Twitter’da “Tarihin En Büyük” Bitcoin Dönüşü Yaşandı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Veri analiz firması Santiment, Twitter üzerinde Bitcoin'e yönelik bakış açısını tarihin en büyük değişimlerinden birisi olarak yorumladı.

  • BTC fiyatının devamlı olarak yükselişe geçmesi Twitter üzerinde de tam bir Bitcoin çılgınlığını başlattı.

  • Bunun yaşanan yükseliş sayesinde olduğu bilinse de aslında kimse böylesine bir U dönüşü beklemiyordu.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Sosyal medya uygulamaları arasında Bitcoin fiyatı üzerinde en çok etkiye sahip olanlardan birisi konumundaki Twitter, geçtiğimiz haftalarda oldukça ilginç bir değişim yaşadı. Veri analiz firması Santiment tarafından aktarılan bilgilere göre Twitter üzerinde Bitcoin’e yönelik bakış açısı tarihin en büyük değişimlerinden birisini yaşadı. Bunun bir anda yaşanan yükseliş sayesinde olduğu bilinse de aslında kimse böylesine sert bir U dönüşü beklemiyordu.Bitcoin, Twitter’da Yeniden Gözde Varlık Oldu

Santiment tarafından yayınlanan verilere bakıldığında Bitcoin’in son 3 haftada 10.500 dolardan 13.200 dolara kadar yükselmesi, Twitter üzerinde tarihin en büyük yatırımcı bakış açısı değişimlerinden birisini yaşattı. Pozitif ve negatif yorum oranı 3 Ekim tarihinde tarihin en düşük seviyesine geriledi ve açılan short yani düşüş odaklı pozisyonlar da bunu destekledi. Santiment 3 Ekim tarihindeki bu olumsuz gidişattan sonra ise bir anda her şeyin tersine döndüğünü ve piyasanın “çılgınlık” evresine girdiğini düşünüyor.

Bitcoin 3 Ekim tarihinde 10.500 dolar seviyesinden işlem görüyordu ve o günlerin öncesinde 3 kere 9.000 dolar bandına inişi test etmişti. Ancak hem alış baskısı hem de short pozisyonların henüz gereken seviyeye ulaşmaması 10.000 doların altına inilmesini engelledi. Bitcoin fiyatı 3 Ekim tarihinden sonra ise devamlı olarak yükselişe geçti ve Twitter üzerinde tam bir Bitcoin çılgınlığı başladı.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle BTC/USD işlem çifti 13.221 dolardan işlem görüyor. Bu da BTC’nin hala yükselmeye devam ettiğini ve 13.000 dolar direnç noktasını da kırdığını göstermekte. Bitcoin’e yükseliş getiren temel gelişme PayPal’ın kripto para ödemelerini destekleyeceği haberi olsa da devamında yaşananlar artık olayın bundan bağımsız hale geldiğine işaret ediyor.

PayPal Başlattı, Yatırımcılar Devam Ettiriyor

Ünlü Bitcoin boğası ve Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz bu Bitcoin gelişmesinin aslında bu yılın en önemli haberlerinden birisi olduğunu belirtti. Ancak hem Novogratz hem de başka uzmanlar bu haberin tek başına yeterli olmayacağını ve daha fazla gelişmeye ihtiyaç duyulduğunu vurgulamakta.

 

Bitcoin’in PayPal tarafından destekleneceği haberinden sonra bir gelişme ise JP Morgan’dan geldi.  JP Morgan, yatırımcılara yönelik bildirisinde Bitcoin’in uzun vadeli yatırım konusunda diğer varlıkları geride bırakmaya başladığını açıkladı. Daha önce Bitcoin’i bir finansal balon olarak gören JP Morgan’ın bu açıklaması aynı sosyal medyadaki görüşler gibi sert bir U dönüşü yaşandığını gösteriyor. Lider kripto para birimi PayPal haberi ile yükselişe geçse de şu sıralar tamamen bireysel ile kurumsal yatırımcıların alımları ile yükselişte.

2017 yılının boğa piyasasında da CME haberi Bitcoin’e ilk yükselişi getirse de bunun devamında yükselişi devam ettiren Santiment’in belirttiği “çılgınlık” olmuştu. Teknik indikatörlere bakıldığında da RSI’nin henüz yükselişin bittiği noktaya ulaşmadığı görülmekte. 2013 yılında yaşanan rallide RSI 100’e ulaşmış ve bir süre burada sabit kalmıştı. 2017  yılında ise RSI’nin 80 seviyesine çıktığı görülüyor. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise RSI 70 seviyesinin bile altında bulunuyor. Normal şartlarda 70 seviyesi aşırı alım anlamına gelse de sektörde çılgınlık başladığında hiçbir teknik gelişmenin önemi kalmıyor.

Yine de lider kripto para biriminin 2013 veya 2017 yıllarındaki gibi bir ralliye başlaması için 14.000 dolar üstüne çıkması gerekiyor. Analistlerin önemli bir kısmı 2019 yılındaki rekorun üstüne çıkılması ile 2017 yılına benzer bir rallinin baş göstereceğini düşünmekte. 14.000 doların devamında en kuvvetli direnç noktasının 20.000 dolar olması da bunu kanıtlar nitelikte. Bitcoin’in 2020 yılı bitmeden 20.000 dolar seviyesine gelmesi ise bir daha asla 20.000 doların altına inilmemesini sağlayabilir. Böyle bir gelişme Bitcoin ve kripto paraların geneli için çok farklı bir döneme kapı aralayacaktır.

Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın