Son günlerin en popüler DeFi projelerinden SushiSwap (SUSHI) kurucusu Chef Nomi, sosyal medya hesabından bazı paylaşımlarda bulundu. Projeyle ilgili birtakım sorunların sorumluluğunu kabul eden eski yönetici, tüm yatırımcılardan özür dileyen birkaç mesaj paylaştı. Nomi, ayrıca projeye geri dönmesi için yaklaşık 14 milyon dolar değerinde 38.000 ETH’yi iade ettiklerini açıkladı.

Merkezsiz finans (DeFi) projelerinin en çok ses getirenlerinden SUSHI kurucusu Chef Nomi, yaşanan sorunlar nedeniyle herkesten özür dilediği bir paylaşım yaptı. Nomi, proje ortalığı kasıp kavururken 13 milyon dolarlık SUSHI’yi Uniswap’tan çekerek oluşan yükselişi sona erdirmişti. Bu durum kripto paranın fiyatında düşüşe sebep olmuş ve ardından gelen tepkiler doruğa ulaşmıştı. Son olarak projeyi FTX borsasının kurucusu Sam Bankman Fried’a satan Nomi, bu paylaşımıyla birlikte tekrar gündem oldu.

Yaşananlardan Dolayı Özür Dilerim

SushiSwap (SUSHI) kurucusu Chef Nomi, bu akşam saatlerinde yaptığı paylaşımda projede yaşanan tüm sorunlarla ilgili yatırımcılardan özür dilediğini açıkladı. Suların bir türlü durulmadığı projeyle ilgili tüm sorumluluğu kabul ettiğini söyleyen yönetici, kötü kararlar verdiğini ve başarısızlığı kabul ettiğini dile getirdi;

“Başına iş açtığım herkesten özür dilemek istiyorum. Duygusaldım, açgözlüydüm ve korktum. Baskı altında kötü ve tartışmalı kararlar verdim. Bu kararlar herkesi incitti. Beklentilerinizi yerine getiremedim. Bunun için herkesten özür dilerim.”

14 Milyon Dolarlık Fon İade Edildi

Chef Nomi, paylaşımına tartışmaların odak noktası olan yaklaşık 14 milyon dolar değerindeki fonun akıbetiyle devam etti. 38.000 değerindeki ETH’yi Uniswap’ten çekerek piyasada yaşanan yükseliş havasını bozduğu iddia edilen yönetici, bu fonu tekrar projeye iade ettiğini belirtti. Nomi, bundan sonra da SUSHI için çalışmaya devam edeceğini ve arka planda destek vereceğini de sözlerine ekledi;

“SushiSwap’in tartışma ve teknik uygulamalarına arka planda katılmaya devam edeceğim. Fakat herhangi bir kontrol mekanizmasına dahil olmayacağım. Dikkat çekmeyeceğim. Yönetimin bir parçası olmayacağım. Umarım SushiSwap gelişmeye devam eder. Hatamın yüzde yüz topluluk denetiminde çalışan AMM’yi bozmasına izin vermeyin. Bu projenin başarısı, topluluk tarafından yürütülen diğer birçok proje için bir emsal oluşturacaktır.”

SUSHI Gündemden Düşmüyor

DeFi sektörünün son günlerdeki en popüler projesi olan SushiSwap’te (SUSHI) sular bir türlü durulmuyor. Önce yüksek bir fiyata çıkıp ardından Nomi’nin hamleleriyle düşüşe geçen projenin yönetimi başarılı borsa FTX’e geçmişti. Birçok yatırımcının tepkisini çeken proje bu haberden sonra kendisini toparlasa da exit scam iddiaları peşini bir türlü bırakmadı.

Bu yaşanan olaylardan sonra tekrar toparlanma aşamasına giren SUSHI, fiyatında bir ilerleme kaydederken Nomi’nin bu paylaşımı sonrasında atağa geçti ve yüzde 30 değer kazandı. 38.000 ETH’lik bu fonun projeye tekrar girmesinin yatırımcıları rahatlatarak alım baskısını artırdığı söylenebilir. DeFi projeleri arasında popülerliğini koruyan bu proje, bir süre daha dillerden düşmeyecek gibi görünüyor.