SEC’ten Bitcoin ETF’lerine Yönelik İlk Onay Geldi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin (BTC) yeni günde yeniden yukarı yönde hareketlendi.

  • Lider kripto para birimi 56.100 dolar seviyelerine kadar yükseldi.

  • Kripto para piyasasının merakla beklediği ETF haberlerine yönelik ise önemli bir gelişme yaşandı.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni günde yeniden yukarı yönde hareketlendi. Hafta başında yakaladığı yükseliş ile birlikte 55.750 dolar seviyelerine kadar yükselen BTC, uzunca bir süre 54.000 dolar seviyesinde yatay hareket etmişti. Kripto para piyasasının merakla beklediği ETF haberlerine yönelik ise önemli bir gelişme yaşandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin ETF’lerine yönelik ilk adımı attı ve Bitcoin’e yakın şirketleri içeren “Volt Crypto Industry Revolution and Tech ETF” başvurusunu onayladı.

SponsorSponsor

Ekim ayı kripto para birimleri açısından oldukça hareketli geçiyor. Ağustos ayında Çin’den gelen yasak haberleri ile düşüşe geçen kripto paralar, yeni ayın ilk gününde büyük bir yükseliş trendi yakalamıştı. Piyasa analistleri, yakalanan bu ivmede ay içerisinde kabul edilme ihtimali bulunan Bitcoin ETF’lerinin büyük bir etkisinin olduğunu belirtmişti. Onaylanması beklenen ETF’lere yönelik ilk olumlu haber ise yeni günde geldi.

SponsorSponsor

Bitcoin ETF’lerine Yönelik Olumlu Haber

Bilançolarında Bitcoin bulunduran veya kripto para dostu olarak bilinen 30 şirketin yer aldığı “Volt Crypto Industry Revolution and Tech ETF” SEC’ten onay aldı. MicroStrategy, Square, Tesla ve PayPal gibi büyük şirketleri içeren ETF, tamamen Bitcoin’e dayalı bir ETF olmasa da bir kripto paralara yakın bir ETF olarak biliniyor. Onay, kripto para ekosisteminin SEC’ten saf bir Bitcoin ETF’sini onaylamasını beklerken geldi. Uzmanlar ise bu onayın önümüzdeki süreç için oldukça olumlu olduğunu belirtiyor.

Volt, haziran ayında yaptığı ilk başvuruda fonun %25’inin bilançosunda büyük miktarda Bitcoin bulunduran MicroStrategy’nin hisselerinden oluşacağını söyledi. Volt’un kurucusu Tad Park ise daha sonra yaptığı bir açıklamada, fon içerisindeki varlıkların ağırlığının değişebileceğini belirtmişti:

“Önümüzdeki birkaç hafta içinde fon New York Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenirse MicroStrategy’nin yüzdesi biraz daha az olabilir. Bitcoin fiyatındaki bir düşüşün Tesla veya PayPal gibi firmaların hisseleri üzerinde büyük bir etkisi olmadığı için Bitcoin Fonu kripto paralar kadar oynak olmayacak. Bir yıl önce böyle bir ETF’yi düşünmek mümkün olmazdı. Umarız ileride bunun devam gelecektir.”

ABD’den Gelen Haberler Piyasayı Yukarı Yönde Hareketlendirmişti

Bitcoin ETF’lerinin önümüzdeki süreçte kripto para ekosisteminin önemli araçlarından birisi olması bekleniyor. Lider kripto para birimine dayalı bu fonlar ile birlikte kurumsal yatırımcıların kripto varlıklara önemli yatırımlar yapabileceği ve bu durumun kripto varlıklara olan güveni artıracağı belirtiliyor. Ekim ayı içerisinde ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) birkaç ETF’yi onaylaması bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda düzenleyici kurum 4 Bitcoin ETF başvurusunu ileri tarihe ertelemişti. Ancak ay içerisinde SEC’in diğer ETF’lere yönelik kararlarını açıklaması bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda, Çin yasakları sonrası piyasadaki sert düşüş, yatırımcıları oldukça tedirgin etmişti. Yatırımcılar bu süreçte ABD’den gelecek haberlere odaklanmış, ABD’den ise bu süreçte olumlu açıklamalar gelmişti. Hem FED Başkanı Jerome Powell hem de SEC Başkanı Gary Gensler yaptıkları açıklamalarda, kripto paraları yasaklama niyetinde olmadıklarını belirtmişti. Bunun yanı sıra Gensler başka bir açıklamasında, kurumunun ETF’lere yönelik vereceği kararı merakla beklediğini belirtmişti. ABD’den gelen bu olumlu yorumlar ve Bitcoin ETF’lerine yönelik haberler ise kripto para birimlerini yukarı yönde hareketlendirmişti. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in ani bir hareketle 55.000 dolar seviyelerine çıkması ise ETF onayına yönelik içeriden bir bilgi ile beraber kurumsal yatırımcıların alım yapmış olabileceğini gündeme getirmişti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın