Ripple (XRP) Avukatları SEC’i Köşeye Sıkıştırdı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ripple (XRP) SEC davasında önemli bir gelişme yaşandı.

  • Avukatlar arasında yaşanan bazı anlaşmazlıklar için mahkeme devreye girecek.

  • XRP avukatları kabul taleplerinin bir an önce yanıtlanmasını istiyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin ETF haberinin ardından hareketlenen piyasada, köklü kripto para birimi Ripple (XRP) gündemi de bir hayli yoğun. XRP, son yirmi dört saat içinde %0,51 oranında değer kazanarak 1,08 dolar seviyesine yükseldi. XRP’de haftalık değer kazancı %11’i aşıyor. Piyasada bu gelişmeler yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davasında da bazı önemli gelişmeler yaşanıyor. SEC ve Ripple avukatları birbirlerini sıkıştırmak için ellerinden geleni yapıyor. Ripple, son duruşmada SEC’ten talep edilen “adil bildirim” savunmasının bir an önce tamamlanmasını istiyor. SEC, kabul taleplerini yanıtlamak istemiyor. Davacı avukatlarına göre bu talebi karşılamak 473 gün sürebilir.

SponsorSponsor

Davayı Uzatacak Talepler Devam Ediyor

SEC ve Ripple davasında her iki taraf da davanın uzamasını istiyor gibi görünüyor. Amerika’da henüz kripto para piyasasına yönelik kalıcı düzenlemeler bulunmuyor. Var olan düzenlemeler çerçevesinde XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığı tam olarak anlaşılamıyor. Bir önceki SEC Başkanı Jay Clayton tarafından açılan dava, daha çok şimdiki başkanın üzerine kalmış gibi görünüyor. Üstelik Jay Clayton, SEC’teki görevini bıraktıktan sonra bir kripto para şirketinde danışman olarak göreve başladı.

SponsorSponsor

Her iki taraftan da davayı uzatacak adımların atılması ise bazı uzmanlar tarafından düzenlemelerin beklendiği yönünde değerlendiriliyor. Ancak XRP sahipleri, davanın bir an önce sona ermesini istiyor. Davayı Ripple’ın kazanması durumunda, XRP yeniden Coinbase ve FTX gibi popüler Amerikan borsalarında listelenecek. Bu sayede XRP fiyatının yükselmesi bekleniyor.

SEC daha önce davalı şirketin çalışanları arasında geçen yazışmaları talep etmişti. Bu konu üzerinde uzun süreli bir anlaşmazlığın ardından avukatlar, bu yazışmaların bir bölümünü mahkemeye göndermişti. Daha sonra mahkemenin bu kayıtların tamamını istemesi üzerine bunun için süre istendi. Bununla birlikte Ripple avukatları, XRP’nin piyasaya çıktığı süreçte henüz şirketin açılmadığını vurgulayarak onlarca kripto para borsasından gelmesi gereken verilerin mahkeme tarafından incelenmesini talep etti. Şirket CEO’su Brad Garlinghouse, yakın zamanlı bir röportajında bu konuyu şu şekilde açıkladı:

“Biz gerçek bir ICO yapmadık. Aslında bunu yapan Ethereum’dur. Ayrıca XRP dağıtımları başladığında Ripple henüz bir şirket değildi. Bu nedenle şirketin bu konuda yargılanıyor olması doğru değil.”

XPR Sahipleri Davaya Katılabilecek

Mahkemenin Ripple lehine verdiği önemli bir gelişme daha oldu. Ripple tutan çok sayıda yatırımcı, davaya dahil olmak için talepte bulunuyor. Uzun süredir bu konuda bir gelişme sağlamayan mahkeme sonunda yatırımcıların davaya dahil olmasına izin verdi. Ancak bazı kısıtlamalar bulunuyor. Özellikle kanıt sağlanma konusunda yatırımcıların dikkate alınmayacağı bildiriliyor. Bununla birlikte her ne kadar mahkemeler önlerine gelen kanıtlara baksa da yatırımcıların ifadeleri davanın seyrini değiştirebilir. Çünkü davanın açılmasıyla birlikte XRP fiyatının ciddi şekilde değer kaybetmesi sonucu, çok sayıda yatırımcı olumsuz bir şekilde etkilendi. Davanın devam etmesi ya da Ripple’ın aleyhine bir karar çıkması, yöneticiler dışında çok sayıda yatırımcıyı da ektileyecek.

XRP Ledger En İyi Kripto Para Projeleri Arasına Girdi

Ripple Labs’ın geliştirdiği ve şirketin en değerli projelerinden biri olan Ledger, CB Insight tarafından yayınlanan gelecek vadeden 250 FinTech şirketi arasında gösterildi. Geçtiğimiz yıl da bu listede yer alan Ledger, üst üste iki yıl bu listede yer alan nadir kripto para projeleri arasında bulunuyor. Listede, son zamanların en önemli atılımını gerçekleştiren kripto para borsası FTX de bulunuyor. Yasaklardan dolayı XRP listelemesi yapamayan FTX, birçok ortaklık ve sponsorluk sayesinde gelişimini sürdürüyor. Borsa, kısa sürede Huobi dahil birçok köklü kripto para borsasını geride bırakarak CoinMarketCap değerlendirme puanlarına göre, en iyi kripto para borsaları arasında üçüncü sıraya yükseldi.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın