Şant Manukyan ABD’den Beklenen Teşvik Paketi Haberlerini Yorumladı: Gram Altın Fiyatını Ne Bekliyor?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Türkiye’nin en ünlü piyasa uzmanlarından Şant Manukyan, gram altın, ons altın ve BTC ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu.

  • Manukyan, ABD’de tartışılan teşvik paketi haberlerinin seçimden sonraya kaldığını ve bu duruma karşı güvenilir pozisyon almak gerektiğini düşünüyor.

  • Ünlü analist hem ons altının hem de ona bağlı olarak gram altın fiyatının teknik göstergelerde şu an için sağlam durduğunu ifade etti.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Gram altın, dolar kurunun etkisiyle rekor kırmaya devam ederken, ons altın ve gümüş ABD’den gelecek teşvik paketi haberlerine odaklanmaya devam ediyor. ABD’de yapılacak başkanlık seçimlerine 1 hafta gibi bir süre kalmışken birçok uzman, artık teşvik paketinin seçimlerden sonraya kaldığını düşünmeye başladı. Ünlü piyasa uzmanı Şant Manukyan da piyasalara ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, altın varlığının şu an için güçlü durduğunu fakat güvenilir bir tablo oluştuğunu söylemek için henüz erken olduğunu belirtti.Küresel piyasalar, belirsizlik ortamının da etkisiyle uzun bir süredir dalgalı bir görünüm sergiliyor. Emtia fiyatlarında düzeltme hareketlerinin sonlanmaması, yatırımcıların kısa vadeli pozisyonlarıyla ilgili kararlarını da gözden geçirmelerini gerektirdi. Artan Covid-19 vakaları ekonomik krizin tekrar derinleşebileceği korkularını da beraberinde getirirken, iç piyasalarda gram altın ve dolar kuru sert yükselişlerini sürdürdü. Birçok uzman, ABD seçimlerinin bitmesiyle birlikte tüm piyasalar için tabloların netleşeceğini ifade ediyor.Teşvik Paketi Seçimden Sonraya Kaldı

Türkiye’nin en ünlü piyasa uzmanlarından Şant Manukyan, sosyal medya üzerinden yaptığı değerlendirmelerde gram altın, ons altın ve Bitcoin ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu. Manukyan, ABD’de tartışılan teşvik paketi haberlerinin seçimden sonraya kaldığını düşünüyor. Bu haberlerin gecikmesi emtia fiyatları için olumsuz bir durum yaratmasına karşın önümüzdeki hafta tüm bu ortamın değiştiğini görmek mümkün olabilir;

“Açıkçası, söyleyecek çok fazla bir şey yok. Bugün bol bol okuyacaksınız, mali paket ertelendi, seçim gerginliği gibi konular… Bu durumlara karşı güvenilir pozisyon almanız gerektiğini bir süredir söylüyorum zaten. Teşvik paketi geçmezse sonra daha büyüğü geçecek düşüncesi benim katıldığım bir düşünce değil. Zaten paketin geçmeyeceğini ısrarla söylüyordum, hala da aynı görüşteyim. Pek bir şey de kalmadı. Son derece deflatif olacaktır ve hisse senedi yatırımcılarının dikkatli olması gerektiğini söylüyorum. Gram altın fiyatından farklı olarak ons altın tarafının diğer metallere rağmen güçlü görünmesini ben seçim beklentilerine bağlıyorum. Dolayısıyla portföylerde hedge mekanizmasını çalıştıracak bu varlığı söylemek istiyorum.”

Manukyan, seçimlerden sonra “Mavi Dalga” beklentisinin kendisinde olmadığını, Biden’ın kazanması halinde bir rahatlama olacağı düşüncesini desteklemediğini ifade ediyor. Biden kazansa bile kaotik gelişmelerin devam edeceğini söyleyen tecrübeli analist, emtialar da dahil olmak üzere kayıpları önleyecek pozisyonlar açılmasının yatırımcıları koruyacağını belirtiyor.

Gram Altın ve Ons Altın Sağlam Duruyor

Şant Manukyan, ons altın ve ona bağlı olarak gram altın fiyatının teknik göstergelerde şu an için sağlam durduğunu söylüyor. Yine de bu durumun yatırımcılara güven vermemesi gerektiğini söyleyen Manukyan, gümüş ile kıyaslandığında bu sağlam duruşun her an bozulabileceğini de sözlerine ekliyor. Uzman isim, seçim sonrası beklentilerin karşılanamaması durumunda varlıkta ters durumlar oluşabileceği konusunda da uyarılarda bulunuyor;

