Gram altın, ons altın ve Bitcoin kritik destek seviyelerinde tutunmayı başarırken bu hafta emtialar için genel olarak durgun seyrediyor. Yılın dördüncü çeyreğine doğru ilerlerken sert bir satış baskısı altında bulunan bu varlıklar için yön, küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olabilir. Birçok uzman yıl sonuna doğru sert geri çekilmeler beklerken uzun vadede bu durumun eski haline geleceğini düşünüyor. Ünlü piyasa uzmanı Şant Manukyan da altın ve gümüşün teknik görünümünün iç açıcı olmadığını ifade ediyor.

Gram altın ve gümüş, salgın döneminin en popüler yatırım araçlarından biri olmuştu. Tarihi rekor seviyelerini aşan altının ons fiyatı, bu dönemde yatırımcısını sevindirirken yüksek fiyat seviyesine ulaştıktan sonra bir düzeltme hareketi başlattı. Bitcoin de benzer bir yolu izlerken piyasalardaki düşüş eğilimi de sürüyor. Küresel ekonomik kriz havası, bu varlıkların uzun vadede yeni rekorlar kırmasını sağlayabilir. Fakat kısa vadede geri çekilmenin sürmesi de kaçınılmaz olabilir.

Destek Seviyesinin Altı Düşüşü Hızlandırır

Başarılı piyasa uzmanı Şant Manukyan, İş Yatırım için yaptığı değerlendirmede altın fiyatlarının hassas bir çizgide durduğunu ve düşüş eğiliminin sürdüğünü belirtti. Manukyan, şu an için gram altın ve ons altın fiyatlarının dikkatle izlenmesi gerektiğini düşünüyor. Zira altının üstünde bulunduğu 1.909 bölgesindeki desteğin altında bir kapanış, büyük bir düşüşü beraberinde getirebilir. Yine de bu kapanış için beklememiz gerekebilir;

“Altın tarafında bir kez daha 1.910 dolar seviyelerini test ettik fakat kıramadık. Dolar endeksinde yaşananlara rağmen altının sağlam ilerlediğini söyleyebiliriz. Kapanış bazında önemli bir seviye olduğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak baktığımızda yukarı yönlü hareketlerin giderek zayıfladığı bir durum söz konusu. Dolayısıyla bu bölgenin kırılma ihtimali yüksek fakat trade etmek için bu bölgenin kırıldığını görmemiz gerekiyor.”

Yatırımcılar Alım Fırsatı Olarak Görüyor

Manukyan, yaşanan bu düşüş hareketini birçok yatırımcının alım fırsatı olarak gördüğünü ifade etti. Uzun vadeli yükseliş beklentilerin sürdüğü ons ve gram altın için geri çekilmeler sağlık görülüyor ve kademeli alım yapmak isteyen yatırımcılara fırsat sunuyor. Bu noktada FED’in para politikalarına da değinen uzman isim piyasanın hareketlerine göre durumun değişebileceğini belirtti;

Reklam
Okumaya devam et

“Perakende satışlarda gerileme alım fırsatı olarak görülüyor. Powell’ın konuşmasından sonra gram altın ve ons altında bir gerileme görüyoruz. Enflasyon beklentisine yönelik fiyatlamanın bu noktada pek fazla gerçekleşmediğini görüyoruz. Piyasa dinamikleri oluştuktan sonra FED’in ne yapacağı daha önemli olacak. Hızlı bir toparlanma olduğunu gözlemliyoruz fakat daha sonra ne olacak bu konu pek iç açıcı görünmüyor.”

Gram Altın ve Bitcoin’in Durumu Küresel Gelişmelere Bağlı

Küresel ekonomik durgunluk havası tüm varlık fiyatlarını etkilerken Şant Manukyan da bu gelişmelerin dikkatle izlenilmesi gerektiğini düşünenlerden. Başarılı isim, gram altın ve ons altın için küresel ekonomik gelişmeler direkt bir etkide bulunurken Bitcoin tarafının da artık bu noktaya yaklaştığını ifade etti;

“Eğer piyasada bir çözülme olacaksa gram altın ve ons altın gibi Bitcoin tarafının da bundan etkileneceğini düşünüyorum. Trend çizgisinin kırılması durumunda ufak bir satış yaptım ama pozisyonlarımı artırmak için biraz beklemeyi düşünüyorum. Bitcoin’in Wall Street’e girmesi piyasa korelasyonunu artıran bir durum. O yüzden Bitcoin açısından yaşanan gelişmeler küresel piyasalardan daha çok etkilenmeye devam edecek.”