Saxo Bank Gram Altın İçin Kritik Seviyeyi Açıkladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Gram altın gün içerisinde 400 TL’nin altına inerek 7 ay sonra en düşük seviyeyi görmüş oldu.

  • Ole Hansen, yüksek enflasyonun uzun vadede altının destekçisi olacağını belirtti.

  • Chris Vermeuelen ise destek noktasının korunması durumunda uzun vadede yeni hedeflerin sırasıyla 2.160 ve 2.400 dolar olacağını düşünüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Yerel piyasalarda değer kaybını sürdüren gram altın ve küresel piyasalarda düşüşü devam eden ons altın için önemli destek noktaları test edilmeye başlandı. Yerel ölçekte yatırımcılar gözünü Merkez Bankası’nın kararına dikmişken, küresel piyasalarda ABD’den gelecek haberler bekleniyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, değerli piyasa uzmanlarından Ole Hansen sarı metal hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Gram altın gün içerisinde 400 TL’nin altına inerek 7 ay sonra en düşük seviyeyi görmüş oldu. Böylece gram fiyatıyla ilgili önemli bir psikolojik destek noktası da kırılmış oldu. Bu düşüşün nedenleri doların TL karşısında değer kaybı ve ons altın fiyatının aşağı yönlü grafiği olarak görülüyor. Sarı metalin nasıl bir hareket sergileyeceği yatırımcılar tarafından merak edilirken, önemli piyasa uzmanları altın ile ilgili beklentilerini açıkladı.Gram Altın ve Ons Altın Kritik Aşamada

Saxo Bank’ın Emtia Stratejileri Bölümü Başkanı Ole Hansen, verdiği röportajda, gram altın ve ons altın hakkında beklentilerini ortaya koydu. Gram altın ve ons altının, ABD tahvil faizlerinin yükselmesiyle baskılandığını belirten Hansen, yüksek enflasyonun uzun vadede altının destekçisi olacağını belirtti. Güçlenen doların bir diğer baskı aracı olduğunu belirten tecrübeli isim, kısa vadede 1.765 doların önemli bir seviye olduğunu altının çizdi;“ABD tahvil faizlerinin nereye gideceğiyle çok ilişkili. Altın zaten ocaktan beri sorun yaşıyordu. O zamandan beri de ABD’de tahvil faizlerinin arttığını gördük. Aynı zamanda dolarda güçlendiğini gösteriyor. Kısa vadede bir risk var. Piyasalarda riskten kaçınma modu görebiliriz. Bu da elbette altını aşağı yönlü baskılıyor. Ancak uzun vadeli baktığımızda yüksek enflasyon hala altını destekleyen bir şey. Kısa vadede ise 1.765 dolar önemli bir seviye olarak duruyor.”

Ons Altın Yeni Bir Çıkış Yakalayabilir

Değerli metal piyasasının önemli analistlerinden Chris Vermeuelen, kaleme aldığı yazısında sarı metale yönelik beklentilerini paylaştı. Vermeulen, düşüş eğiliminin yeni bir zıplamanın haberi olabileceğini belirtirken, 1.765 dolarlık destek seviyesinin önemli olacağının altını çizdi. Deneyimli analist, destek noktasının korunması durumunda uzun vadede yeni hedeflerin sırasıyla 2.160 ve 2.400 dolar olacağını da sözlerine ekledi;

“Gram altın ve ons altındaki son düşüş eğiliminin 1.765 dolar civarındaki destekle yukarı yönlü hareketin başlangıç noktası olabileceğine inanıyorum. Bu destek seviyesi Covid-19 düşüşü öncesi güçlü noktalara denk geliyor. Ons fiyatı 1.765 doların üzerinde tutunursa değerli metaldeki bir sonraki yükselişin 2.160 dolar ve ardından 2.400 doları hedefleyen bir hareket başlatabileceğini düşünüyoruz.”

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Yerel piyasalar, gram altın ve dolardaki düşüşe odaklanmışken TCMB’den gelecek haber merakla bekleniyordu. TCMB Para Politikası Kurulu saat 14’de yaptığı açıklama ile politika faizini 17’de sabit tuttuğunu duyurdu. Böylece aralık ayındaki 2 baz puan artış sonrası ocak ve şubat aylarında politika faizi sabit tutulmuş oldu. Piyasalar, sıkı para politikası duruşunu sürdüren yeni yönetimin faizlerde bir artışa gitmesini beklemiyordu.

Uzmanlar faiz kararının gram altın ve dövize nasıl yansıyacağı sorusuna, düşüş grafiğin sürebileceği cevabında birleşiyor. Yakın dönemde yıl sonu TL/dolar beklentisini açıklayan Morgan Stanley, TL’nin 6.20 civarlarında işlem göreceğini belirtmişti. Bu açıdan bakıldığında doların düşüş trendini yıl sonuna kadar devam ettirmesi durumunda gram altını da etkilemesi bekleniyor. Ons fiyatında önemli kırılmalar olmadığı sürece gram altın ve döviz grafiğinin benzer hareketler göstereceği düşünülüyor. Yazının kaleme alındığı an itibarıyla gram altın 397 TL üzerinden işlem görürken ons altın 1785 dolar üzerinden işlem görüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın