TCMB Faiz Artırdı, Dolar Sert Düştü: Sırada Ne Var? Ünlü Ekonomistler Yorumladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, uzun süredir beklenen faiz kararlarını açıkladı.

  • Beklentiler doğrultusunda faiz artırımı kararı alan TCMB, politika faiz oranını 475 baz puan artırdı.

  • Bu durum, dolar kurunda 7,57 TL seviyelerine kadar bir geri çekilmeye neden olurken, uzun vadeli düşüşlerin devam etmesi, ünlü ekonomistlere göre kalıcı reformlara bağlı.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, uzun süredir beklenen faiz kararlarını açıkladı ve dolar kurunda sert bir düşüş yaşandı. Beklentiler doğrultusunda faiz artırımı kararı alan TCMB, politika faiz oranını 475 baz puan artırdı. Bu durum, dolar kurunda 7,57 TL seviyelerine kadar bir geri çekilmeye neden olurken, o bölgelerden geri dönüş yaşandı ve yazının kaleme alındığı an itibarıyla 7,60 TL seviyelerine geldi. Kararın ne anlama geldiği ve fiyatların nasıl etkileneceğini ise ünlü ekonomistler yorumladı.

Dolar kuru, geçtiğimiz hafta yaşanan değişimler ve faiz artırımı beklentileriyle birlikte sert düşüşler yaşamıştı. Ekonomik reform söylemlerinin de desteğiyle kritik 7,80 TL seviyesinin altına düşen doların, gelecek kararlara tepkisi merak konusu olmuştu. Bugün itibarıyla beklenen oldu ve TCMB PPK kararlarından 475 baz puanlık faiz artırımı çıktı. Bu kararın döviz kurlarının üzerinde ne kadar etkisi olacağı ise merak ediliyor.Beklenen Gerçekleşti

Geçtiğimiz günlerde, TCMB Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınıp Naci Ağbal’ın göreve getirilmesi, piyasaları etkilemiş ve yeni para politikalarında faiz artırımı beklentisi yükselmişti. Bu durum, iç piyasalardaki diğer gelişmelerin de etkisiyle, dolar kurunda sert bir geri çekilme yaşanmasına neden olmuştu. Küresel piyasalarda dolar endeksinin de düşüş trendinde olması, TL’nin atak yapmasına imkan vermişti. Bugün ise beklenen oldu ve TCMB politika faizlerini 475 baz puan artırdı. Yapılan açıklama ise şu şekildeydi;“19 Kasım 2020 Tarihli PPK Kararı: 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 475 baz puan artırıldı. Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verildi.”

Ünlü Ekonomistler Ne Dedi?

TCMB’nin faiz kararının ardından Türkiye’nin en önemli ekonomistlerinden Mahfi Eğilmez ve Emre Alkin, kişisel sosyal medya hesaplarından değerlendirmelerde bulundu. Eğilmez, bu kararın detaylarına dikkat çekerek MB ortalama faizinin değişmediğini vurguladı. Dolar kuru bu durum karşısında farklı bir pozisyon alabilir;

“TCMB politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 15’e yükseltti. Buna karşılık tüm fonlamanın haftalık repo ile (yani bu faiz üzerinden) yapılmasına karar verdi. Bu durumda zaten yüzde 15’te olan MB ortalama faizi değişmezken, kararın tek yararı sadeleştirme oldu.”

 

Yükselen dolar kurunu durdurmanın ilk adımı olarak görülen bu kararların doğru yola dönüş anlamına geldiğini söyleyen Emre Alkin ise Naci Ağbal’ı tebrik etti;

“Merkez Bankası’nı “doğrusunu” yaptığı için tebrik ediyorum. Başka bir şey söylemeye gerek yok. Başkan Sn. Ağbal başta olmak üzere, bu basiretli kararda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Dolar Sert Düşüne Devam Edecek mi?

Dolar kuru, faiz kararının hemen öncesinde gün içinde düşüş yönlü bir seyir izlerken, kararın açıklanmasının ardından sert bir geri çekilme yaşadı. Sabah saatlerinde 7,73 TL seviyelerinden işlem gören dolar kuru, kararın ardından 7,57 TL seviyesine kadar geriledi. Ardından kendisini toparlamaya devam eden kur, şu an itibarıyla tekrar düşüş yönlü hareket sergiliyor.

Birçok uzman, faiz kararlarının yüksek olmasının gerektiğini ve piyasaların buna yönelik mesajları fiyatlamaya başladığını söylemişti. Beklenen doğrultuda gelen faiz artışıyla birlikte dolar kurunda bir geri çekilme daha yaşanabilir. Zira dolar endeksi verileri, önümüzdeki süreçte Biden hükûmetinin para politikaları nedeniyle düşüş yaşayacak yorumları yapılıyor. Buna rağmen faiz kararlarına ek kalıcı önlemlerin alınmaması halinde kurda tekrar yükseliş yaşanma ihtimali de her zaman bir köşede duruyor.

Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın