Sıcak Gelişme: Türkiye de Bitcoin ve Kripto Paralara Vergi Getiriyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Bitcoin ve kripto paralara vergi getiriyor.

  • Resmi Gazete'de yayınlanan haberde Bitcoin ve kripto para vergilendirmesine yer verildi.

  • Kripto para vergilendirmesinin önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirileceği tahmin ediliyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından dün yayınlanan Yeni Ekonomi Programı sonrasında şimdi de Resmi Gazete‘de yayınlanan ilgili sayıda Bitcoin ve kripto para vergilendirmesine yer verildi. Orta Vadeli Program’ın önemli bir bölümünde kripto paraların veya oradaki tabir ile sanal varlıkların vergilendirilmesi hakkında beklenen açıklama geldi.Türkiye Kripto Paralara Vergilendirme Getiriyor

Hazırlanan Orta Vadeli Program direkt olarak 2021-2023 dönemlerini kapsayacak ve kripto para vergilendirmesinin de önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirileceği tahmin ediliyor. 29 Eylül 2020 tarihinde yayımlanan yazıda, vergilendirme hakkında şu ifadelere yer verilmekte:“Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek. Bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması tesis edilecektir.”

Vergilendirme Ne Derece Mümkün?

Bu ifadeye bakıldığında hem dijital varlıklara vergilendirme getirileceği hem de bunların kara para aklamak vb. amaçlar için kullanılmasının önüne geçileceğinin amaçlandığı görülüyor. Avukat Celil Öztürk konu hakkında yaptığı değerlendirmede, özellikle sanal para ifadesinin kullanılmasının bir anlam taşıdığını ima etti:

“Kripto para ifadesi ya da sanal para ifadesi yerine sanal varlık ifadesi kullanılmış. 2013 yılında yürürlüğe giren Elektronik Para Kanunu’nun kripto paraları, Bitcoin’i kapsamadığı kamu otoritelerinde dile getirilmişti.

Maddenin lafzında da kripto para ifadesi geçmemesine rağmen, Sanal varlık tanımı ve illegal kullanım ile ilgili takip mekanizması geliştirilmesi ifadelerinden kripto paraların vergilendirilmesi ve illegal kullanımının takibi için çalışmalar yapıldığı sonucuna varılabilir.”

Direkt olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kripto paraların vergilendirilmesi hususunda böylesine net bir açıklama yapılması ve bunun Resmi Gazete’de yayınlanması kesinlikle önemli bir sinyal veriyor. Birçok ülkede ya kripto paralarla ilgili bir regülasyon bulunuyor ya da bunların vergilendirilmesi hususunda bir çerçeve belirlendi. Türkiye içerisinde ise inanılmaz bir kripto para topluluğu bulunmasına rağmen hala vergilendirme konusunda belirsizlik bulunuyordu.

Vergi Müfettişinden Önemli Açıklama

Şubat ayında Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişi İ.M ile gerçekleştirdiğimiz röportajda kripto para vergisinin yakın zamanda mümkün olmadığı vurgulanmıştı. İ.M o tarihlerde yaptığı açıklamasında vergilendirmenin şu an için mümkün olmadığını belirtip şu ifadeleri kullandı:

“Şu an için kripto para alışverişi yapan bundan kâr elde eden kişilerin, bu kazançlarından ötürü vergilendirilmeleri mümkün değil. Çünkü kripto para ve kripto para kazançları Türk Vergi Sistemi’nde tasnif edilmemiştir. Bu yüzden Türkiye kanunlarına göre olayı oluşturmayan bir olayın vergilendirmesi mümkün değildir. O yüzden şu an için kripto para alışverişi yapan kişilerin ve bundan kâr elde eden kişilerin vergi ödeme yükümlülükleri bulunmamaktadır.”

Yani Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından atılan bu adımın resmiyet kazanması için Türk Vergi Sistemi’ne ilgili tasniflerin yapılması gerekiyor. Ancak yayınlanan bu bildiri bu yolda çalışmaların başladığını gösteriyor. Kripto para vergilerinin geriye dönük olup olmayacağı ise yatırımcıların aklını şimdiden kurcalamaya başladı.

Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın