SEC Başkanı Konuştu Bitcoin (BTC) Yükseldi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • SEC Başkanı Gary Gensler ABD Senatosu önünde ifade veriyor.

  • Gensler kripto paralar konusunda olumsuz olmadığını belirtti.

  • Başkana göre stabilcoinler menkul kıymet "olabilir".

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Beş ay önce göreve gelen SEC Başkanı Gary Gensler, görev başında kaldığı dönemde kurum olarak ele aldıkları konular hakkında senato önünde ifade veriyor. Gensler, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları ve diğer yenilikçi teknolojileri benimsemek için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Bununla birlikte henüz tam olarak düzenlemelerin tamamlanmadığını ve bu nedenle yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini ifade etti. SEC Başkanı, kripto para birimleri ve stablecoinlerin çalışma prensiplerinin incelendiğini ve kurum olarak bu teknolojilerin üreticileri ile iletişim halinde olduklarını belirtti.

SponsorSponsor

“Kripto Para Birimlerine Karşı Değiliz”

SEC Başkanı Gary Gensler, senato önünde ifade vermeye devam ediyor. Gensler kendisine yöneltilen yenilikçi yaklaşımlarla ilgili soruya cevap verirken kripto paralar ve blok zincir teknolojisinden de bahsetti. Adı daha çok Ripple davası ile gündeme gelen SEC kurumu başkanı kripto paralara karşı olmadıklarını ancak bu konuda gerekli düzenlemelerin henüz tamamlanmadığını ifade etti. Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının dikkatli olması gerektiğini belirten Gensler, bu dijital varlıklara yönelik yatırımları menkul kıymet yasalarından önceki zamana benzetti.

SponsorSponsor

Massachusetts Demokrat Parti Senatörü Elizabeth Warren piyasaya yönelik sert eleştirilerde bulunan politikacıların başında geliyor. Warren daha önce SEC Başkanı’na düzenlemeler konusunda baskı yapmış ve kısa sürede bir düzenleme önerisi verilmesini talep etmişti. IRS, SEC ve bazı senatörler tarafından hazırlanan yasa tasarısı kripto para camiası tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Gensler, Warren’in piyasaya yaklaşımını takip edeceklerini ifade ederken amaçlarının bu alanda ticaret yapan yatırımcıları korumak olduğunu belirtiyor.

Bitcoin Emtia mı Menkul Kıymet mi?

SEC Başkanı Gensler’in yaptığı açıklamalarda en önemli vurgulardan biri kripto para birimlerinin genel anlamda nasıl tanımlanacağı konusuyla ilgiliydi. Gensler kripto para birimlerinin sadece birkaçının emtia olarak ele alınabileceğini ve birçoğunun menkul kıymet olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Gensler, Senatör Pat Toomey tarafından sorulan bir soruya yanıt olarak Tether ve USD Coin gibi stabilcoinlerin menkul kıymet “olabileceğini” söyledi.

Senato yetkilileri kripto para düzenlemelerin yetersizliğine de değindi. Gensler bu konuda yaptığı açıklamada düzenlemelerin kendilerini ilgilendirmediğini bu konuda yeni yasalar yapma ve mevcut yasaları düzenleme yetksinin ABD kongresinde olduğunu ifade etti:

“Bu konuda yasa hazırlama ve kabul etme yetkisi ADB kongresine ait. Kongre mevcut yasaları değiştirebilir. Fakat şu anda bile mevcut yasaların geniş bir güvenlik tanımına sahiptir.”

SEC Başkanı Gensler çok az kripto paranın emtia, büyük bir çoğunluğunu ise menkul kıymet olarak kabul edilmesi gerektiğini söylerken hangi kripto para birimlerinden bahsettiğini açık olarak dile getirmedi.

“Kripto Paralar Konusunda Olumsuz Değilim”

Senatörlerin soruları karşısında sakin bir tavırla ifade veren Gensler kripto paralara yönelik olumsuz bir tavrı olmadığını belirtti. Gensler görevi gereği kongrenin belirlediği yasalar çerçevesince yatırımcıları korumaya çalıştığını söyledi:

“Kripto paralar hakkında olumsuz ya da minimalist değilim… Sadece Kongre’nin ortaya koyduğu yatırımcı koruma rejimi çerçevesinde bir yaklaşımın en iyisi olduğunu düşünüyorum.”

ABD Düzenlemeleri Bitcoin Yanlısı mı?

Bazı kripto para uzmanları ABD kongresinin koyduğu yasaların Bitcoin’i diğer kripto paralardan ayırdığı görüşünde. Hisse Kanıtı işlem onaylama modelini kullanan kripto paralara ek vergi yükümlülükleri getiren bu yasalar Bitcoin’in kullandığı İş Kanıtı modeli için fazladan bir vergi talebinde bulunmuyor. Üstelik İş Kanıtı modeli Hisse Kanıtına oranla çok daha fazla enerji harcıyor. Daha önce Warren de dahil olmak üzere Amerika senatosundan birçok politikacı Bitcoin’i enerji tüketimi nedeniyle eleştirmişti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın