TikTok Kullanıcıları Dikkat: Bitcoin Cüzdanlarınız Güvende Olmayabilir

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Hindistan, TikTok ile birlikte 60 adet Çin merkezli uygulamayı yasaklarken, bu kararın sebebi tartışmaları beraberinde getirdi. 

  • TikTok'un sürekli olarak bilgi sızdırdığı ve diğer uygulamaların sahip olmadığı erişim izinlerine sahip olduğu iddia edildi.

  • Gelen bazı videolarda TikTok'un Apple cihazların klavyeleri ile yazılan hemen her şeyi kopyaladığı görülüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Son dönemde TikTok ekseninde yaşanan gelişmeler, gündeme bomba gibi düştü. Popüler bir kısa video paylaşım uygulaması olan ve ülkemizde de çok sayıda kişinin kullandığı uygulama, Hindistan tarafından yasaklandı. Hindistan, TikTok ile birlikte 60 adet Çin merkezli uygulamayı yasaklarken, bu kararın sebebi tartışmaları beraberinde getirdi. 

SponsorSponsor

Hindistan hükümeti yetkilileri, TikTok’un sürekli olarak bilgi sızdırdığını ve diğer uygulamaların sahip olmadığı erişim izinlerini bünyelerinde barındırdığını iddia etti. Bu durumun Hindistan’ın ulusal güvenliğine tehdit olacağı ifade edilirken, bu sebepten ötürü de yasaklama kararının alındığına vurgu yapıldı.

SponsorSponsor

Buna karşın TikTok uygulamasının arkasındaki şirket Çinli grup ByteDance ise, bu olay hakkında önemli açıklamalar yaptı. Şirket, iddiaları reddederken TikTok’un Hindistan yasalarına göre veri güvenliği ve gizliliğine uyum sağladığını iddia etti.

TikTok ile ilgili olarak gelen bazı veriler ise, veri güvenliği ve gizliliği noktasında çok ilginç bir durumun yaşandığını ortaya koyuyor. Özellikle kripto para yatırımcılarının bu konuya dikkat etmesi gerekiyor.

TikTok Bitcoin Cüzdanlarını Ele Geçirebilir mi?

Konuya dair yapılan araştırmalar, ilginç bir gerçeğin ortaya çıkmasını sağladı. Apple’ın yayınlayacağı ve şu anda beta sürümünde olan iOS14’de, artık kopyala yapıştır fonksiyonunda uygulamaların buna erişiminin görüleceği belirtiliyor. Gelen bazı videolarda ise TikTok’un Apple cihazların klavyeleri ile yazılan hemen her şeyi kopyaladığı görülüyor.

Bu durum, çok ciddi bir güvenlik açığı yaratıyor. Kopyalanan veriler, TikTok şirketinin sunucularında gizleniyor. Uygulamayı silseniz dahi, bu verilere şirketin erişimi devam ediyor. Uygulama ilk indirildiğinde imzalanan gizlilik sözleşmesi, şirketin bu yönde hareket alanını kolaylaştıran bir etmen olarak dikkat çekiyor.

Dolayısıyla bu fonksiyon, kripto para yatırımcıları açısından ciddi bir güvenlik açığı doğuruyor. TikTok uygulaması bulunduran telefonlardan, kripto para cüzdanlarına ya da borsalarına yapılan erişimlerde, kullanıcı adı ve şifre gibi kritik detayların da TikTok veri havuzlarına aktarılabileceği ve bu verilerin, uygulama silinse dahi orada kalabileceğine vurgu yapılıyor.

Zaten sektörde hack saldırıları ve veri sızıntıları çok büyük bir problem. Bu olayadan ötürü çok fazla sayıda kripto para yatırımcısı mağdur olmuş durumda. Örneğin bu kervana en son, 12 BTC’sini kaybeden bir yatırımcı katılmıştı. Sektörün önde gelen isimleri, bir phishing saldırısı ile 12 BTC’sini kaybeden Eric Savics’e yardım eli uzatmıştı.

Neredeyse Tüm Bilgiler Toplanıyor

Öte yandan Reddit platformunda bir kişi, TikTok uygulamasının elde ettiği kişisel verileri ortaya çıkardı. Elde edilen verilerin boyutunun korkutucu derecede sıkıntılı olduğunu ifade etmek mümkün. TikTok, bu bilgilere göre; telefonun IP adresi, tipi, kullandığı hizmet sağlayıcı, yüklenen diğer uygulamalar, telefonda jailbreak yapılıp yapılmadığı, her 30 saniyede bir konum bilgisi ve medyaya erişim gibi çok ciddi verilere, uygulamayı indirdiğiniz takdirde erişebiliyor. İşte iddia o ki, bu veriler direkt olarak Çin ile paylaşılıyor. Aynı zamanda platformun ilk başta kayıt yaptıran kullanıcının ilk birkaç içeriğini kasıtlı bir şekilde ‘viral’ haline getirdiği ve bu sayede kullanıcıyı platformda tutmayı amaçladığı belirtiliyor.

Bu tarz uygulamalar yüklerken, kripto para yatırımcılarının dikkatli olması gerekiyor. Yaşanan son gelişmelerin dikkatli bir şekilde takip edilmesi ve hesapların güvenliğinin sağlanması, çok büyük bir öneme sahip.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

İLGİLİ KONULAR

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın