Teknik Göstergelere Göre Ethereum Kritik Direnci Aşabilir mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • ETH, uzun vadeli bir çift tepe formasyonu oluşturdu.

  • Kısa vadeli alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleşti.

  • ETH, A-B-C şeklindeki bir düzeltmeyi tamamlamış olabilir.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Ethereum (ETH), 21 Eylül’den bu yana artış kaydediyor. Ancak fiyat, eylül ayında ulaştığı ve 4.027 dolarda bulunan tepe seviyeyi henüz aşamadı.

SponsorSponsor

Ethereum (ETH), yükselişe devam ediyor ve 3.600 dolardaki direnç bölgesine doğru ilerliyor. Ayrıca grafikte, birçok yükseliş işareti de bulunuyor. Dolayısıyla ilk olarak 3.600 dolardaki direncin aşılması, daha sonra ise eylül tepelerine ulaşılması muhtemel görünüyor.

SponsorSponsor

Ethereum Fiyatında Haftalık Görünüm

Haftalık grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, karışık bir görünüm sergiliyor.

Fiyat hareketine yakından bakıldığında, 10 Mayıs ve 30 Ağustos tarihleri arasında bir çift tepe formasyonu oluştuğu görülüyor. Öte yandan çift tepe formasyonları, genellikle trend dönüşüne yol açan düşüş formasyonları olarak değerlendiriliyor. Ayrıca bu formasyon esnasında, RSI’da meydana gelen negatif uyumsuzluk da dikkat çekiyor.

Bir ivme göstergesi olan RSI’da negatif uyumsuzluğun görülmesi, Ethereum fiyatının çift tepe oluşturmasına rağmen RSI’ın daha düşük bir tepe oluşturması anlamına geliyor. Dolayısıyla ivmede meydana gelen artış oranı, fiyat artışını desteklemiyor.

Bir diğer gösterge olan Süpertrend de en düşük ve en yüksek seviyeyi esas alıyor. Böylece trendin yükseliş (yeşil çizgi) veya düşüş (kırmızı çizgi) yönlü olduğu belirlenebiliyor. Mevcut fiyat hareketine bakıldığında ise ETH’nin Süpertrend direnç çizgisini aştığı ve Süpertrend çizgisinin yükselişe işaret etmeye başladığı (yeşil ok) göze çarpıyor.

Sonuç itibarıyla günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, karışık bir tablo çiziyor. Dolayısıyla trend yönünün geleceğini belirlemek için daha kısa vadeli grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakmak gerekiyor.

ETH Grafiği (TradingView)

Ethereum Direnci Aşabilecek mi?

Günlük grafikten hareketle, ETH’nin 3.600 dolardaki dirençten çıkış gerçekleştirme sürecine girdiği söylenebilir. 3.600 dolarda bulunan direnç ise eylül ayında ulaşılan ve 4.027 dolarda bulunan tepe seviyeden önceki son direnci teşkil ediyor. Ayrıca 3.600 dolar bölgesi, yatay bir direnç seviyesiyle ve Süpertrend direnç çizgisiyle (kırmızı daire) de kesişiyor.

Haftalık grafik ölçeğindeki teknik göstergelerin aksine günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükseliş eğilimi taşıyor. Kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamaları (MA) kullanan MACD, pozitif bölgede yer alıyor. Buna ek olarak, MACD histogram da artış sergiliyor. Dolayısıyla kısa vadeli trend, uzun vadeli trende kıyasla, daha hızlı hareket ediyor ve daha hızlı bir oranda artış kaydediyor.

Ayrıca bir ivme göstergesi olan RSI’ın 50 seviyesini aşması, yükseliş trendine işaret ederken 50 seviyesi altına gerilemesi, trendin düşüş yönlü olduğu anlamına geliyor. Günlük grafik ölçeğindeki RSI’a bakıldığında ise 50 seviyesinin aşıldığı görülüyor.

ETH Grafiği (TradingView)

Ünlü kripto para analisti @IncomeSharks, Twitter hesabından bir Ethereum grafiği paylaşarak ETH’nin Süpertrend destek çizgisinden sıçradığını ve alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirme sürecine girdiğini belirtti. Grafiğin paylaşılmasının ardından alçalan direnç çizgisini geride bırakan ETH ise şu anda 3.600 dolar bölgesini aşmayı deniyor.

Dolayısıyla 3.600 dolar bölgesinden gerçekleşecek çıkış, en muhtemel senaryoyu oluşturuyor.

Kaynak: Twitter

Dalga Sayımı Analizi

Dalga sayımı analizine bakıldığında, kısa vadeli fiyat hareketinin belirsiz olduğu ancak yükseliş işaretlerinin bulunduğu görülüyor.

Buna ek olarak Ethereum, beş dalgalı bir yükseliş impulsünü (yeşil renk ile vurgulanan bölge) tamamladı. Yükseliş impulsünün tamamlanmış olması, düşüş hareketinin yalnızca bir düzeltme olduğu ve yükseliş trendinin devam ettiği anlamına geliyor. Ancak ETH fiyatındaki düzeltmenin sona erdiğini söylemek, henüz mümkün görünmüyor. 

 
ETH Grafiği (TradingView)

Ayrıca alternatif senaryoya göre Ethereum, A-B-C şeklindeki bir düzeltmenin hala B dalgası içinde hareket ediyor olabilir. Dolayısıyla fiyat, eylül tepelerine doğru bir artış yaşayabilir ancak daha sonra eylül diplerine bir kez daha temas edebilir. Ancak uzun vadeli fiyat hareketi, bu gerilemeden etkilenmeyebilir ve kısa vadeli düşüşün ardından yeni bir yükseliş hareketi başlayabilir.

ETH Grafiği (TradingView)

Öte yandan iki saatlik grafik, yükseliş senaryosunu daha çok destekliyor.

Grafiğe bakıldığında, kısa vadeli yükselen bir paralel kanaldan çıkış gerçekleştiği ve kanalın direnç çizgisinin üçüncü kez destek olarak onaylandığı (yeşil oklar) görülüyor. 

Dolayısıyla kanal içinde hareket edilmediği müddetçe yükseliş senaryosu, en muhtemel senaryo olarak geçerliliğini koruyor. 

ETH Grafiği (TradingView)

ETH/BTC Paritesinde Fiyat

ETH/BTC paritesinde fiyat, düşüş eğilimi sergiliyor. Grafiğe bakıldığında, ocak ile nisan ayları arasında yükselen bir paralel kanal içinde hareket edildiği görülüyor. Mayıs ayıyla birlikte kanaldan gerçekleşen çıkış (yeşil ok), yükseliş hareketinin başladığına işaret ediyor. Ancak Ethereum, ekim ayında bir düşüş yaşadı ve bir kez daha kanal içinde işlem görmeye başladı. Dolayısıyla bu durum, düzeltmenin hala devam ettiğini gösteriyor.

Buna ek olarak, MACD ve RSI da düşüşe işaret ediyor. MACD, negatif bölgede yer alıyor ve RSI, 50 seviyesi altında hareket ediyor.

En yakın destek bölgesi ise 0,0575 ₿’de bulunuyor. Ayrıca bu destek, yatay bir destek bölgesiyle ve yukarıda sözü edilen kanalın orta bölgesiyle kesişiyor.

ETH Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 11 Ekim 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın