Son Günlerin Yıldızı DeFi Projelerini Bekleyen En Büyük Tehlike Ne?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Sektöre yepyeni bir kullanım alanı getiren DeFi'den beklentiler oldukça büyük.

  • Olası ölçeklenebilirlik sorunu ise yatırımcıların kafasını karıştırıyor.

  • Deneyimli analist Qiao Wang, DeFi'nin önünde büyük engeller bulunduğunu vurguluyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para sektöründe son döneme damgasını DeFi projeleri vurdu desek, herhalde pek de yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Sektöre yepyeni bir kullanım alanı getiren DeFi’den beklentiler oldukça büyük. Nitekim DeFi platformlarının kripto paralarının yaşadığı büyük artış da bunu net bir şekilde doğrular nitelikte.DeFi, konsept olarak son derece umut verici bir yapıya sahip. Beklenen ve hedeflenen süreçlerin gerçekleştirilmesi ile birlikte, geleneksel manada bildiğimiz finansal yapıya bambaşka bir alternatif ortaya çıkabilir. Ancak sektörün önde gelen bazı isimlerine göre, bu süreç zorlu bir döneme tanıklık edebilir.Twitter’da bir bilgisel yayınlayan sektörün başarılı isimlerinden Qiao Wang da bu konuya dikkat çekti. Wang, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, DeFi’nin önündeki en büyük engelin ölçeklenebilirlik olduğunu ifade ederken, bu sürecin kolay bir şekilde halledilmesinin zor olduğunu da söyledi.

DeFi İçin Büyük Tehdit: Ölçeklenebilirlik

DeFi çılgınlığı ciddi karlar getirmeye devam ediyor. Özellikle Balancer ve Compound projelerinin kripto paralarının yakaladığı büyük çıkış sonrasında, sektörün ilgi odağı da bir anda DeFi’ye doğru kaydı. Konuya dair yapılan yorumların büyük bir kısmı olumlu. Ancak bazı veriler, çılgınlığın genel bir kar isteği ile sınırlı kaldığını ortaya koyuyor.

Consensys tarafından yayınlanan bir rapor da bunun bir örneğini oluşturuyor. Yayınlanan rapora göre DeFi platformlarında son üç aylık dönemde en az 100 işlem gerçekleştiren kişilerin sayısı, 1000’i ancak geçiyor. Bu durum değerlendiren Qiao Wang ise DeFi’nin önünde halen ciddi engeller olduğunu ifade ederken, en büyük sorunlardan birisinin de ölçeklenebilirlik olacağını belirtti. Wang, şöyle konuştu:

Herkes DeFi ile ilgili olarak olumlu yorumlar yapıyor ancak mevcut sorunları konuşacak pek kimse yok. Burada ölçeklenebilirlik büyük bir sorun. DeFi, elbette ki umut verici bir konsept ancak, DeFi’nin gerçek potansiyeline ulaşması yıllar alabilecek uzun bir süreç.

Birçok kişi, sadece birkaç ayda bu rakamlarda büyük artışlar yaşanacağını düşünüyor. Bu pek de mümkün ve gerçekçi bir beklenti değil. DeFi’deki büyüme yavaş yavaş olacak. Sistemler belirli bir yere kadar gelişecek, orada engellerle karşılacak sonrasında gerekli ayarlamaları yaparak büyümeye devam edecek. Bu, zaman alacak bir şey.

Firmalar Birbirleri ile Yarışıyor

Öte yandan DeFi çılgınlığı sadece bireysel yatırımcıyı değil, kurumsal yatırımcıyı da etkisi altına almış durumda. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir raporda, büyük firmaların DeFi çılgınlığını bir parçası olmak adeta birbirleri ile yarıştığı iddia edildi. Rapora göre ‘Big Four’ şirketleri olarak tarif edilen Deloitte, Ernst & Young ve KPMG gibi şirketler, bundan 10 yıl sonra DeFi’deki ekosistemin en büyük oyuncuları haline gelecek.

Ayrıca sektörün bilindik isimlerinden Larry Cermak da bu konuya değinmişti. Cermak, kendisine DeFi’yle ilgili yatırımlar konusunda ciddi talepler gelmeye başladığını söylemişti. Cermak’a göre bu durum, özellikle Avrupa merkezli yatırım firmalarının bu alana çok daha değer vermeye başladığını gösteriyor.

Elbette bu süreç, DeFi’nin kalbinin attığı Ethereum ağı için de belirli sonuçlar doğuracak. Konuya dair yapılan yorumlar, DeFi’nin ETH fiyatına çok ciddi bir şekilde olumlu katkı yapacağını savunuyor. Hatta, DeFi ile birlikte ETH fiyatının 40 kata varan bir artış yaşayabileceği iddia ediliyor. Bu da ETH’nin toplam market değerini 1 trilyon dolara çıkarabilir.

 

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın