Sıcak Gelişme: Binance 3 Ülkede Vadeli İşlemleri Kaldırdı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Lider kripto para borsası Binance'in üzerindeki baskı giderek artıyor.

  • Devletler ve düzenleyici kurumlardan gelen açıklamalar, Binance'i harekete geçmeye zorluyor.

  • Geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcılar için vadeli işlemlerde kaldıraç oranını sınırlayan Binance, yeni bir adım daha attı.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para borsası Binance’in üzerindeki baskı giderek artıyor. Devletler ve düzenleyici kurumlardan gelen açıklamalar, Binance’i harekete geçmeye zorluyor. CEO Changpeng Zhao, kurallara ve yasalara uymaya çalıştıklarını belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcılar için vadeli işlemlerde kaldıraç oranını sınırlayan Binance, yeni bir adım daha attı.

SponsorSponsor

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, üç ülkenin vatandaşlarının vadeli işlem yapmasına yasak getirdi. Bugünden itibaren Almanya, Hollanda ve İtalya vatandaşları yeni vadeli işlem hesabı açamayacak. Binance’ten yapılan açıklama şöyle:

SponsorSponsor

“Kripto para ekosistemi küresel seviyede geliştikçe, ürünlerimizi sürekli olarak değerlendiriyor ve kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Bu nedenle Binance, Almanya, İtalya ve Hollanda ile başlayarak Avrupa bölgesindeki vadeli işlem ve türev ürün tekliflerini azaltmayı planlıyor. Şu andan itibaren geçerli olmak üzere, bu ülkelerden kullanıcılar yeni vadeli işlem veya türev ürün hesapları açamayacaklar. Bir sonraki duyuruda duyurulacak daha sonraki bir tarihten itibaren geçerli olmak üzere, bu ülkelerdeki kullanıcıların açık pozisyonlarını kapatmak için 90 günleri olacak.”

Bu hamle, İngiltere, Almanya, Hong Kong ve İtalya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki finansal otoritelerden Binance üzerinde artan baskının ortasında geldi. Eşi görülmemiş baskının ardından Binance pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avustralya doları, euro ve sterlini içeren kripto para birimi marj ticareti hizmetini durduracağını söyledi.

Dev borsa, bu ayın başlarında, düzenleyicilerin kripto para birimi değişim platformunun “hisse senedi tokenları” tekliflerini eleştirmsinin, ardından hisselerle bağlantılı dijital tokenların satışını durdurduğunu söylemişti.

İtalya Geçtiğimiz Günlerde Açıklama Yapmıştı

Binance’in vadeli işlemleri kaldırdığı ülkelerin arasında İtalya’nın da olması kimseyi şaşırtmadı. Geçtiğimiz günlerde İtalya, yaptığı bir açıklamayla Binance Group hakkında şirketlerinin ülkede yatırım hizmetleri ve faaliyetleri sağlamaya yetkili olmadığını belirtmişti. İtalya Şirketler ve Borsa Komisyonu CONSOB tarafından yapılan açıklama da şu ifadeler kullanıldı:

“CONSOB, yatırımcıları “Binance Group” şirketlerinin İtalya’da yatırım hizmetleri ve faaliyetleri sağlamaya yetkili olmadığı konusunda uyarıyor. Binance.com sitesi, sitenin hisse senedi token’ı ve vadeli işlemler kısımları da kayıtlı değil. Kamuoyu bu şartlara dikkat etmelidir. Tasarruf sahiplerini yatırım seçimlerini bilinçli olarak yapmaya çağırıyoruz.”

Binance Kaldıraç Oranlarını Kısıtladı

Birçok devletin kripto paralara yönelik başlattığı düzenleme girişimleri kripto para borsalarında görmeye alıştığımız bazı özelliklerin değişmesine neden oluyor. Geçtiğimiz hafta platformlarından hisse tokenlarını kaldıracağını açıklayan dünyanın en popüler kripto para borsası Binance bu sefer kaldıraç oranları ile ilgili bir düzenlemeye gidiyor. Kripto para piyasasını riskli kılan özelliklerin başında gösterilen yüksek kaldıraçlı işlemler, kripto para borsaları ve hükümetler arasında bir anlaşmazlığa neden oluyor. Bu bağlamda yeni bir duyuru gerçekleştiren Binance, yüksek kaldıraçlı işlemleri yasaklayacağını açıkladı. Kaldıraç yasaklama trendine FTX ve KuCoin borsaları da eşlik ediyor.

Binance bu sefer kaldıraç oranlarını düşüreceğini duyurdu. Kaldıraçlı işlemleri tamamen ortadan kaldırmayacak olan dev borsa, yeni kullanıcılar için bu işlemleri 20x kaldıraca kadar onaylayacak. Aynı şekilde FTX borsası da 20x kaldıraca izin verecek. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried konu hakkında yaptığı açıklamalarda bu adımları sektörün yöneldiği yeni yola doğru bir ilerleme olarak gösteriyor.

Bazı uzmanlar ayı ve boğa piyasalarının dramatik etkilerini de kaldıraçlara bağlıyor. Piyasada olumsuz bir haber geçekleştiğinde yatırımcılar kaldıraçlı işlemler açarak piyasadaki değer kaybının artmasına neden oluyor. Aynı şekilde değer kazançları da kaldıraçların etkisi ile sertleşiyor. Bu durum yatırımcıların büyük bir bölümünün piyasaya girmesini engelliyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Bilgehan Tok, lisans çalışmalarını Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Uzunca bir süredir kripto paralar ve blockchain teknolojileri ile ilgilenirken bunlar üzerinde araştırma yaparak içerik üretiyor. Kripto paraların finans sektörünü baştan yaratacağını düşünen Bilgehan, teknik analiz konusunda da çalışmalar yapıyor.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın