Bitcoin, bu yıl içerisinde yaklaşık olarak yüzde 70’lik önemli bir artış elde ettikten sonra yolun sonuna gelmiş gibi gözüküyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in döngüler halinde ilerlediği ve önemli yükseliş dönemlerinden sonra aylarca süren düşüş dönemlerine girdiği biliniyor. Peki Bitcoin fiyatı yeniden 10.000 dolar altına inecek ve 2020 yılı bu seviyelerden noktalanacak mı?

Aslında kripto para sektöründe hemen hemen her şey mümkün olsa da 2020 yılının dördüncü çeyreğine ilerlediğimiz şu günlerde üç kritik sebebin BTC’yi yeniden 10.000 dolar seviyesinin altına çekebileceği konuşuluyor. Peki Bitcoin fiyatını bekleyen üç temel risk ne?

Borsalardaki Tehlike, Bitcoin Fiyatını Etkileyebilir

Bitcoin’in şu an 10.000 dolar altına inebileceğini gösteren en büyük işaret aslında ABD borsalarını saran korku olarak biliniyor. ABD borsalarının özellikle başkanlık seçimleri yaklaştıkça çok ciddi bir düşüş tehlikesi içerisinde olduğu vurgulanmakta ve tarihsel olarak da bunun doğru olduğu kanıtladı. Başkanlık seçimlerinin olduğu yılların üçüncü çeyreğinde sert darbe alan borsalar, dördüncü çeyrek ile bunu toparlasa da Bitcoin bu durumdan yara almadan kurtulamayabilir.

Lider kripto para biriminin daha önce de S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq Kompozit endeksleri ile beraber çok sert düştüğü görülmüştü. ABD borsaları ile arasında pozitif korelasyon olduğu daha önceki grafiklerde ortaya konmuş olan BTC, yakında yaşanacak olan sert düşüş ile 10.000 dolar altını görebilir.

Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon grafiği.

Aslında Bitcoin’in 2 Eylül tarihinde yaşadığı düşüş ile 20 Eylül tarihinde yaşadığı düşüşün de direkt olarak ABD piyasalarından kaynaklandığı vurgulanmaktaydı. Capriole Fund isimli kripto para fonunun başkanı olan Charles Edwards, konu hakkında yaptığı açıklamada şu an Bitcoin’i tutan tek şeyin borsalarla olan korelasyonu olduğunu vurguladı.

Edwards açıklamasının devamında “bunun sonsuza kadar sürmeyeceğini” ifade ederek aslında yakın zamanda bir değişim yaşanabileceğini vurguladı. Bu da BTC’nin borsa korelasyonundan kurtulup bağımsız bir şekilde yükselmesi anlamına geliyor. Ancak ne yazık ki bunun gerçekleşmesi için öncelikle BTC’nin borsaların yaşayacağı düşüş ile dibi görmesi gerekiyor.

Peki şu an borsaların düşüş yaşamasına neden sıcak bakılıyor? Aslında Koronavirüs salgınının ikinci belki de üçüncü dalgasının beklendiği şu günlerde yatırımcıların riskli varlıklardan kaçma eğiliminde olduğu biliniyor. 12 Mart tarihinde yaşanan benzer düşüş grafiğine bakıldığında, bunun borsalar ve Bitcoin de dahil her şeyi nasıl dip noktaya kadar çekebildiği ortaya çıkmakta.

Yani borsaların düşüşü dış bir etmenden kaynaklanırken, BTC’nin yakında 10.000 dolar altına inebilme ihtimali ise direkt olarak borsalara bağlı.

Koronavirüs Teşvik Ödemelerinin Gecikmesi

Bitcoin fiyatında yakında düşüş yaşanacağının düşünülmesine yol açan ikinci sebep ise bir hayli ilginç. Şu an için Koronavirüs teşvik ödemeleri kongreden onay almadı ve en az 1.200 dolarlık ödemelerin ne zaman aktarılmaya başlanacağı bilinmiyor. Koronavirüs ödemeleri bireysel bazda bakıldığında çok küçük gözükse de bunun ABD hükümetine olan maliyeti trilyonlarca doları aşıyor.

Bu da her yeni teşvik ödemesi döneminin, aslında trilyonlarca dolarlık ABD dolarının basılması anlamına geldiğini gösteriyor. ABD doları ile Bitcoin’in arasındaki korelasyonun da negatif olduğu yani ikilinin birbirlerine tam ters yönde hareket ettikleri biliniyor. Eğer Koronavirüs teşvik ödemeleri gecikmeye devam ederse ve enflasyonda yukarı yönlü hareket olmazsa, ABD doları artmayı sürdürecektir. Bu da enflasyondan ve ABD dolarının başarısızlığından beslenen Bitcoin için düşüş anlamına geliyor.

Reklam
Okumaya devam et

ABD 2020 Başkanlık Seçimleri

Şu an için kimse ABD’de yapılacak olan başkanlık seçimlerinin galibini bilmese de piyasaları kaplayan bu belirsizlik finansal piyasaları bir süre volatil yani dalgalı bırakabilir. Panxora isimli kripto para firmasının CEO’su Gavin Smith, konu hakkında yaptığı açıklamada seçimlerin hem politik hem de finansal bir karmaşa yarattığını belirtti.

ABD borsalarının bu karmaşa ile düşeceğini vurgulayan tecrübeli isim, Bitcoin’in de 10.000 dolar desteğinde kalmakta başarısız olabileceğini ifade etti. Ünlü isim Bitcoin’in aynı Mart ayındaki gibi dev bir satış baskısına maruz kalmasını bekliyor ve bu durum kesinlikle her şeyi bitirebilir.

Bitcoin, yukarıdaki grafikte görülebileceği üzere çok sert bir düşüş yaşamasına rağmen boğa döngüsü sayesinde toparlanmayı başarmıştı. Bu düşüşün yine tekrarlanması ise BTC’nin toparlanma sürecini çok ama çok zorlaştırabilir.