“Altın tarafı ilginç bir şekilde sağlam duruyor. İlginçten kastım şu; gümüşün ve avronun satış yediğini görüyoruz. Fakat buna rağmen altın sağlam bir şekilde duruyor. Altının sağlam durmasını, daha önce de söyledim, özellikle seçim sonrasına yönelik alınan pozisyonlara bağlıyorum. Geçtiğimiz dönemde de paylaşmıştım aralık veya mart opsiyonlarına baktığımızda, pek küresel gelişmelere paralel olmayan beklentiler var. Mart ayındaki beklentiyi paket beklentisiyle açıklayabilirsiniz fakat aralıkta 2.750 dolar, 3.000 dolar seviyelerinde bulunan opsiyonlar ciddi anlamda büyük seviyeler. Bunlar bence seçime yönelik beklentiler, dolayısıyla altın tarafı da seçime yönelik sağlam duruyor. Yoksa genel anlamda mali teşvik paketinin ertelenmesi altın açısından da son derece negatif ve deflatif bir ortam.”

Manukyan, gümüş varlığının şu an için zayıf göründüğünü ve bu durumda gram altın ve ons altın varlıklarının da aynı ivmeyi gösteremeyeceğini belirtiyor. Bu değerli metallere ek olarak platin varlığının da dikkatle takip edilmesi gerektiğini söyleyen tecrübeli isim, yatırımcıların orta vadede platini de portföylerine ekleyebileceğine dikkat çekiyor;

“Şimdilik altın tarafında iyi duruyoruz fakat böyle duracağından eminim demek iddialı olur diye düşünüyorum. Özellikle altın/gümüş oranında gümüşün daha zayıf hareket ettiği bir ortamda altının da kalıcı olarak yukarı gitmesi bence pek mümkün değil. Eğer gümüş, düzeltmesini tamamlayıp yukarı gitmezse ki şu anda öyle bir durum söz konusu değil. Platin tarafındaki hareketin teknik bir toparlanma olduğunu söylemiştim ve orada yeniden satışlar geldiğini görüyoruz. Açıkçası şu ortamda pek kuvvetli bir ralli beklentim yok. Fakat orta vadede baktığımızda, altından ve gümüşten daha ucuz bir değerli metal olarak, değerli metalin altını çiziyorum çünkü endüstriyel olarak ciddi problemleri var, platin de belirli bir ölçüde diğerlerinden daha az olmak kaydıyla portföylerde yerini alabilir diye düşünüyorum.”

Bitcoin Dört Nala Koşabilir

Gram altın ve ons altından farklı olarak Bitcoin için çok daha olumlu bir ortamın olduğunu belirten Manukyan, önümüzdeki dönemde varlığın müthiş bir ivme yakalayabileceğini belirtti. Tecrübeli analist, bunun olması için en önemli şartın, lider kripto para birimin küresel piyasalarla olan uyumunu azalması olduğunu düşünüyor;

“Bitcoin tarafında, dün JP Morgan tarafından gelen açıklama “evreka” anı olarak değerlendirilmiş, güzel bir değerlendirme. Burada aslında 13.000 doların altına kayıp ardından gelen alımlarla tekrar toparlanma hareketinin önemli olduğunu düşünüyorum. Son derece pozitif bu. Dikkat ederseniz biraz altcoinlerden ayrışmış durumda. Aslında gram altın ve ons altının gümüşten ayrışmasına benzetiyorum bunu. Burada önemli olan şey şu; kendisini şu dönemde biraz daha ayrıştırmayı başarırsa portföydeki konumu açısından önemli olacak. Yani Bitcoin, S&P düşerken 13.000 dolarların üzerinde durursa ve değer kazanırsa portföylere değer kattığını gösterecektir. Ben zaten bir süre sonra 300-400 dolarlık yükselişlerin başlayacağını düşünüyorum.”

Gram Altın Rekor Kırdı

Öte yandan iç piyasalarda gram altın gün içinde 498,92 seviyesine kadar yükselerek yeni bir rekor kırdı. Ons altın tarafında şu an sıkışmış bir fiyat aralığı gözlemlenmesi, dolar kurundaki sert yükselişle beraber gram altının da fırlamasına sebep oldu. Birçok uzman, döviz kurlarında yaşanacak sert yükselişlerin devam etmesinin olası olduğunu ve altının, gümüşün gram fiyatının rekorlarına yenilerini ekleyebileceğini ifade ediyor.

Özellikle ABD seçimleri sonucunda Biden’ın ABD Başkanı olması halinde, piyasaların korkularının artacağı ve önümüzdeki hafta sert yükselişlerin tekrarlanabileceği konuşuluyor. Joe Biden, şu an için başkanlık anketlerinde önde görünürken 3 Kasım günü yapılacak seçim sonucuna göre tüm dünya ekonomilerinin yeni bir yola gireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Jeopolitik faktörler ve Covid-19 salgınının seyri de bu sürecin gidişatını derinden etkileyebilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın