Kripto para piyasası kendisini toparlamaya çalışırken gündeme bomba gibi düşecek haber Japonya’dan geldi. Popüler borsa Binance, 2018 yılında yaşanan bir fon skandalı yüzünden Fisco tarafından dava edildi. Gelen bilgilere göre, Japon kripto para borsası Fisco, Binance’i 9 milyon dolarlık kara para aklama suçundan mahkemeye verdi. İddialar topluluk arasında ilgi çekerken Binance’in yetkilileri şimdilik sessizliğini koruyor.

Japonya merkezli kripto para borsası Fisco, 14 Eylül itibarıyla Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulundu. Fisco borsasından, 2018 yılında yaşanan hack saldırısında yaklaşık 6.000 Bitcoin çalınmıştı. İddiaya göre çalınan 6.000 BTC’nin yaklaşık 9 milyon dolar değerindeki 1.451 adeti Binance’e ait bir adrese gönderildi. Hack olayı sırasında Zaif ismiyle faaliyet gösteren borsa, daha sonrasında Fisco tarafından satın alınmıştı.

İddialar Ortalığı Karıştırdı

Fisco tarafından yapılan suç duyurusunda, yaşanan hack saldırısı sırasında çalınan Bitcoin’lerin detaylı bir dökümü sunuldu. Verilen dilekçede, hırsızların Binance tarafından kullanıcılara sunulan 2 BTC altındaki işlemlerde kimlik doğrulama zorunluluğu getirilmemesi politikasından yararlanıldığı iddia ediliyor. Zira hırsızlar, çalınan BTC’leri her biri 2 BTC’nin altında olan 7.000 ayrı hesaba yönlendirmişler. Bu sayede herhangi bir kimlik doğrulaması yapılmadan paranın hesaplara geçtiği ifade ediliyor.

Japonya merkezli kripto para borsası, çalınan fonların Binance borsasına gönderildiğine dair kesin kanıtları olduğunu belirtti. Buna göre Fisco, Binance’in istemeden veya taammüden çalınan fonların aklanmasında dahli bulunduğunu ve bu yüzden hırsızlık olayından dolaylı da olsa sorumlu olduğunu iddia ediyor.

Binance Tarafından Ses Çıkmıyor

Dünyaca ünlü kripto para borsası Binance, yapılan bu suç duyurusuna dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Davanın ABD’nin Kaliforniya eyaletinde açılmasının ise Fisco borsasında hesabı bulunan yatırımcıların birçoğunun orada bulunması olarak açıklandı. Fisco tarafı, Binance’in dünyanın hiçbir yerinde fiziksel bir merkezi bulunmadığı, fakat sunucularının büyük bir kısmının bu bölgede bulunduğu için davanın burada açıldığına dair bir açıklamada bulundu;

“Binance’in tüm sunucuları olmasa da önemli bir kısmı Kaliforniya eyaletinde bulunuyor. Ayrıca Binance, yine teknik platformunu çalıştırmak için kullandığı dijital verileri de bu eyalette saklıyor. Örneğin 7 Temmuz 2020’de, Binance’in kripto para projesi Swipe’ı (SXP) satın aldığına şahit olduk. Zaten Binance, bu durumu Swipe projesini kullanarak o bölgede bulunan Coinbase ve Bitgo’yu gözetim altında tutmayı hedeflediğini kabul ediyor.”

Bir Süredir Sular Durulmuyor

Bu şok dava gelişmesinden bir süre önce de borsanın en erken yatırımcılarından Weixing Chen’in kripto para borsasını dava ettiğini aktarmıştık. Chen’in iddiası ise Binance’in toplam değerini adil bir şekilde yansıtmamasıydı. Binance, uzun bir süredir bu tip davalar ve şirketin herhangi bir merkezinin bulunmaması sebebiyle tartışılıyor. Şirketin kurucusu CZ ise dijital bir çağda yaşadığımızı ve borsanın herhangi bir merkeze ihtiyaç duymadığını belirtiyor.

Bir yandan bu tip dava ve borsa kesintileri sorunlarıyla uğraşan Binance öte yandan da projesini geliştirmek için bazı adımlar atıyor. Son olarak Launchpool projesini tanıtan dünyaca ünlü borsa, Ethereum ağına rakip bir sistem planladığını duyurmuştu. Yeni sistemde yatırımcılara düşük transfer ücretleri vadedildiği gibi kullanıcılara farming yapma imkânı da sunuluyor. Hem olumlu hem de olumsuz gelişmelerle yine gündeme oturan dünyaca ünlü borsanın gelişmelerden nasıl etkileneceğini ise süreç gösterecek gibi duruyor.