SEC, Ripple (XRP) Sonrası Yeni Bir Kripto Para Şirketini Soruşturuyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para piyasası yeni aya oldukça olumlu başladı.

  • Ancak düzenleyici kurumlardan soruşturma haberleri gelmeye devam ediyor.

  • SEC en çok kullanılan stablecoinlerden biri olan USDC'nin ihraççısı Circle'ı soruşturuyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasası yeni aya oldukça olumlu bir grafik ile başladı. 1 Ekim günü Bitcoin öncülüğünde başlayan yükselişte birçok altcoin kısa zamanda eylül ayındaki kayıplarını kapatmayı başardı. Ancak yeni haftanın başında piyasayı oldukça derinden etkileyebilecek bir haber gündeme bomba gibi düştü. Aralık ayında Ripple şirketine açılan dava ile kripto para piyasasının en çok konuştuğu kurumların başında gelen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni bir soruşturma haberi ile gündemin ilk sırasına oturdu. Paylaşılan haberlere göre, en çok kullanılan stablecoinlerden biri olan USD Coin’in (USDC) ihraççısı Circle, SEC soruşturmasıyla karşı karşıya.

SponsorSponsor

Kripto para birimleri ile ilişkili şirketler düzenleyici kurumlar ile karşı karşıya gelmeye devam ediyor. Ripple – SEC davası sonrası oldukça geniş bir yatırımcı topluluğu tarafında takip edilmeye başlanan düzenleyici kurumlar, kripto paralarla bağlantılı şirketlere yönelik soruşturmalarını hızlandırıyor. Geçtiğimiz aylarda Poloniex ve Coinbase’in karşı karşıya kaldığı suçlamaların bir benzeriyle Circle yüzleşmek üzere.

SponsorSponsor

Circle SEC Soruşturması ile Karşı Karşıya

Kripto para piyasasının son dönemde en çok konuştuğu şirketlerden biri olan, en çok kullanılan ikinci stablecoin olan USDC’nin ihraççısı Circle, SEC’in yeni hedefi oldu. Dev blok zincir şirketi, temmuz ayından itibaren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından inceleme altında olduğunu duyurdu. Şirket tarafından yapılan resmi açıklamada; SEC’in Circle’i destekleyen kurumlar, müşteriler ve operasyonları hakkında bazı belgeleri talep ettiği belirtildi. Circle açıklamasında düzenleyici kurum ile tam iş birliği içerisinde olduğunun da altını çizdi. Soruşturmanın ne üzerine devam ettiğine dair bilgi paylaşılmadı:

“Temmuz 2021’de, SEC İcra Bölümünden bazı varlıklarımız, müşteri programlarımız ve operasyonlarımızla ilgili belge ve bilgi talep eden bir soruşturma mahkemesi celbi aldık. Soruşturmada SEC ile tam iş birliği yapıyoruz.”

SEC Kripto Para Şirketleri Üzerindeki Baskısını Artırıyor

USDC, en çok kullanılan stablecoin olan Tether’e yönelik bazı suçlamaların yöneltilmesiyle birlikte pazardaki payını oldukça arttırarak en değerli 10 kripto para biriminden biri olmuştu. Bu süreçte yatırımcıların USDC’yi tercih etmelerinin genel sebebi Circle’ın USDC’ye dair rezervlerin %61’ini nakit veya nakit rezervlerinde tutuyor olmasıydı. Ancak SEC’in bu soruşturmasının Circle’ın kurumsal USDC sahiplerini yüksek faizli bir ürün olan Circle Yield’e dahil etmesinden kısa bir süre sonrası gelmesi oldukça dikkat çekti. Bilindiği üzere düzenleyici kurum, geçtiğimiz haftalarda ABD merkezli Coinbase borsasının Lend ürününü kaldırmasına yönelik uyguladığı baskılar ile gündemin ilk sıralarına oturmuştu. Coinbase CEO’su Brian Armstrong kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, SEC’in Lend ürünü üzerinden borsasını tehdit ettiğini ima etmişti. Bu tartışmadan kısa bir süre sonra SEC Başkanı Gary Gensler ise verdiği bir röportajda, Coinbase’in menkul kıymet listeleyerek yasaları ihlal etmiş olabileceğini vurgulamıştı. Ağustos ayı içerisinde Circle ile bağlantılı Poloniex borsası da SEC tarafından kayıt dışı menkul kıymet satışıyla suçlanmıştı. Circle şirketi ise 10,3 milyon dolarlık tazminatı ödemeyi kabul ederek davayı düşürmüştü.

Ripple Davasında Önemli Gelişme

SEC’in kripto para piyasasında en çok konuşulduğu konuların başında gelen Ripple davasında da dün önemli bir gelişme yaşandı. Bilindiği üzere, yakın zamanda XRP yatırımcıları davaya müdahil olma taleplerini iletmişti. Uzun bir süredir mahkemenin ne yönde karar alacağının merak edildiği bu konuya dair kararını Yargıç Analisa Torres dün açıkladı. Torres, yatırımcıların davaya müdahil olma isteklerini kabul etmedi. Ancak ‘amici curiae’ yani mahkemenin dostu statüsünde katılabileceklerini duyurdu. Bu durum XRP topluluğu arasında büyük bir sevinç ile karşılandı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse haberi oldukça olumlu karşıladığını belirtti. Ripple şirketinin Hukuk Sorumlusu Stuart Alderoty ise bu kararla davanın doğrudan XRP yatırımcılarını hedef alan bir saldırı olduğunun kanıtlandığını vurguladı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın