Rusya Devreye Giriyor: Putin’den Kripto Para Çıkışı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para piyasasında hareketli bir hafta yaşanıyor.

  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün piyasa hakkında konuştu.

  • Putin kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak kullanılabileceğini belirtti.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasası Bitcoin (BTC) fiyatının 58 bin doları aşmasının sevincini yaşarken, bir önemli gelişme de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den geldi. Rusya’nın Çin ve ABD arasında geçen kripto para yarışına katılması bekleniyor. Çin’in devreden çıkması ile iplerin ABD’nin eline geçmesinin ardından Putin, kripto paralar lehinde çarpıcı bir açıklama yaptı. Putin, CNBC ile yaptığı bir röportaj sırasında kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak kullanılabileceğini ifade etti.

SponsorSponsor

Rusya Devreye Girdi

Daha önce birçok kez Bitcoin karşıtı açıklamalarda bulunan Rusya yetkililerinin aksine Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para birimlerinin var olma hakkının olduğunu ifade etti. Konuşmasında, kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılabileceğini belirten Putin, şimdilik ülkenin bu varlıkları ülke ekonomisinin temelini oluşturan petrol ve diğer emtiaların ticaretinde kullanmayı düşünmediklerini belirtti. Putin, daha önce Amerika’nın doları kullanma biçimini eleştirmişti. ABD’nin doları bir silah gibi kullandığını öne süren Putin’in yeni bir küresel ödeme aracına karşı çıkmayacağı düşünülüyor.

SponsorSponsor

Rusya’nın kripto para piyasasına karşı mesafeli bir tavır takındığı biliniyor. Rusya Merkez Bankası birçok kez piyasa hakkında açıklama yapmış ve vatandaşları piyasanın riskli ortamına karşı uyarmıştı. Ancak Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev, ülkenin bu konudaki tavrının yapıcı olduğunu ve Çin’deki gibi sert yasakları getirmeyi düşünmediklerini itiraf etti.

Kripto Para Madenciliği ABD’nin Tekeline Kalabilir

Rusya Devlet Başkanı’nın olumlu açıklamalarına rağmen Rusya’da kripto para platformları ve madencilik tesislerine yönelik baskılar devam ediyor. Çin’de madenciliğin yasaklanmasının ardından daha önce Bitcoin hash gücünün büyük bir bölümünü üreten tesisler, yakın coğrafyalarda faaliyetlerini sürdürmek için arayışa girdi. Çinli madenciler, şimdiye kadar en çok Kazakistan ve Rusya’ya göç ettiler. Ancak son veriler, bu ülkede faaliyet gösteren tesislerin büyük bir bölümünün sektörü terk ettiğini gösteriyor.

Son verilere göre, ABD Bitcoin madenciliğinde %38 ile ilk sırada yer alırken, Kazakistan %18 ile ikinci sırada bulunuyor. Rusya bu istatistikte %11 ile üçüncü sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Çin’de bulunan tesislerin hash gücü oranı %60’ın üzerinde bulunuyordu.

Madencilik alanınıda ABD’de teşviklerin artması ile yeni tesisler türemeye başladı. Özellikle New York ve Kentucky eyaletlerine konuşlanan tesislerin daha çok yenilenebilir enerji kaynaklarını kullandığı belirtiliyor.

Madencilere Ek Elektirik Faturası

Rusya Enerji Bakanı Nikolay Shulginov, TASS haber ajansına verdiği bir röportajında, kripto para tesislerinin daha fazla elektrik faturası ödemesi gerektiğini iddia etti. Bu tesislerin elektrik şebekelerine daha fazla yüklendiğini ifade eden bakan, şebekenin iyi ve verimli çalışmaya devam etmesi için bu tesislerin halka oranla daha yüksek bir orandan elektrik satın alması gerektiğini savundu.

Enerji Bakanlığı, tesislerin harcadığı elektrik ve şebekeye binen yük hakkında çalışmalarına devam ediyor. Ancak şu anda kesinleşmiş bir özel fatura bedeli bulunmuyor.

Rusya’da bulunan kripto para tesisleri, daha çok Sibirya’nın Irkuts Oblast bölgesinde yoğunlaşıyor. Çin ve İran’da olduğu gibi tesisler daha çok kırsal ve soğuk alanlarda açılıyor. Bu bölgelerdeki elektrik şebekeleri genelde milyonlarca kişinin yaşadığı şehirlerdekine oranla daha mütevazı bir şekilde tasarlanıyor. Bununla birlikte Bitcoin madencilik tesislerinin talep ettiği enerji miktarı bir hayli çok olduğundan şebekeler zarar görüyor ve sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor.

Geçtiğimiz hafta Irkuts Oblast yöneticisi, bu tesislerin tükettiği enerji miktarından yakınan bir açıklama yaptı. Enerji Bakanı’nın açıklaması da bu şikayetin hemen ardından geldi. Bölge Valisi Igor Kobzev, bu hafta Başbakan Yardımcısı Alexander Novak’a bir mektup yazarak bölgedeki elektrik tüketiminin bir yılda %159 arttığını belirtti. Bu artışta, yasa dışı madencilik tesislerinin ve Çin’den gelen madecilerin etkili olduğu belirtiliyor. Bölgede Bitcoin üretimi yapan BitRiver’ın sözcüsü Roman Zabuga’ya göre, artan enerji tüketiminin Çinli tesislerden çok Bitcoin’in değer kazanmasının ardından yerel halkın madenciliğe başlamasından kaynaklandığını belirtti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın