Tad Park: SEC Başkanı Bitcoin Yanlısı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Volt Equity CEO'su, SEC Başkanı Gary Gensler'in ETF konusunda Bitcoin yanlısı olduğunu savunuyor.

  • Ceo Tad Park, Fox Bussines’a verdiği röportaj sırasında SEC’in gelecekteki kripto para politikası ve ETF onayları hakkında kritik açıklamalarda bulundu.

  • Tad Park, 12 Ekim günü gerçekleşen yayında SEC Başkanı Gary Gensler'ın "bir miktar yanlış anlaşıldığını" ileri sürdü.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Volt Equity CEO’su, SEC Başkanı Gary Gensler’in ETF konusunda Bitcoin yanlısı olduğunu savunuyor. CEO Tad Park, Fox Bussines’a verdiği röportaj sırasında SEC’in gelecekteki kripto para politikası ve ETF onayları hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Tad Park, 12 Ekim günü gerçekleşen yayında SEC Başkanı Gary Gensler’in “bir miktar yanlış anlaşıldığını” ileri sürdü. 

SponsorSponsor

Gary Gensler Bitcoin Yanlısı

Tad Park’ın SEC ve ETF yorumları önemli. Zira 1 Ekim’de kripto para yatırımları ile ilgili çeşitli şirketlerin hisselerini içeren bir ETF için onay aldı. SEC, Tad Park’ın kurucusu olduğu “Volt Bitcoin Revolution” adlı fonu onaylayarak, Bitcoin ETF’leri için önemli bir atmış oldu. 1 Ekim’de onaylanan Volt Equity’nin ETF’si, net varlıklarının çoğunluğunu Bitcoin’de tutan veya kazançlarının çoğunu Bitcoin madenciliği, kredisi veya işlemlerinden elde eden firmalardan oluşuyor. Öte yandan Tad Park, ABD’li düzenleyicilerinin saf bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) onaylamada ağır hareket etmesinin mantıklı nedenleri olduğuna inanıyor. 

SponsorSponsor

Park, salı günü Fox Business’ta katıldığı programda SEC Başkanı Gary Gensler’in aslında “Bitcoin yanlısı” olduğunu, fakat ABD’deki kripto düzenlemelerine karşı tutumu konusunda “bir miktar yanlış anlaşıldığını” ileri sürdü. Tad Park, özellikle de SEC’in yatırımcıları korumasına ilişkin endişelerine değindi. Park’a göre kripto para sektöründe varlık saklama hizmeti sunan oluşumlar, SEC komisyonunu yeterli varlık koruması sunabilecekleri konusunda henüz ikna edemedi. Park, “Altın veya Bitcoin ETF’si sunduğumu söyleyip, bodrumumda altın depoluyor olabilirim. SEC bunu kabul eder miydi? Muhtemelen hayır. Şirketler saklama hizmeti sunabileceklerini kanıtlamadıkları ve Gensler’in özellikle değindiği sorunları düzeltemedikleri sürece, yaptıkları işe yaramayacak.” ifadeleriyle SEC’in temkinli tutumunu haklı bulduğunu söyledi.

ETF Başvurularının Yarısı Geçersiz 

Volt Equity CEO’su mevcut kripto para ETF başvurularının en az yarısının, Gary Gensler’in bahsettiği sorunları düzeltmemeleri nedeniyle geçersiz olduğunu ekledi. Bilindiği üzere Gensler daha önce ETF başvurularının “1940 Tarihli Yatırım Şirketleri Yasası” doğrultusunda yapıldığını ve ilgili yasanın yatırımcılar için “ciddi korumalar sağladığını” vurgulamıştı. SEC Başkanı, yasayı işaret ederek ETF başvuruları için şeffaflık vurgusunda bulunmuştu. Bu durum Tad Park’ın senaryasonun gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Park’ın yayın esnasında söylediği sözlerin birçoğu Gensler’in önceki ifadeleriyle doğrulanabilir. Eylül sonlarında, The Future of Asset Management North America Conference’da konuşan Gensler, “vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF‘leri için bir yer olduğuna inanıyorum” demişti. Ancak Gensler Bu noktada, SEC adına konuşmadığını ve görüşlerin kendisine ait olduğunu vurgulamıştı. Tıpkı Park’ın ifade ettiği gibi Gensler Bitcoin dostu olduğunu üstü kapalı olarak ifade etmişti. Gensler, SEC’in yeni teknolojileri ve uygulamaları (kripto para birimleri) takip ettiğini ancak düzenleyici otoritenin bu yeniliklerle birlikte büyümesi gerektiğini ifade etmişti.

ETF’ler Neden Önemli

ETF’nin (exchange-traded fund) Türkçe karşılığı BYF (Borsa Yatırım Fonu) olarak geçiyor. ETF, varlıkların, belirli endekslerin baz alınarak yatırım aracına dönüştürülmesidir. ETF, halka açık bir şekilde gerçekleşir ve riski minimize etmek amacıyla kullanılır. Kripto varlıkların popülerlik kazanmasıyla birlikte Bitcoin ETF sayısı artış göstermiştir. Dünya üzerinde onaylanmış çok fazla kripto para odaklı ETF bulunuyor. Piyasa açısından önemli olan ise ABD borsalarında direkt olarak listelenecek bir Bitcoin ETF’sinin onaylanmasıdır. Bu durumda kurumsal yatırımcılar NYSE gibi borsalar üzerinden çok kolay biçimde Bitcoin’e yatırım yapabilecek. SEC’in ETF’leri onaylaması durumunda kripto para piyasaları için yeni bir dönemin kapıları aralanabilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

TED Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu, Ek dal olarak "İletişim ve Eleştirel Medya Çalışmaları'nı tamamladı. Bir süre bankacılık ve finans üzerine eğitim aldı. Aynı dönem TEDU Trade&Research Center’da çalıştı. Kendisinin özel ilgi alanı kripto para piyasaları ve finansman üzerinedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın