Tarihin En Büyük İşlemi Sonrası Bitcoin Düşüşte: 14 Bin Dolar Hayal mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Lider kripto para birimi Bitcoin, haftaya pek de iyi bir başlangıç yapamadı.

  • BTC, bir ara 12 bin 765 dolara iğne atarken, düşüşün sebepleri merak ediliyor.

  • 1.15 milyar dolarlık BTC transferi ve seçimlerin getirdiği baskının etmen olabileceği ifade ediliyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin, haftaya pek de iyi bir başlangıç yapamadı. Piyasadaki risklerin iyice belirgin hale geldiği bir ortamda, BTC’de de stabil olmayan bir durum olduğu ifade ediliyor .Amerikan piyasaları seçim ve sonrasının getireceği riskler ile birlikte satıcılı bir açılış yaparken, bugün bir süre 13 bin 200 dolara göz kırpan BTC ise, sonrasında düşüş yaşadı. Binance verilerine göre Bitcoin, şu anda 12 bin 940 dolardan işlem görüyor. Lider kripto para birimi, birkaç saat önce ise 12 bin 765 dolara iğne attı.Yaşanan bu düşüşün sebebi ise merak ediliyor. Birçok otorite, BTC’de yaşanan düşüşün ana sebebinin birkaç saat önce yaşanan çok yüklü bir BTC transferi olduğunu iddia ediyor. Gerçekten de bir balina, 1.15 milyar dolar değerinde BTC’yi harekete geçirirken, bu da dikkatlerden kaçmadı. Sonrasında ise BTC’de düşüş geldi. Transferin iç yüzü ise merak ediliyor.88 Bin Bitcoin Tek Bir Transferle Gönderildi

Bugün Türkiye saati ile saat 18 civarlarında dev bir Bitcoin işlemi gerçekleşti. Whale Alert hesabının da aktardığı transferde, 88 bin 857 adet BTC, bilinmeyen bir cüzdana transfer edildi. Transferin yaşandığı saatteki BTC değerine bakarsak, bu işlemin toplam değerinin 1.15 milyar dolar olduğunu ifade edebiliriz.

Yaşanan düşüşün bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığı yönündeki tartışmalar da devam ediyor. Ancak genel manada bakıldığında BTC’nin bugün 12 bin 765 dolar seviyelerine iğne atmasının pek de kötü bir durum olmadığı vurgulanıyor. Özellikle Amerikan borsalarının güne düşüşle başlaması ile birlikte zaten piyasalarda hakim olan sıkıntılı hava, muhtemelen kendini kripto para sektöründe de hissettirmiş olabilir.

Seçimlere artık bir haftadan az bir süre kalmış olması, piyasalardaki belirsizliği iyice artırmış durumda. Bu noktada anketlerin de kafa karıştırıcı sonuçlar verdiğini ifade etmek gerekiyor. Piyasalar da büyük bir ihtimalle bu belirsizliği fiyatlıyor. Kripto para sektörü de bu düşüşlerden nasibini alıyor.

Ancak elbette bu düşüş birçok kişiye göre aslında sağlıklı. Son günlerde gerçekten ciddi bir yükseliş kaydeden BTC’nin görece stabil ya da aşağı seyirli bir grafik çizmesi, yükseliş trendinin sağlamlaşması açısından gerçekten de çok önemli olabilir. Analistlere göre bu noktada önemli olan şey, 12 bin dolar seviyelerinde iyi bir desteğin oluşması.

Bilindiği gibi eylül ayı boyunca ve ekim ayının başında türlü FUD ve kötü haberlere karşın fiyat, 10 bin doların altına inmemiş; o bölge Bitcoin için güçlü bir destek özelliği kazanmıştı. İşte şimdi bir benzerinin 12 bin dolar seviyeleri için yaşanmasının bu açıdan çok kritik olabileceği belirtiliyor.

Güçlü Dirençler Var

Mart ayında 3800 dolara düşen Bitcoin, o günden bu yana birçok zorlu direnci geçmeyi başardı. 7500 dolardaki direnci geçen BTC, sonrasında en kritik dirençlerden birisi olan 10 bin doları geçmekte çok zorlandı. Zorlu ve bir hayli yatay geçen sürecin ardından bu psikolojik eşeği de geçmeyi başaran lider kripto para birimi, son olarak da 11 bin dolar seviyesindeki direnci geçerek düşen trendi kırmayı başardı.

Ancak BTC’nin önünde şu anda son bir engel daha var. Otoritelerin ifade ettiği o direnç seviyesi ise 13 bin 950 dolar bölgesinde yer alıyor. 24 Haziran 2019 günü o rakama çıkan BTC; 2017 rallisinden sonra ilk kez bu kadar yükselmişti. Şu anda Bitcoin de bu seviyeye yakın bir yerden alınıp satılıyor. Hal böyle iken, otoritelere göre 13 bin 950 doların kolay bir geçileceğini düşünmek pek de doğru olmaz.

Nitekim bu yaşanan son ufak çapta geri çekilme ile birlikte, BTC’nin 14 bin dolar hedefinin bir miktar ertelendiğini ifade etmek mümkün. Ancak otoriteler ve analistler yaptıkları yorumlarda bu seviyenin er ya da geç geçileceğini iddia ediyor. Çünkü, haber akışı ve diğer gelişmeler BTC’ye bu dönemde olumlu etki edebilir ve zaten bu analizlerin temelini de bu süreçler oluşturuyor.

Olumlu haber akışı noktasında en iyi örnek ise PayPal. Son dönemde kripto para konusu ile sürekli olarak gündemi meşgul eden PayPal ile ilgili olarak bugün çıkan bir haber, sektörde büyük bir yankı uyandırdı. PayPal’ın NYDFS’den kripto para işlemleri ile ilgili olarak lisansını aldığını açıkladı. Sektöre hızlı bir giriş yapan şirketin bünyesindeki kripto para işlemlerinin rekor boyutlara ulaşabileceği belirtiliyor. Bunun da Bitcoin’e olumlu yansıyacağı ifade ediliyor.

14 bin doların kırılması ile birlikte yepyeni bir senaryo bizleri bekliyor olacak. Otoriteler, bu seviyenin üzerinde dirençlerin olmadığını ifade ediyor. Yani, Bitcoin son direnci de aşarsa, o zaman gerçekten de büyük bir boğa piyasasının işaret fişeğini yakabilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

İLGİLİ KONULAR

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın