Rekorlar Devam Ediyor: Kripto Para Toplam Piyasa Değeri 2,65 Trilyon Dolar

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para toplam piyasa değeri yeni bir rekora imza attı.

  • Bitcoin (BTC) 67 bin dolara yükselirken Ethereum (ETH) 4 bin doları aştı.

  • Yeni rekor 2,65 trilyon dolar.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 67 bin dolara merdiven dayadı. Öğlen saatlerine 63 bin dolar seviyesinde giren BTC’nin 64.830 dolar olan eski rekoru kırması bekleniyordu. ProShares’in ardından bir diğer önemli finans şirketi olan VanEck’in Bitcoin vadeli ETF’sinin de onaylandığı haberi geldi. Bu haberle birlikte yükselişe geçen BTC, kısa sürede 67 bin dolara kadar yükselerek tüm zamanların en üst seviyesine tırmandı. Bitcoin’in rekor kırması uzun süredir hareketsiz kalan altcoin piyasasını da harekete geçirdi. Altcoinlerde ortalama %5,5 değer kazancı gözlenirken, %7,63 değer kazanan Ethereum (ETH), mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Hareketlilikle birlikte kripto para toplam piyasa değeri 2,65 trilyon dolara yükselerek yeni bir rekor kırdı.

SponsorSponsor

Bitcoin ETF’leri Etkisini Gösterdi

Yılın son çeyreğine değer kazançları ile başlayan Bitcoin, ETF’lerin onay almasının ardından vitesi yükseltti. Yıllardır birçok şirketin ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ETF’ler için başvuru yapmış olmasına rağmen kurum, daha önce hiçbir başvuruya olumlu bir karşılık vermedi. Geçtiğimiz ay Bloomberg ETF uzmanları SEC’in ekim ayı içinde bir Bitcoin ETF’sine onay vermeye hazırlandığını duyurdu. Ardından SEC, bir basın bildirisi yayınlayarak Bitcoin vadeli ETF’leri hakkında yatırım önerilerinde bulundu ve riskleri değerlendirdi. Bu bildirimden sadece bir gün sonra ProShares’in Bitcoin vadeli ETF’si onay aldı.

SponsorSponsor

Coinmarketcap verilerine göre, bugün toplam piyasa değeri 2,65 trilyon dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Toplam piyasa değeri, mayıs ayındaki boğa sezonunun zirvesinde 2,538 trilyon dolara kadar yükselmişti.

Kripto Para Piyasalarında Ethereum ve Altcoinler

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek değerine yükselirken, altcoin piyasasının da hareketlenmesine yol açtı. Piyasadaki birçok altcoin, ortalama %5-6 seviyesinde değer kazandı. Piyasa değerine göre en değerli kripto para birimleri arasında ikinci sırada yer alan Ethereum, mayıs ayından bu yana ikinci kez 4 bin dolar seviyesini aştı. Daha önce eylül ayında 4 bin doların üzerinde kısa süre kalan ETH, şu anda 4.087 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in rekor kırmasının ardından yükselişe geçen ETH, kısa sürede 3.847 dolardan 4.093 dolar seviyesine sıçradı.

Köklü kripto para birimlerinden Ripple (XRP), gün içinde 1,05 dolar seviyesine kadar gerilemesine rağmen rekor haberi ile birlikte çıkışa geçti ve şu anda 1,15 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ripple, bugün merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan bir finans şirketi ile ortaklık yaptığını duyurdu. Rekorla birlikte hareketlenen bir diğer köklü kripto para birimi Cardano (ADA) oldu. ADA fiyatı, 2,10 dolardan açtığı günde 2,20 dolar seviyesine yükseldi.

Borsa Tokenları Değer Kazanıyor

Piyasanın çıkışa geçmesi ile birlikte kripto para borsalarının yerel tokenları da değer kazanmaya başladı. Bugün en çok değer kazanan altcoinler arasında %29 değer kazanan OKB ilk sırada yer alıyor. OKEx borsasının yerel tokenı olan OKB, şu anda 24,82 dolardan işlem görüyor.

Değer kazanan kripto para birimleri arasında Huobi borsasının yerel tokenı HT de yer alıyor. HT, son yirmi dört saatte %17 değer kazandı. Daha çok Çinli müşterilere hizmet veren Huobi’nin yerel kripto para birimi HT, Çin hükümetinin kripto para ticaretini yasaklaması ile birlikte 17 dolardan 6 dolara kadar gerilemişti. HT, bu haftaki yükselişi ile 9,08 dolar seviyesine tırmandı. Bugün değer kazanan bir diğer kripto para borsası tokenı FTX oldu. FTX son yirmi dört saat içinde %10 değer kazanmayı başardı.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) platformları arasında en fazla değer kazanan proje, %14 değer kazanan Nexo oldu. Birinci katman blok zincir platformlarına gelince; sırasıyla Terra (LUNA), The Graph, Polkadot (DOT) ve Solana (SOL) en çok değer kazanan kripto para birimleri oldular.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!