Kripto para sektöründe inanılmaz bir güne daha uyandık. Sektörün son dönemde uğrak noktası olan Uniswap; kendi coini olan Uniswap coin projesini duyurdu. Uzunca bir süredir gündemde olan proje, 16 Eylül’ü 17 Eylül’e bağlayan gece piyasaya çıkarken, çıkar çıkmaz Binance borsasında da listelendi. Uniswap coin Binance listelemesi ile birlikte müthiş bir artış yaşarken, sektörün şu anda üzerine konuştuğu en ciddi konu ise Uniswap coin nedir konusu olmuş durumda.

Uniswap Coin Binance Listelemesi ile Uçuşa Geçti

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül’ü 17 Eylül’e bağlayan gece, Uniswap coin projesini duyurdu. Borsadan yapılan açıklamada UNI kısaltması olan coinin Uniswap’da listelendiği ifade edildi. Bundan kısa bir süre sonra UNI, Binance’de listelendi ve müthiş bir artış yaşadı. UNI fiyatı, bir ara 5 dolara kadar çıktı. Ancak esas film, verilen ödüller noktasında koptu.

Borsadan yapılan açıklamada Uniswap’ı 1 Eylül’den önce kullanan kullanıcılara bedava UNI coin’i dağıtıldığı ifade edildi. Süreç, şu şekilde özetlenebilir:

 • 1 Eylül’den önce, Uniswap’da herhangi bir işlem yapmış olan kullanıcılar, bu ödülü almaya hak kazandı.
 • Temel olarak bakıldığında, borsada tek bir işlem dahi yapmış kullanıcılar 400 UNI değerinde AirDrop almaya hak kazandı.
 • 400 UNI, bu yazının kaleme alındığı dakikalarda yaklaşık 1200 dolara tekabül ediyor.
 • Ancak platformda işlem yapmanın dışında, likidite sağlayan kişiler de ek ödüllerden faydalanıyor.

Hatta platforma likidite sağlayan isimlerden birisi tam 500 bin dolarlık Uniswap Coin kazanmayı başardı. Konuyla ilgili olarak atılan tweette, şu ifadelere yer verildi:

Uniswap’a uzun bir süredir likidite sağlayan bir arkadaşım; yaklaşık 500 bin dolarlık Uniswap coin AirDrop’u aldı. Bu gerçekten çılgınlık.

Uniswap Coin Nedir?

Elbette bu noktada cevaplanması gereken bir diğer soru da Uniswap Coin nedir ya da Uniswap coin nasıl alınır sorusu. Gelinen noktada bakıldığında, Uniswap’ın çıkardığı UNI Coin’i, aslında bir yönetişim (governance) token’ı olarak düşünülebilir.

Yapılan resmi açıklamada coin ile ilgili olarak şu bilgilere yer veriliyor:

 1. Uniswap protokolünün UNI kısaltması ile çıkartılan coini, artık piyasalarda.
 2. UNI’nin kontrat adresi bu bağlantıda.
 3. UNI’nin Genesis arzının yüzde 60’ı, Uniswap topluluğu üyelerine ayırıldı. Bunun çeyreği (yüzde 15’lik kısım) hali hazırda eski kullanıcılara dağıtıldı.
 4. Başlangıç için, UNI’de dört ayrı likidite madenciliği havuzu olacak. UNI kullanıcıları gelecekte çeşitli havuzları eklemek ya da çıkarmak için oy kullanabilecekler. Bu oy kullanma periyodu, 30 gün sonra aktive olacak.

Görüldüğü gibi aslında Uniswap coin, aslında bir yönetişim tokeni. Yani, bu coine sahip olan kişiler hem çeşitli havuzlara likidite sağlayarak yield farming yapabilecek; hem de proje ile ilgili olarak yaşanacak olan gelişmelerde belirleyici role sahip olacaklar. Bu sebepten dolayı da projenin önümüzdeki dönemde daha da gelişmesi ve büyümesi beklenebilir.

Bir süredir bu konu ciddi manada dillendiriliyordu. SushiSwap projesinin kendi kripto parası SUSHI’nin yakaladığı ivme ile birlikte; birçok kişi Uniswap’ın da kendi kripto parasını çıkarması gerektiğini vurgulamıştı. Sektörde 2017 yılından beri var olan ve son dönemde inanılmaz bir ivme yakalayan Uniswap’ın açık kaynak kodlu olan projesini kısa sürede fork ederek bazı geliştiricilerin ciddi miktarda para kazanması, sektörde haklı olarak bir rahatsızlığa yol açmıştı.

Topluluk, Uniswap Protokolü’nün geliştirilmesine ciddi emek veren ve kodu açık kaynak bırakarak sektörün gelişmesine de katkı sağlayan Hayden Adams ve arkadaşlarının da böyle bir coin çıkarması konusunda ısrarcıydı. Gelinen noktada da UNI Coin piyasaya çıktı ve akıl almaz bir artış yakalamasını bildi.

Uniswap Coin Nasıl Alınır?

Elbette bir diğer soru da bu coinleri nasıl alabileceğiniz, ya da popüler tabir ile nasıl claim edeceğiniz. Uniswap coin nasıl alınır sorusunun yanıtı ise aslında çok basit. Tek yapmanız gereken, her zaman yaptığınız gibi Uniswap borsasına giriş yapmak. Eğer 1 Eylül’den önce işlem yaptıysanız, o zaman karşınıza şöyle bir şey çıkacak:

Bu ödülü gören kullanıcıların, ‘Claim Uni’ butonuna tıklaması gerekiyor. Bu noktadan sonra yapılması gerekenleri ise dikkatli takip etmek şart. Çünkü bu AirDrop sonrasında Ethereum’da işlem ücretleri çılgın seviyelere çıkmış durumda. Dolayısıyla hemen bu coinleri almak istiyorsanız, öncelikle MetaMask hesabınızda en az 0.5 ETH bulundurmanız tavsiye ediliyor.

Claim dedikten sonra, ‘fast’ işlemi seçin. Bu sayede işleminiz daha hızlı gerçekleşecek. Ancak ağdaki çılgın yoğunluktan ötürü birçok kullanıcı, fast’ı seçmesine karşın işlemlerinin gerçekleşmediğini ifade ediyor. Dolayısıyla en az 1000 Gwei seçmeniz öneriliyor. Onu seçmek için de ‘Advanced Options’ kısmından manuel olarak 1000 rakamını girmeniz gerekiyor.

Coinbase Pro Listelemesi de Geldi

Öte yandan UNI ile ilgili olarak hemen hemen her dakika yeni bir gelişme yaşanıyor. Binance listelemesinin ardından şimdi de coin, Coinbase Pro’da listelendi. Bu haber ile birlikte zaten hali hazırda neredeyse 8 katına çıkmış olan coin fiyatı, ciddi bir artış daha yaşadı.

Uniswap’ın, iki yıldan kısa bir süre içinde, inanılmaz işler başaran bir platform olduğunu ifade eden otoriteler, geçtiğimiz günlede günlük hacimde Coinbase’i geçen ilk merkeziyetsiz borsa olan platformun, sektördeki en iyi işlerden birisi olduğunu ifade ediyorlar. İki yıldan kısa bir sürede, Uniswap’ın başardıkları ise, şöyle sıralanıyor:

 • 20 milyar dolarlık hacim elde edildi. Bu hacmi 250 binden farklı adres sağladı. Platformda 8 binden fazla kripto para trade edildi.
 • 49 bin likidite sağlayıcısı, platforma 1 milyar dolarlık likidite sağladı. Bu likidite sağlayıcıları, işlemlerden 56 milyon doların üzerinde bir gelir elde etti.
 • DeFi ekosisteminin anahtar projelerinden birisi oldu. Yüzlerce projeye aracılık etti.

Gelinen noktada Uniswap coin projesinin yakaladığı başarı aslında pek de tesadüf değil. Proje geliştiricilerinin de topluluğu unutmaması ve müthiş bir AirDrop yapılması, takdiri hak eden bir başka durum.

İlk Tepkiler

Uniswap’da 1 Eylül’den önce işlem yapan kişiler en az 400 UNI AirDrop aldı. Bu, ortalama 1200 dolara denk geliyor. Bu rakam, bilindiği gibi Amerikan hükümeti tarafından vatandaşlara dağıtılan 1200 dolara hemen hemen eş değer, hatta daha bile fazla.

Kripto para sektörü de bu parayı kripto para sektörünün dağıttığı ‘çeklere’ benzetti. Binance CEO’su Changpeng Zhao, şunları söyledi:

Stilimus parasını efektif bir şekilde dağıtmayı başardık.

Aynı zamanda bir diğer konu da dün tanıtımı yapılan PlayStation 5. Kullanıcılar dağıtılan paranın bir kısmıyla PlayStation 5 alacaklarını ifade ediyor. Hatta, Uniswap’ın tüm kripto para yatırımcılarına bedava PlayStation alması için kıyak yaptığı şeklinde eğlenceli yorumlar da yapılıyor.

Görünüşe göre bu konu, kripto para sektörünün gündemini uzunca bir süre daha meşgul edeceğe benziyor. Bakalım, önümüzdeki günler bize neler gösterecek?