Snowden’dan CBDC Uyarısı ve FED Eleştirisi Geldi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Edward Snowden, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) eleştirdi.

  • Snowden, özellikle de FED'in gelecekte kullanıma sunacağı dijital doları hedef tahtasına oturttu.

  • Snowden, FED Başkanı Powell'ın CBDC'leri faydalı bir politika aracı olarak yansıttığını, ancak arka planda işlerin farklı olduğunu vurguluyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasaları dostu Edward Snowden, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) ve özellikle de FED’in gelecekte kullanıma sunacağı dijital doları sert bir dille eleştirdi. Snowden, FED Başkanı Powell’ın CBDC’leri faydalı bir politika aracı olarak yansıttığını ancak arka planda işlerin farklı olduğunu vurguluyor.

SponsorSponsor

CBDC’ler ve Dijital Dolar Sorgulanmalı

WikiLeaks ile tanınan eski CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden, son günlerde FED’in hızla adaptasyon sağlamak için attığı dijital dolar adımlarının sebebini düşündürdü. BeInCrypto olarak geçtiğimiz hafta FED’den gelen en son dijital dolar hamlesini paylaşmıştık. ABD Merkez Bankası (FED), dijital dolar veya merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın riskleri ve faydaları hakkında teknik inceleme başlattığını duyurmuştu. Daha önce Hong Kong, CBDC için ilk teknik incelemelerden birini yayınlamıştı. Ancak FED, ABD dolarının küresel lider para birimi olmasından dolayı dijital alanda ilk hamleyi diğer ülkelere kaptırmak istemiyor. FED’in gerekli araştırmaların yapılması için komisyon oluşturduğu ifade edilmişti.

SponsorSponsor

Daha öncesinde İsviçre’nin Basel kentinde bir ödemeler toplantısında da konuşan FED Başkanı Powell, CBDC’ler için ilk işareti vermişti. Powell, COVID-19’un hükümetleri paraların nasıl işlediği ile ilgili düşünmeye ittiğine işaret etmiş, “COVID krizi, sınır ötesi ödemeler için mevcut düzenlemelerimizin eksikliklerini ele almamız gerektiğini bizlere gösterdi. Böylece bu konuya daha da keskin bir şekilde odaklanmamızı sağladı.” diyerek düşüncelerini desteklemişti. Son gelişmeleri dikkate alan eski güvenlik uzmanı Snowden, CBDC’leri, özellikle de FED’in gelecekte başlatabileceği dijital doları Twitter’a taşıyarak CBDC’yi “sapkınlık” ve “kriptofaşist para birimi” olarak adlandırdı. Snowden, her işlemin merkezinde devletin olacağını işaret etti. 

FED’in Adımları Hiç de Masum Olmayabilir

Snowden son tweetlerinde, ortalama bir ABD vatandaşının bir banka hesabında CBDC’de saklanacak fonların aslında onlara ait olmayacağından emin olduğunu söyleyerek, nasıl yapabileceğinize karar veren tarafın FED olacağını vurguladı.

Snowden, FED’in CBDC projesini “maaşlı çalışan her işçinin birikimini sıfıra indirmek” için kullanacağına inanıyor. Snowden, aynı tweette CBDC ile ilgili bir New York Times makalesi de paylaştı. Snowden’ın paylaşımında Dr. Prasad’a ait bir makale yer alıyordu. Dr. Prasad, Fed’in CBDC’leri daha hızlı harcamaya ve şirketlerin dijital dolarlarını yatırmaya teşvik etmek için maaşlı çalışanların hesabındaki CBDC’lerin elektronik bakiyelerine negatif bir faiz oranı uygulayabileceği yazıyor. Snowden, gelecekteki özgür dünya için Bitcoin’in yeni para birimi olacağına inanıyor ve kripto para birimlerini övüyor. Snowden, daha önce Çin yasağına rağmen, Bitcoin’in daha da güçleneceğini belirtmişti. Çin konusunda Bitcoin çıkarımı doğrulanan Snowden’ın CBDC konusunda uyarılarına kulak vermekte fayda var.

Dijital Dolar Kripto Para Değildir

CBDC’ler, Bitcoin gibi merkeziyetsiz dijital varlıklardan farklı. Çünkü tek bir kuruluş tarafından yönetiliyorlar. Bu tek kuruluş ise merkez bankaları olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle, ABD doları ya da Japon yeni gibi itibari para birimlerinin dijital versiyonları olarak biliniyorlar. Tanıtımlar dışında henüz var olmayan ve henüz sınırlı işlevselliğe sahip olan bu tür para birimleri, dünya genelindeki para sistemlerine hız ve güvenlik getirmeyi amaçlıyor. CBDC’lerin iki temel tasarımı bulunuyor: Eşler arası ödemeler için “retail” yani perakende ve bankaların finansal varlıkları alıp satması için ‘wholesale’ yani toptan satış. Ancak Snowden, CBDC’lerin merkezi olan tek bir kuruluş tarafından yönetiliyor olmasının tehlikesinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

TED Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu, Ek dal olarak "İletişim ve Eleştirel Medya Çalışmaları'nı tamamladı. Bir süre bankacılık ve finans üzerine eğitim aldı. Aynı dönem TEDU Trade&Research Center’da çalıştı. Kendisinin özel ilgi alanı kripto para piyasaları ve finansman üzerinedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın