Sıcak Gelişme: Ünlü Kripto Para Borsası, Ripple (XRP) Transferlerini Durdurduğunu Açıkladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Popüler altcoin Ripple (XRP), ABD’den gelen dava haberleriyle çalkalanmaya devam ediyor.

  • Bu haberlerden sonra fiyatta büyük bir düşüş gözlemlenirken, son kötü haber ise ünlü kripto para borsasından geldi.

  • Hong Kong merkezli OSL borsası, XRP transfer ve işlemlerini geçici süreyle durdurduğunu açıkladı.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Popüler altcoin Ripple (XRP), ABD’den gelen dava haberleriyle çalkalanmaya devam ediyor. SEC tarafından “menkul kıymet” olarak tanımlanan XRP varlıkları, 1,3 milyar dolarlık bir davanın konusu oldu. Bu haberlerden sonra fiyatta büyük bir düşüş gözlemlenirken, son kötü haber ise ünlü kripto para borsasından geldi. Hong Kong merkezli OSL borsası, XRP transfer ve işlemlerini geçici süreyle durdurduğunu açıkladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dün yaptığı açıklamada, Ripple şirketinin XRP satışları yoluyla 1,3 milyar dolardan fazla para topladığını iddia etti. Düzenleyici kurum, popüler altcoin XRP’yi bir menkul kıymet olarak tanımlarken bu paranın yasaya uygun olmadan toplandığını ileri sürerek Ripple’a bir dava açtı. Ripple’dan konuyla ilgili kendini savunan bir açıklama gelse de sürecin mahkemede netlik kazanacağı düşünülüyor. Diğer yandan bu davadan etkilenen ilk borsa da OSL oldu. Ünlü kripto para borsası, XRP transfer ve işlemlerini bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığını açıkladı.Dava Kararı Sonucu Etkiledi

Ripple şirketi, son haftalarda kripto para piyasasının gündeminde olmaya devam ediyor. Son olarak SEC tarafından dava açılan popüler altcoin projesi, büyük bir satış baskısıyla karşılaşarak fiyatta ciddi bir düşüş yaşamıştı. Bugün, Asya merkezli ünlü kripto para borsası OSL de bir açıklama yayımlayarak, mevcut davanın ışığında XRP transfer ve ödemelerini geçici olarak durdurduğunu belirtti. Ünlü borsa, açıklamada şirketin 2 yöneticisine alınan yaptırım kararının bu durumda etkili olduğunu ifade etti;“Lütfen Dikkat: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, Ripple Labs ve 2 yöneticisine yönelik yaptırım eylemi ışığında, OSL platformu üzerindeki XRP ödemeleri ve ticaretini askıya aldık. Bu karar, ivedilikle uygulamaya geçecek ve bir sonraki duyuruya kadar geçerliliğini sürdürecektir.”

Ripple (XRP) Büyük Zarara Uğrayabilir

SEC’in dava kararından sonra kripto para topluluğunun en büyük gündemi Ripple (XRP) oldu. Sektör içinden gelen yorumlarda bu davanın şirketi ve altcoinin fiyatını büyük kayba uğratabileceği ifade edilirken, ünlü analistlerden bazıları, varlığın borsalarda liste dışı bırakılması gerektiğini bile söyledi. Geçmiş dönemde de bazı davalarla boğuşan şirketin, bu dava sürecinde de bir orta yol bulması gerekiyor.

Öte yandan, dün dava konusu ortaya çıktıktan sonra Ripple ekibinden bir açıklama yayımlanarak menkul kıymet olarak sayılmayan Bitcoin ve Ethereum için “Çin Destekli” iddiaları ortaya atılmıştı. Bu durum üzerine Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de sosyal medya üzerinden XRP için kötü ifadeler kullanarak kendi projesini savunmuştu. Bu tip tepkilerin artması, fiyatın da büyük bir düşüş yaşamasına neden oldu.

Büyük Bir Değer Kaybetti

Tüm bu gelişmelerin ardından Ripple (XRP) fiyatı, muazzam bir düşüş yaşayarak 0,30 dolar seviyelerine kadar geriledi. Geçtiğimiz hafta, 0,68 dolar seviyesine kadar yükselerek yine gündem olan XRP, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,32 dolar seviyesinde bulunuyor. Gelen olumsuz haberlerle birlikte yaklaşık yüzde 50 değer kaybeden XRP’nin bu düşüşünü sürdürmesi olası.

Altcoin sezonu heyecanla beklenirken, büyük altcoinlerden XRP’nin yaşadığı bu olumsuz durum, diğer altcoinleri de etkileyebilir. Öte yandan, altcoin piyasasının takip ettiği en büyük coin olan Ethereum için de son günlerde düşüş trendi devam ediyor. Kripto para piyasası, Ripple etkisiyle bir düşüşe geçecek mi bunu zaman gösterecek. Fakat uzmanlar, bu sorunların şirketin kendisini uzun vadede ama kripto para piyasasını sadece kısa vadede etkileyeceğini düşünüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın