönetimin kilitli token sorununu çözmesi durumunda fiyatın patlama yaşayabileceği söylenebilir.