SEC Başkanı’ndan Yeni Bitcoin Açıklaması

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para yatırımcıları uzun süredir Bitcoin ETF başvurularının onaylanmasını bekliyor.

  • SEC Başkanı bu konudaki fikirlerini beyan etti.

  • Bazı uzmanlar bu ay ilk defa bir Bitcoin ETF başvurusunun onaylanacağını düşünüyor.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para camiası uzun süredir Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından verilecek bir Bitcoin ETF onayını bekliyor. Bugüne kadar SEC’e onlarca Bitcoin ETF başvurusu yapılmış olsa da kurum henüz bu başvuruların hiçbirini onaylamadı. Bugüne kadar gerçekleşen başvuruların reddedilme nedeni, marketin manipüle edilmeye açık olması olarak gösterildi. Ancak özellikle Kanada’nın Bitcoin ETF işlemlerine onay vermesi ve Amerikalı bazı önemli yatırımcıların bu ürünlere yatırım yapmak için sermayelerini Kanada’ya kaydırmaları, SEC üzerinde yeni bir baskının oluşmasına neden oldu. Kanada’nın yanında Nasdaq destekli bir Bitcoin ETF ürünü de Brezilya borsası üzerinden işleme açıldı. Avrupa kıtasında ETF benzeri kripto para ürünlerinin piyasaya sürülmesi, bazı ekonomistler tarafından Amerika’da kısa zaman sonra bir ya da birden fazla ETF başvurusuna onay gelebileceği şeklinde yorumlanıyor.

SponsorSponsor

SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce senato önünde verdiği ifadede kripto para birimlerine karşı negatif bir tutumu olmadığını belirtmişti. Daha sonra verdiği bir demeçte Gensler, Bitcoin ETF ürünlerini desteklediğini, ancak bu ürünlerin piyasaya sürülmesi için bazı çalışmaların tamamlanması gerektiğini vurgulamıştı. Gensler, ağustos ayında yaptığı bir konuşmada ekim ayına vurgu yapmış ve endüstri gözlemcilerinin bu tarihe kadar karar beklediğini ifade etmişti.

SponsorSponsor

Kanada ETF Ürünlerine Yönelik İlgi Beklenenin Altında Kaldı

Bloomberg ETF uzmanı Eric Balchunas, kişisel sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği bir paylaşımda, iki ay önce Kanada’da işleme giren Bitcoin ETF ürünlerine yönelik talebi analiz etti. Balchunas, uzun süredir Bitcoin yatırımcıları ve kurumsal şirketler tarafından takip edilen bu ürünlerin beklenen etkiyi yaratmadığını belirtiyor.

Ancak ABD için durum daha farklı olabilir. Amerika borsalarında yer alacak bir Bitcoin ETF ürünü, dünya genelinde çok sayıda kurumsal şirketin bu ürüne erişebilmesi anlamına gelecek. Piyasadaki bazı riskleri göze alarak Bitcoin sahibi olmaya çekinen yatırımcılar, ETF ürünleri sayesinde kişisel borsa hesapları üzerinden diğer hisseleri alır gibi Bitcoin ETF’si alabilecek. Kanada’da başlatılan ürünlerde Gemini garantisi sunuluyor. Bununla birlikte, dünya genelinde çok sayıda yatırımcı kripto para borsalarına güvenmiyor.

Bitcoin’deki Dalgalı Görünüm Hafta Sonları Risk Yaratabilir

ETF ürünleri için öne sürülen risklerden biri hafta sonu borsaların kapalı olması. SEC, piyasanın manipüle edilebilir olduğunu düşünüyor. Özellikle Çin’den gelen bazı olumlu ve olumsuz haberlerin kripto para piyasası üzerinde göstermiş olduğu etkileri göz önünüde bulunduruyor. Kripto para piyasası, birçok farklı platformda kaldıraçlı işlemlere açık olması nedeniyle değer kayıplarında ve artışlarında sert hareketler gösterebiliyor. Bu nedenle hafta sonlarında bilinçli olarak piyasayı manipüle etmeye yönelik hareketlerin oluşmasından endişe ediliyor. Bazı kripto para yatırımcıları, Bitcoin ETF’si almaktansa kendileri Bitcoin sahibi olmayı tercih etse de özellikle kurumsal şirketler, depolama zorlukları gibi bazı nedenlerden dolayı güvenilir finans kurumlarından ETF almayı tercih ediyorlar.

SEC, Bitcoin ETF ürünlerine yeşil ışık yakarken, Ethereum ve diğer kripto para birimlerine karşı aynı tutumu göstermiyor. Geçtiğimiz ay iki farklı finans şirketi tarafından SEC’e sunulan başvuruların bir gün sonra geri çekilmesi ekonomi uzmanları tarafından eleştirildi. Uzmanlar, iki başvurunun aynı anda geri çekilmesini SEC tarafından gelen gizli bir uyarıya bağlıyor. Aynı dönemde ABD senatosu, düzenlemeler konusunda bazı çalışmalar yaptı. ABD Başkanı Joe Biden, Bitcoin’i diğer popüler kripto para birimlerinden ve özellikle de merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarını içeren blok zincir ağlarından ayıran bir öneriyi onayladı. Bu hareket, ABD’nin Bitcoin ile diğer kripto para birimlerine farklı kurallar getireceği şeklinde yorumlanıyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!