SEC Açık Kripto Para Toplantısı İçin Tarih Verdi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • SEC, kripto para camiası ile bir araya gelerek açık toplantı düzenleyeceğini duyurdu.

  • Toplantıda yatırımcı güvenliği konuşulacak.

  • Katılımcılar arasında blok zincir sektöründen temsilciler de yer alacak.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasasında metaverse çılgınlığı devam ederken, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi köklü kripto para birimleri yatay seyrini sürdürüyor. Son dönemde altcoin piyasası daha çok Bitcoin’in bir sonraki hareketini beklerken, Bitcoin, ABD’den gelecek vergi ve düzenleme kararlarından etkileniyor. ABD Menkul Kıymet ve Borsalar Komisyonu (SEC), 2 Aralık tarihinde kripto para camiası ile bir araya gelerek açık bir toplantı düzenleyecek. Toplantıda kripto para birimleri, blok zincir teknolojisi ve sektöre dahil olan yatırımcıların güvenliği konuşulacak.

SponsorSponsor

Kripto Para Yatırımcılarının Güvenliği Esas Alınacak

ABD’li politikacılar uzun bir süre kripto para piyasasının risklerine işaret ederek yatırımcıların bu piyasadan uzak durması gerektiğini savunsa da blok zincir teknolojisinin yarattığı yeni imkanlar ve araçlar yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Özellikle SEC’in başına Gary Gensler’in getirilmesi ile birlikte hükümetin piyasaya bakışının yumuşadığı belirtiliyor. Bitcoin düşmanlığını gizlemeyen eski ABD Başkanı Donald Trump’ın görevi iade etmesi piyasayı rahatlatan bir diğer unsur olarak değerlendiriliyor.

SponsorSponsor

SEC, 2 Aralık tarihinde kripto para ve blok zincir teknolojisinin tartışılacağı bir toplantı düzenleyecek. Başkan Gensler, daha önceki ifadelerinde kripto paralara karşı olmadığını açık bir şekilde dile getirmişti. Bununla birlikte herhangi bir piyasanın düzenlemeler olmaksızın varlığını korumasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı. Gensler’e göre, düzenlemelerin yer almadığı bir ortamda yatırımcılar ciddi zararlar görebilir.

Toplantıda ele alınacak konular, öncelikli olarak yatırımcı güvenliği başlığı çerçevesinde değerlendirilecek. Bu nedenle toplantının bir düzenleme önerisi ile sonuçlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Toplantıdan genel piyasa ile ilgili yasakların çıkması beklenmiyor. Panelde, yatırımcıların korunmalarına ilişkin öneriler yer alacak.

ETF’ler ve Merkeziyetsiz Finans (DeFi)

ProShares, ilk Bitcoin odaklı ETF’sini ABD borsalarında piyasaya sürerek tarihe geçti. Ancak kripto para camiası bu ETF’nin BTC spot fiyatına odaklı olmamamasından yakınıyor. Beklenti, spot fiyata dayalı EFT’lerin piyasaya sürülmesi ve bu sayede insanların güvenilir bir şekilde kripto para sektörüne girmelerini yönünde. Bununla birlikte, ABD hükümeti henüz hangi blok zincir projelerini destekleyip hangilerini elemeye çalışacağına karar vermiş değil. Hükümet, özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarının belli başlı kurallara göre çalışması ve burada gerçekleşen işlemlerin bir şekilde vergilendirilmesini istiyor.

DeFi’ler geleneksel bankacılık sektörünün sunduğu hizmetlerin birçoğunu aracısız bir şekilde sunmayı vadediyor. ABD hükümeti bu teknolojiye karşı çıkmasa da bu platformların kurulma aşamalarında vergilendirme sisteminin de otomatik olarak gerçekleştiği bir platform hayal ediyor. Bu yüzden, hükümet şu anda var olan DeFi’lere çok sıcak bakmıyor.

Blok Zincir Destekçileri Hazır Bulunacak

Kripto para piyasasının ele alındığı bir önceki hükümet toplantısında sadece devlet kurumlarında görevli çalışanlar yer almıştı. Bu toplantılardan çıkan sonuçlar ne piyasayı ne de hükümeti tatmin edebildi. Resmi kurumlar, son dönemde daha çok stablecoinler ve merkez bankası dijital paralarıyla ilgileniyor.

Bu panelde blok zincir camiasından önemli isimler de yer alacak. Panelde, Morgan State Üniversitesi Graves İşletme ve Yönetim Okulu profesörlerinden Blockchain ve Finansal Teknoloji Araştırmaları Merkezi Kurucu Direktörü Alie Emdad ve Gemini Hukuk Direktörü, Baş Hukuk Müşaviri ve Şirket Sekreteri görevlerini icra eden Sydney Schaub da yer alacak. Toplantıya finans sektörünün çeşitli alanlarından uzmanlar da eşlik edecek.

Geçtiğimiz hafta imzalanan altyapı tasarısının ardından açıklama yapan Coinbase, kripto paraların düzenlenmesi konusunda yeni bir komisyon oluşturulmasını ve SEC’in bu işle ilgilenmesinin doğru olmadığını ifade etti. SEC bazı kripto paraların menkul kıymet olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığını itiraf etmişti. Bununla birlikte kurum Ripple (XRP) davasında davacı konumunda aktif rolünü sürdürüyor. Ripple şirketi de SEC’in kripto para piyasasını irdeleyebilecek kapasiteye sahip olmadığını iddia ediyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!