Sıcak Gelişme: Tether Davası Sonuçlandı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para piyasasının en çok konuşulan konularından olan Tether davası, bugün sıcak bir gelişmeyle tekrar gündeme geldi.

  • New York Başsavcısı Letitia James’in yayımladığı açıklamaya göre, para cezasında anlaşma sağlandı ve Bitfinex ile Tether 18,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

  • Bu kararla birlikte, 2019 yılından beri süren anlaşmazlık da sona ermiş oldu.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Kripto para piyasasının en çok konuşulan konularından olan Tether davası, bugün sıcak bir gelişmeyle tekrar gündeme geldi. New York Başsavcısı Letitia James’in yayımladığı açıklamaya göre, para cezasında anlaşma sağlandı ve Bitfinex ile Tether 18,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Geçtiğimiz aylarda tekrar gündem olan ve topluluk arasında “Tether Davası” olarak bilinen süreçte, bugün çok önemli bir gelişme yaşandı. New York Başsavcısı bir açıklama yayımlayarak, kripto para piyasasında yer alan davalı şirketler Bitfinex ve Tether ile para cezası konusunda anlaştıklarını duyurdu. Ödeme miktarının beklenenden bir hayli düşük olması, piyasaya olumlu etki etmiş gibi görünüyor.18,5 Milyon Dolar Ceza Ödemeyi Kabul Ettiler

Başsavcı Letitia James, yaptığı yazılı açıklamada, geçmiş dönemde başlayan Tether davası olarak bilinen hukuki sürecin, tarafların 18,5 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etmeleriyle sonuçlandığını ifade etti. Buna göre Bitfinex borsası ve Tether, cezayı ödeyerek anlaşmayı sağladı. Davada ayrıca, Tether şirketinin üç ayda bir rezervlerine dair bilgileri paylaşacağı sonucu çıktı. Bu kararla birlikte, 2019 yılından beri süren anlaşmazlık da sona ermiş oldu.Bitcoin Bitfinex kripto para

Davayla ilgili bu önemli gelişmenin ardından, sert bir düşüş yaşayan kripto para piyasasında da toparlanma görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı, dakikalar içinde yüzde 5’ten fazla değer kazanırken, altcoinlerde de hareketlilik meydana geldi. Tether davası hakkında olumsuz sonuçlanabileceği yorumları, geçtiğimiz aylarda bazı düşüş hareketlerine sebep olmuştu.

Ne Olmuştu?

2017 yılında, kripto para piyasasının boğa sezonu yaşamasıyla büyük bir değer kazanan Tether (USDT), piyasa değerini de önemli ölçüde artırmıştı. 2019 yılında ise bir grup yatırımcı, dolandırıcılık, kara para aklama ve manipülasyon iddiasıyla Tether ve Bitfinex’e dava açmıştı. Davada, Bitfinex’in hiçbir karşılığı olmayan milyarlarca dolar değerinde Tether’i (USDT) piyasaya sürerek bir manipülasyon yaptığı iddia edilmişti. Bu sayede Bitcoin başta olmak üzere piyasaların yükselişe geçtiği gerekçe gösterilmişti.

tether davası

Geçtiğimiz aylarda ise Bitfinex ve Tether tarafından yapılan açıklamada, Tether davası olarak bilinen bu hukuki süreç için davacı tarafın iddiaları reddedildi. İddiaların tamamen mantık dışı ve delilsiz olduğunu öne süren şirket avukatları, davanın düşürülmesini talep etti. Bu süreçten sonra ise bu iki şirkete savunma yapmak için gerekli belgelerin temini adına 15 Ocak 2021 tarihine kadar süre verilmişti. Bugün ise davada tarafların 18,5 milyon dolar karşılığında anlaştığı açıklandı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Beincrypto size en iyi deneyimi sunmak için Çerezleri kullanır.

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın