Ripple (XRP) ve Avalanche Dijital Pound İçin Ortak Hareket Edecek

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ripple (XRP) yeni günde yukarı yönde ivmelenmeye çalışıyor.

  • XRP’nin ihraççısı Ripple şirketi ise önemli ortaklıklar kurmaya devam ediyor.

  • Şirketin resmi sitesinde yapılan açıklamada, Ripple'ın dijital pound çalışmalarına katkıda bulunabilmek için kurulan Dijital Pound Vakfı’nda yer alacağı duyuruldu.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Popüler altcoin Ripple (XRP), yeni günde yukarı yönde ivmelenmeye çalışıyor. Hafta sonu güçlü bir yükseliş trendi yakalayan ve bu süreçte 1,23 dolar seviyelerine kadar yükselen XRP, Bitcoin’de başlayan düşüş ile birlikte ivme kaybetmiş ve 1,10 dolar seviyesinin altına gerilemişti. Yeni günde XRP’nin ihraççısı Ripple şirketinden ise önemli bir anlaşma haberi geldi. Şirketin resmi web sitesinde yapılan duyuruda, dijital para çalışmalarına katkıda bulunabilmek için kurulan, içerisinde Avalanche şirketinin de yer aldığı Dijital Pound Vakfı’nda Ripple’ın da yer alacağı açıklandı.

SponsorSponsor

Ripple (XRP) yeni ayda dalgalı bir grafik sergiliyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde SEC davasından gelen haberlerle birlikte yükselişe geçen XRP, 1,20 dolar seviyesini aşmayı başarmıştı. Ancak piyasadaki genel düşüş trendiyle birlikte ivmesini kaybeden altcoin, 1,07 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Son dönemde oldukça önemli anlaşmalara imza atan Ripple şirketi ise yeni günde yeni bir ortaklık duyurusunda bulundu.

SponsorSponsor

Ripple Şirketinden Avalanche ile Birlikte Önemli CBDC Adımı

Yapılan duyuruda, dijital pound çalışmalarına katkıda bulunabilmek için kurulan Dijital Pound Vakfı’nda Ripple’ın, yönetim kurulu üyesi Susan Friedman tarafından temsil edileceği duyuruldu. Vakıfta Ripple’ın yanı sıra Accenture, Avalanche, Billon Group, CGI Group, Electroneum, Quant gibi şirketler de yer alıyor. Vakfın temel amacı, Birleşik Krallık’ın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarında yardımcı olmak olacak. Susan Friedman girişime dair düşüncelerini şu sözlerle açıkladı:

“Dijital Pound Vakfı ile ortaklaşa bir dijital poundun tasarımını ve uygulamasını desteklemekten heyecan duyuyoruz. Vakıf, Birleşik Krallık’ın daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir finansal sistem inşa etme hedefini ilerletmeye yardımcı olacak.”

Dijital Paralar Konusunda Çalışmalar Hızlanıyor

Ripple şirketi, yaptığı açıklamayla, bugün merkez bankalarının %80’inden fazlasının CBDC’ler de dahil olmak üzere devlet destekli bir kripto para birimini aktif olarak kullanma konusunda çalışmalar yürüttüğüne dikkat çekti. Ayrıca vakfın, dijital poundun Birleşik Krallık’ın yenilikçi bir dijital ekonomiye ve topluma geçişini destekleyeceğine inandığı belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası, geçtiğimiz haftalarda CBDC projesinde fikir alabilmek için içinde HSBC, Morgan Stanley, PayPal, Google, Mastercard, IBM, ConsenSys gibi önemli şirketlerin yer aldığı iki topluluk daha oluşturmuştu. Özellikle Çin’in dijital yuan konusunda çalışmalarını ilerletmesi sonrasında birçok ülke CBDC çalışmalarına hız vermişti. Ripple Şirketi ise geçtiğimiz haftalarda, CBDC için düzenlenecek bir pilot çalışmada, Butan Merkez Bankası ile iş birliği yapacağını duyurmuştu.

Farklı Alanlarda Stratejik Ortaklıklar Kurulmaya Devam Ediyor

Ripple, CDBC anlaşmalarının yanı sıra, geçtiğimiz hafta Qatar National Bank (QNB) ile bir havale platformu oluşturma konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. Ripple’ın küresel finansal ağ teknolojisi RippleNet’in ilk olarak bankanın Türkiye ayağı olan QNB Finansbank tarafından kullanılacağını belirtmişti. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük finans kuruluşu QNB ise RippleNet aracılığıyla sınır ötesi ödemeleri iyileştirmeyi ve hızlı bir şekilde art arda birden fazla ülkede havale hizmetini genişletmeyi hedeflediğini vurgulamıştı.

Ripple, yakın zamanda XRP Ledger ile NFT geliştirecek projeleri desteklemek için 250 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu da açıklamıştı. Dev blok zincir şirketi, Nelnet Renewable Energy ile birlikte Nelnet’in güneş enerjisi yatırım fonlarından birine yönelik 44 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurmuştu. Tüm bu anlaşmalar dikkate alındığında, Ripple şirketinin farklı alanlarda kurduğu stratejik ortaklıklar ile birlikte diğer blok zincir şirketlerinden ayrışmaya çalıştığı görülüyor. Uzmanlar, bu gelişmelerin XRP açısından da uzun vadede olumlu bir ortam sağlayabileceğini vurguluyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!