SEC Başkanı, Bitcoin İçin Gündem Yaratan Bir Açıklama Yaptı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • SEC Başkanı Jay Clayton, Bitcoin ile ilgili konuştu.

  • Clayton, Bitcoin'in bir değer saklama aracı olduğunu söyledi.

  • Başarılı yönetici, regülasyonlar konusuna da değindi.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kasım ayında müthiş bir yükseliş yaşayarak 18 bin dolara çıkan Bitcoin, yavaş yavaş gündemde kendisine yer bulmaya başladı. Her ne kadar rakamlar, Bitcoin’in konuşulma ya da aranma oranlarının 2017 Aralık’taki zirveye kıyasla halen çok daha düşük olduğunu ortaya koysa da, yaşanan son ralli elbette ki finans dünyasının üst düzey isimlerinin dikkatini çekti.Son üç yılın en yüksek seviyelerine çıkan lider kripto para birimi ile ilgili olarak konuşan son isim ise SEC Başkanı Jay Clayton oldu. CNBC’de bir programa katılan Clayton, Bitcoin’in bir değer saklama aracı olduğunu ifade etti.Clayton: Bitcoin Bir Değer Saklama Aracı

SEC’in Bitcoin’i bir menkul kıymet olarak regüle etmeyeceğinin altını çizen Clayton, lider kripto para biriminin bir değer saklama aracı olduğunu ifade ederken, şunları söyledi:

Şunu net bir şekilde ifade edelim. Bitcoin’i bir menkul kıymet olarak regüle etmedik. Bitcoin, bize göre bir menkul kıymetten öte, ödeme yöntemi ya da değer saklama aracı. Bu noktada daha fazla regülasyonu önümüzdeki dönemde göreceğimizden eminim.

Karakteristik özelliklerine bakıldığında, Bitcoin’in gerçek manada evrimleştiğini görmek mümkün. Başlangıçta kişiden kişiye anonim para transferi mottosuyla yola çıkan Bitcoin, günümüzde ise Altın ile kıyaslanıyor. Her iki ürünün de arzının kısıtlı olması bir yana; taşınabilirlik ve varlık transferi noktasında Bitcoin; Altın’a kıyasla çok daha üstün.

Genel manada bakıldığında, SEC Başkanı’nın böyle bir açıklama yapıyor olması, aslında Bitcoin için oldukça olumlu bir gelişme. SEC’in regülasyonlar konusunda Bitcoin’in lehine hareketler yapacak olması, fiyata çok ciddi anlamda olumlu etki edebilir. Özellikle de büyük bir merakla beklenen Bitcoin ETF’si noktasında gelecekte kritik gelişmeler olabilir.

 

Jamie Dimon da Konuşmuştu

Geçtiğimiz günlerde JPMorgan CEO’su Jamie Dimon da Bitcoin ile ilgili olarak bazı açıklamalar yapmıştı. Katıldığı bir etkinlikte BTC hakkında ‘bana göre bir yatırım aracı değil’ diyen Dimon’ın, eskiye oranla söylemlerini bir nebze de olsa yumuşattığı görülüyor. Bilindiği gibi Dimon, 2017’de Bitcoin’i bir dolandırıcılık olarak nitelemiş ve Bitcoin trade eden çalışanlarını kovacağını deklare etmişti.

Dimon, öte yandan Blockchain teknolojisi ile ilgili ise olumlu konuştu. Başarılı yönetici, Blockchain teknolojisini her koşulda desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Dimon, Blockchain ile birlikte insanların para gönderme işlemlerini çok daha hızlı ve ucuz yaptığını da sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.

Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın