Toparlanmayı Deneyen Bitcoin İçin Teknik Göstergeler Ne Diyor?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Uzun vadeli direnç bölgesi 44.000 dolarda, kısa vadeli direnç bölgesi ise 43.000 dolarda yer alıyor.

  • Bitcoin yükselen destek çizgisinden sıçrama gerçekleştirdi.

  • Dalga sayımı analizi, net bir görünüm sergilemiyor.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 44.000 dolardaki direnç bölgesinden çıkış gerçekleştirmeyi başaramadı. Fiyat, şu anda alçalan bir paralel kanal içinde hareket ediyor.

SponsorSponsor

Kısa vadeli grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret ediyor. Ancak uzun vadeli grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, Bitcoin (BTC) fiyatının düşüş trendinde olduğunu gösteriyor.

SponsorSponsor

Bitcoin Toparlanmayı Deniyor

Bitcoin 27 Eylül’de 44.000 dolardaki direnç bölgesinden reddedildi. Ayrıca bu süreçte, yukarı doğru uzun bir fitil ve kırmızı bir mum meydana geldi. 28 Eylül’de ise yeni bir düşüş hareketi başladı. Ancak BTC, 29 Eylül’de toparlanmaya başladı ve şu anda yeşil bir mum oluşturma sürecine girdi.

Mevcut fiyat hareketine daha yakından bakıldığında, 27 Eylül fitili tarafından oluşturulan 42.000 dolardaki destek bölgesi civarında hareket edildiği görülüyor. Öte yandan günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, düşüşe işaret etmeyi sürdürüyor. Hem MACD hem RSI, düşüş sergiliyor.

Dolayısıyla 44.000 dolar bölgesinde bir tutunma gerçekleşmediği müddetçe yükseliş trendinden söz etmek mümkün görünmüyor. En yakın destek bölgesi ise 38.000 dolarda yer alıyor.

Bitcoin Fiyatında Kısa Vadeli Görünüm

Altı saatlik grafiğe bakıldığında, hala alçalan bir paralel kanal içinde hareket edildiği görülüyor. Alçalan paralel kanal içindeki fiyat hareketi ise genelde düzeltici bir nitelik taşıyor.

Ayrıca Bitcoin, 0,5 fib. düzeltme seviyesinde sıçrama gerçekleştirdikten sonra alçalan paralel kanalın üst bölgesinde işlem görmeye başladı. Buna ek olarak, MACD ve RSI da artış kaydediyor. Dolayısıyla altı saatlik grafiğe göre en muhtemel senaryo, paralel kanaldan çıkış gerçekleşeceğine işaret ediyor.

İki saatlik grafik de altı saatlik grafiğin ortaya koyduğu senaryoyu destekliyor. Grafiğe bakıldığında, BTC’nin yükselen bir destek çizgisini takip ettiği ve 28 Eylül’de destek çizgisinden üçüncü kez sıçrama gerçekleştirdiği göze çarpıyor.

MACD ve RSI da artış sergiliyor. Ayrıca RSI, şu anda 50 seviyesini aşmayı deniyor.

Dolayısıyla Bitcoin, 43.000 dolardaki direnç bölgesini aşmayı başarırsa alçalan paralel kanaldan da çıkış gerçekleştirebilir. 43.000 dolardaki direnç bölgesi ise 0,5 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor ve yatay bir bölgeyle de kesişiyor.

Dalga Sayımı Analizi

En muhtemel dalga sayımı analizine göre 7 ila 21 Eylül tarihleri arasında yaşanan düşüş ile birlikte, A ve C dalgalarının neredeyse 1:1 oranını verdiği A-B-C şeklindeki düzeltme tamamlanmış olabilir.

Öte yandan sıçramayla gelen yükseliş (vurgulanan bölge), impulsif bir görünüm sergilemiyor. Dolayısıyla yükselişin impulsif bir nitelik taşımaması, bu dalga sayımı analizinin geçerliliğine ilişkin şüphelere yol açıyor.

Alternatif dalga sayımı analizine göre düşüş hareketinin tamamı, W dalgasının bir parçasını oluşturuyor olabilir. Bu durumda Bitcoin, kompleks bir düzeltmeyi gerçekleştiriyor ve şu anda X dalgasını tamamlıyor olabilir. Ayrıca bu kompleks düzeltme yapısı, 1-2/1-2 dalga formasyonu olabilir. Ancak mevcut fiyat hareketine bakıldığında, 1-2/1-2 dalga formasyonunun çok muhtemel görünmediği söylenebilir.

Dolayısıyla dalga sayımı analizi, şu anda net bir görünüm sergilemiyor. Ancak her iki dalga sayımı analizinin de kısa vadeli bir yükselişe işaret ettiği söylenebilir.

BeInCrypto’da yayımlanan 28 Eylül 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!