Sene Sonunda Bitcoin Fiyatı Nerede Olacak?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • 3.850 dolar seviyesine gerileyen Bitcoin bu hareket sırasında birçok önemli destek seviyesini kırmış olsa da buradan toplamayı başardı.

  • 2 Nisan'da 7.200 doları gören Bitcoin'in hızlı hareketleri, 2020 sonu fiyatı konusunda merak uyandırdı.

  • Kripto para analisti Davthewave, Bitcoin'in konsolidasyon evresi sonrası tekrar 10.000 doları aşacağını belirtiyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

13 Mart tarihinde 3.850 dolar seviyesine gerileyen Bitcoin bu hareket sırasında birçok önemli destek seviyesini kırmış olsa da buradan toplamayı başardı ve ayı 6.000 dolar seviyesi üstünde tamamladı. Ay sonunda BTC’nin gösterdiği iyi performans yükselişin devamının gelebileceğine dair beklentilerin oluşmasına sebep oldu.Fakat, bazı uzmanlar Bitcoin’in bir sonraki yükseliş trendinin hemen gelmeyebileceğini düşünüyorlar. Kripto para analisti @davthewave Twitter üzerinde yaptığı paylaşımda BTC’nin senenin sonuna doğru bir konsolidasyon evresinde kalmaya devam edeceğini ve sonra tekrar 10.000 dolar bölgesini aşabileceğini ifade etti.Uzun Vadeli Hareket

Aşağıda grafikte belirlediğimiz iki nokta 2015 senesinin Ocak ayında belirlenmiş olan dip seviyesi ile Mart ayı çöküşü sonunda fiyatın indiği seviyeyi temsil ediyor. Sene sonuna dair bir öngörüde bulunmak için bu iki hareketin ardından benzer bir fiyat oluşumunun gerçekleşebileceğini göz önüne alıyor olacağız.

Bu grafiğe bakıldığında önemli iki benzerlik ortaya çıkıyor:

  1. Dip seviye, uzun vadeli yükseliş hareketinin Fibonacci %23.6 ve %38.2 dönüşü arasında kalıyor.
  2. Dip seviyeler yükselen destek eğrisinin yakınlarında bulunuyor.

Geçtiğimiz Mart ayında fiyat destek eğrisinin altına inmiş olsa da, aylık kapanışını üstünde kapamayı başardı. 2015 senesinde Ocak ayında belirlenen dip seviyenin ardından 273 günlük bir konsolidasyon evresi takip etti.

Benzer bir hareketin gerçekleşmesi durumunda, Bitcoin fiyatının sene sonuna kadar yatay bir seyir içerisinde kalması beklenebilir. Fakat, fiyat yükselen destek çizgisini takip etmeyi devam ederse, 2020 tamamlanırken tekrar 10.000 dolar seviyesi üstüne ilerlemiş olabilir.

İşlem Aralığı

Diğer bir kripto analisti, @Sawcruhteez, benzer şekilde Bitcoin fiyatının bir konsolidasyon evresine girmesinin gelecekte fiyatların artabileceğine dair önemli bir gelişme olabileceğini ifade etti. Analist, Twitter paylaşımında fiyat için sene sonuna kadar belirlediği işlem kanalını da gösterdi.

Bu işlem kanalı, analizin ilk bölümünde bahsi geçen Mart ayı dip seviyesi kullanılarak oluşturulmuş durumda.

Aşağıda kullandığımız grafiklerde 2015 senesinde belirlenen dip seviye sonrasında gelen dalgalanmayı kullanarak 2020 devamında fiyat hareketinin nasıl şekillenebileceğini göstermeye çalışıyor. Buna göre, fiyat Mayıs ve Eylül aylarında kanalın direncini, Haziran ve Ekim aylarında ise destek seviyesini test edebilir. Kırılmanın ise Aralık ayı içerisind egerçekleşmesi beklenebilir.

Özetlemek gerekirse, Mart ayında Bitcoin çöküşü ile 2015 senesinin Ocak ayında gerçekleşen gerileme hareketi arasında benzerlikler bulunuyor. Buradan yola çıkarak bir öngörü yapıldığında, BTC’nin senenin sonuna doğru bir konsolidasyon kanalı içerisinde hareket etmesi ve sene sonuna doğru bir kırılma ile tekrar 10.000 dolar bölgesine ilerlemesi beklenebilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

On seneden fazla bir süre boyunca Türkiye'nin önde gelen bankalarının birinde risk yönetimi departmanında farklı pozisyonlarda çalışan Meltem, şehirden uzak kurduğu yeni hayatında kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi üstünde araştırma yapıyor ve bunların değişen ekonomik sistemler içerisinde nasıl bir rol alacağına dair teorilerle ilgileniyor. Meltem, blockchain teknolojisinin özellikle bankacılık sektöründe köklü bir değişiklik yapabileceğine ve güncel sistemin içerisindeki verimsizlikleri elimine edebileceğine inanıyor.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın