Merkezsiz finans (DeFi) sektörünün en büyük kripto para borsalarından birisi olan Uniswap bugün itibariyle kendi kripto para birimi UNI‘yi piyasaya sürdü. UNI, piyasaya giriş yapar yapmaz Binance kripto para borsası tarafından da listelendi ve sektör şu an tamamen bunu konuşuyor. Birçok yatırımcıya ücretsiz bir şekilde 400 UNI dağıtıldı. Peki kullanıcıların bu UNI’leri kullanabilmek için ne yapmaları gerekiyor?

İlk olarak merkeziyetsiz kripto para borsası Uniswap’ın resmi internet sayfasına girmeniz gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra Metamask veya kullandığınız hangi cüzdan var ise onu etkinleştirip, Uniswap’ın cüzdanınızı tanımasını sağlayın. Cüzdanı tanıttıktan ve giriş yaptıktan sonra ana sayfada altta görebileceğiniz gibi bir görsel çıkacaktır.

UNI Coin Ödülü Nasıl Alınır?

Eğer 1 Eylül tarihinden itibaren Uniswap üzerinde herhangi bir işlem yaptıysanız en az 400 UNI ödül kazanmış oluyorsunuz. Ancak 1 Eylül tarihinden itibaren herhangi bir işlem yapmadıysanız aşağıdaki ekranda 0 UNI ifadesi görebilir veya hiçbir uyarı da görmeyebilirsiniz.

Peki 400 UNI Coin kazananlardan biriyseniz bunu nasıl kullanıma sokacaksınız? Aslında süreç oldukça kolay. Buna rağmen yaşanan yoğunluk bazen kullanıcıların istedikleri işlemleri yeterince hızlı yapamamalarına neden oluyor.

Uniswap Ödülünü Almak İçin Gerekli İşlemler

UNI Coin’lerinizi çekmek veya başka bir kripto para ile değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İlk olarak yukarıdaki görselde yer alan Claim UNI sekmesine tıklayın.
 2. Açılacak sekmeden işlem ücreti kısmını ya en sağdaki “Fast” yani hızlı sekmesine getirin ya da sağ üst taraftaki “Advanced Options” bölümüne tıklayarak Gwei bölümüne 1000 yazıp işlem ücretinizi arttırın. Bu, işleminizin daha çabuk onaylanmasını sağlayacaktır.
 3. İşlemi onayladıktan sonra Metamask veya kullandığınız cüzdana UNI gelmesini bekleyin.
 4. Tabii ki bu esnada Uniswap’ın kontrat adresini (0x1f9840a85d5af5bf1d1762f925bdaddc4201f984) seçerek cüzdanınıza “özel jeton ekle” bölümünden bunu ekleyin.
 5. 400 UNI cüzdanınıza geldikten sonra yapabileceğiniz iki işlem bulunuyor ve bunlardan birisi şu an UNI’nin listelendiği Binance’e aktarım yapmak iken, ikincisi direkt Uniswap üzerinden başka bir kripto para ile değiştirmek.
 6. Eğer Binance’e aktarım yapacaksanız şu an inanılmaz bir yoğunluk olduğunu ve 1000 Gwei üzerinde işlem ücreti verseniz bile işleminizin çok geç gideceğini bilmenizde fayda var.
 7. Ancak eğer Uniswap üzerinden anında değişim yapmak istiyorsanız USDT veya USDC gibi stablecoin’leri seçerek ani düşüşün önüne geçmiş olabilirsiniz.

UNI, Binance kripto para borsasına 0,30 dolardan girmesine rağmen bir anda 15 dolara kadar yükseldi ve birçok yatırımcının iştahını kabartan bir artış elde etti. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 2,60 dolardan işlem gören UNI, bu sabah birçok yatırımcının yüzünü güldürecek gibi gözüküyor. Mevcut fiyat üzerinden kullanıcılara ücretsiz dağıtılan UNI miktarının yaklaşık 1.100 dolara tekabül ettiği görülmekte.

Buna rağmen UNI fiyatının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor. Uniswap’ın kripto para dağıtım modeline bakıldığında ise bunun şu şekilde sıralandığı görülmekte:

 • %60’lık token payı topluluğa,
 • %21,51’lik token payı ekibe,
 • %17,80’lik token payı yatırımcılara ve likidite sağlayıcılarına,
 • %0,69’luk token payı ise danışmanlara aktarılacak.

Toplamda ise 1 milyar adet token’ın piyasaya sürüleceği ve bunun 4  yıllık süreçte tamamlanacağı belirtiliyor. Coinbase Pro tarafından da yakın zamanda listelenen UNI, belki yeni bir rekorla yoluna devam edebilir.

Ethereum Bundan Nasıl Etkilenecek?

Aslında UNI Coin’in piyasaya sürülmesi şu an için bütün Ethereum ekosistemini tıkanma noktasına getirmiş gibi gözüküyor. DeFi sektöründe alım satım yapan herkesin yolunun Uniswap borsasından geçtiği biliniyor. Bu da neredeyse binlerce belki de yüz binlerce kişinin bugün 400 UNI Coin alacağını ve bunu satmak için ağda işlem yapacağını gösteriyor. Yatırımcıların işlem sayıları artarken doğal olarak ağdaki yoğunluk ve işlem ücretleri de artmakta.

Normalde 250 Gwei işlem ücreti kullanılarak bir işlem kolaylıkla aktarılırken, şimdilerde 1000 Gwei bile yeterli gelmemeye başlıyor. İlerleyen günlerde ise bu durumun hem olumlu hem de olumsuz etkilerinin olacağı söylenebilir. Yatırımcılar Uniswap üzerinden UNI takası için ETH’ye odaklandıkça ETH fiyatında da önemli bir artış olacaktır.  Son 24 saatlik süre içerisinde ETH fiyatının %5,75 artması da tam olarak buna işaret ediyor.

380 dolara dayanan ETH fiyatı yeniden 400 doların üstüne çıkarsa mini bir boğa ve ralli görülebilir. Ancak tabii ki bu durum yine ağdaki işlem ücretlerini arttıracaktır.