Türkiye’deki OKEx Kullanıcıları Panik İçerisinde: Fonlar Güvende mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • OKEx kripto para borsası 16 Ekim tarihinde bütün para çekme işlemlerini durdurdu.

  • Bu esnada fonların tamamen güvende olduğunu söyleyen OKEx hakkında bugün ise yeni bir iddia ortaya atıldı.

  • Hem yeni iddiaya hem de OKEx Türkiye kanalındaki kullanıcılarına yorumlarına göre ise panik gitgide artıyor gibi gözüküyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

OKEx sadece dünyanın değil aynı zamanda Türkiye’nin de en büyük kripto para borsalarından birisi. Türkiye piyasasına giriş yapan OKEx’in ciddi bir topluluğa sahip olduğu bilinse de 16 Ekim tarihinden beri bu topluluğun “canı biraz sıkkın” gibi gözüküyor. Dün ortaya atılan bir iddia sonrasında şimdi de kullanıcıların fonlarına erişemedikleri iddiası, bu olayı biraz daha zorlaştıracak gibi gözüküyor.OKEx’in Cüzdan Anahtarı Tek Kişide

Aslında olay ilk başta Çin merkezli haber kaynağı Jinse Caijing’in iddiası ile başladı. Caijing, OKEx kripto para borsasının Bitcoin’e özel soğuk depolama cüzdanının sanıldığı gibi çoklu imza (multi-sig) özelliğine sahip olmadığını iddia etti. Caijing’in iddiasına göre cüzdanın tek özel anahtarı Xu Mingxing yani OKEx kurucusuna aitti. 16 Ekim tarihinden yaklaşık bir  hafta önce polis soruşturması nedeniyle göz altına alındığı iddia edilen Xu hakkında yeni iddia doğruysa, fonlara uzun bir süre daha erişim olmayabilir.Bu iddia Çin piyasalarını yakından takip eden sektörün içinden Matthew Graham tarafından da Twitter üzerinde dile getirildi. Glassnode verilerine göre ilgili soğuk depolama cüzdanında 200.000’e yakın Bitcoin bulunuyor ve bu yazının kaleme alındığı an itibariyle söz konusu cüzdanın değeri 2,6 milyar dolardan fazla.

Caijing’in aktardığı bilgilere göre OKEx çoklu imza yerine tek bir özel anahtarı önde gelen yöneticilerle paylaşma yolunu seçti. Ancak böyle bir durumda Xu’nun gözaltına alınması ile para çekme işlemlerinin durdurmasına yol açmayabilirdi. Bu da iddiaların devamında Xu’nun aslında özel anahtara sahip olan tek kişi olduğu ihtimalini ortaya çıkarmakta.

Peki OKEx’in Bitcoin soğuk depolama cüzdanı için tek bir özel anahtar ve imza kullanması ne anlama geliyor? Böyle bir durumda ilgili cüzdana söz konusu özel anahtar olmadan hiçbir şekilde erişim sağlanamaz. Yani 2,60 milyar dolarlık cüzdan eğer Xu’nun soruşturması kötüye giderse uzun bir süre daha erişimden uzak kalabilir.

OKEx kripto para borsası ise bu iddia ile ilgili anında bir açıklama yaptı. OKEx daha önce Ethereum Classic’e Ağustos ayında yapılan %51 saldırısında aslında çoklu imzaya sahip cüzdanlar kullanıldığının kanıtlandığını ifade etti. Buna ek olarak sıcak cüzdanlar için “yarı-çevrimdışı çoklu imzaya sahip cüzdanlar” kullanıldığı da belirtildi. Ancak Caijing’in iddiası sıcak yani internete bağlı cüzdanlara değil, soğuk yani internet bağlantısı olmayan cüzdanlara yönelik. OKEx konu hakkında yaptığı açıklamada Caijing’in iddiasının doğru olmadığını vurguladı.

 

OKEx Türkiye’de Kısa Çaplı Panik Yaşandı

Ancak daha önce Xu’nun göz altına alınma iddiası da ilk olarak Caijing tarafından aktarılmıştı ve devamında bu haberin doğru olduğu ortaya çıktı. İlginç bir şekilde bu olayların gelişmesinden hemen sonra Türkiye içerisindeki OKEx kullanıcıları fonlarına erişemediklerini dile getirmeye başladılar. OKEx Türkiye isimli resmi OKEx Türkiye Telegram hesabına bakıldığında birden fazla kullanıcının fonlarına ulaşamadığını beyan ettikleri görülüyor.

F ile ffxddi takma adlı kullanıcıların spot işlem sayfasında varlıklar bölümünde varlıklarını göremedikleri vurgulanmakta. Bir kullanıcı sorunun sadece kendisinde olup olmadığını sorguladıktan sonra yaklaşık 2 kişinin daha benzer sorunla karşılaştığı gerçeği ortaya çıktı. ffxddi kullanıcı adlı yatırımcı konu hakkında şu açıklamada bulundu:

“Bütün varlığım gitmiş gözüküyor. Çok korkutucu. Şu an spot ve marjin işlemlere erişemiyorum, futures (vadeli işlem) erişimim var.”

F kullanıcı adlı bir diğer yatırımcı ise böyle bir dönemde bunun sistem hatası olması durumunda bile hiç hoş olmadığını vurguladı. Tüm varlıklarının 0 olarak gözüktüğünü belirten kullanıcıya cevap ise OKEx yetkilisinden geldi.

OKEx Türkiye topluluk yöneticilerinden Ömer@OKEx, geçici bir güncelleme yapıldığını ve bu sebeple alım satımların da kapandığını vurguladı. Kullanıcılar kısa sürede böylesine büyük bir korku yaşasa da daha sonra her şeyin düzeldiği ve sistem güncellemesinin bittiği vurgulandı.

F kullanıcı adlı yatırımcı, yine de bunun yarattığı soruna değinerek şu açıklamada bulundu:

“Sorun düzeldi ancak bu işlemi böyle bir zamanda önceden duyuruda bulunarak yapmaları gerekirdi. Zaten bir belirsizlik ortamı yaşanıyor, bu tür olaylar panik ve korku ile beraber mental, psikolojik veya kardiyak sorunları olan müşterilerinizde ciddi bir komplikasyona neden olabilir. Lütfen bu hususu yöneticiniz ile paylaşınız.”

Neredeyse 2 haftadır para çekme işlemlerinin kapalı olduğu OKEx’in kullanıcıları arasında panik de bu olaydan anlaşılabileceği üzere gitgide daha da büyüyor.

Share Article

İLGİLİ KONULAR

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın