Ripple (XRP) Yatırımcıları Dolandırıcıların Hedefinde

Makaleyi Paylaş

XRP Ledger tabanlı yeni bir sahtekarlıkla ortaya çıkan dolandırıcılar, Ripple (XRP) yatırımcılarını hedef aldı. Yatırımcıların internette gördükleri kampanyalara karşı temkinli olması tavsiye ediliyor.

SponsorSponsor

Normalde yatırımcıları hedef alan en bilindik dolandırıcılık yöntemlerinden birisi, Twitter veya YouTube yayınları üzerinden sahte airdrop duyuruları yapmak olarak biliniyor. Yeni yöntemde ise kullanıcıların sosyal medya hesapları değil, direkt olarak kripto para cüzdanları ve hesapları hedef alınıyor.

SponsorSponsor

Ripple (XRP) Yatırımcıları Saldırı Altında

Saldırganların 3 aşamalı bir planı bulunuyor ve bu plan şu şekilde özetlenebilir:

  1. Ripple hakkında önemli bilgiler barındıran Ripple Insights‘ın bir kopyasını farklı karakterlerle oluşturmak. Saldırganlar bu sahte sunucu adı için özel karakterler kullanıyorlar (rippłe != ripple) ve normal bir yatırımcının bunu fark etmesi oldukça zor.
  2. Daha sonra bu sahte ama benzer sunucu adını kullanan sahtekarlar, resmi bir Ripple duyurusu süsü verdikleri sahte airdrop’u duyurdular. Airdrop’un ise XRP ağı Ledger’a getirilen yeni “Claim” isimli yeni bir özellikle alakalı olduğu belirtildi.
  3. Daha sonra ilgili duyuru yazısında sahte bir Bithomp sitesine de link veren sahtekarlar, bu link üzerinden “Claim” isimli özelliğin kullanılabileceğini iddia ettiler. Tabii ki bu Claim isimli araç iddia edildiği gibi airdrop veya farklı fonksiyonlara sahip değil. Bunu gerçek Ripple duyurusu zannedip kullanan kişiler ise direkt olarak gizli anahtarlarını saldırganların ellerine teslim etmiş oluyorlar. Saldırganların airdrop iddiası ile kandırdığı yatırımcıların hesaplarındaki bütün XRP miktarı ise anında çalınabilir.

Bunun yanı sıra 16 Ocak tarihinde saldırganların ilk testlerini yaptıkları görülüyor. Toplamda 88 drop (0.000088 XRP) gibi küçük miktarlarla yapılan test, XRP Ledger üzerinden gönderildi ve işlem bilgileri içerisinde Welcome magic! ve Magix gibi ifadeler yer aldı.

 

Bundan birkaç gün sonra sahte internet sitesi tamamen hazır olunca da saldırı gerçek anlamda başladı. 88 drop’tan ibaret binlerce işlem direkt olarak XRP hesaplarına gönderildi ve içerisine sahte airdrop’un reklamları eklendi. Airdrop’tan bedava XRP kazanmayı amaçlayan herkesi ağına düşürmeyi deneyen saldırganlar, bu planı ustalıkla hayata geçirdi.

Şu an için bu saldırıda ne kadar XRP’nin çalındığı veya kaç yatırımcının mağdur olduğu ise bilinmiyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Bio: Uludağ üniversitesi ingilizce öğretmenliği mezunu olan Emre, katip Çelebi üniversitesinde finansal ekonomi yüksek lisansını devam ettiriyor. 2016 yılından beri kripto paraları ve Blockchain teknolojisine ilgi duyuyor ve yenilikçi bütün teknolojilerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın