Rapor: Dev Firmalar, DeFi Çılgınlığının Bir Parçası Olmak İçin Yarışıyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • DeFi projelerine olan ilgi katlanarak devam ediyor.

  • Yayınlanan yeni bir rapora göre, 'Big Four' şirketleri, DeFi ekosisteminin gelecekte büyük bir parçası olacak.

  • Tüm bu gelişmelerin, Ethereum fiyatına da olumlu yansıması bekleniyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasalarında son dönemde tam anlamıyla bir DeFi çılgınlığı yaşanıyor. Yepyeni bir model sunan ve bu modelin çok fazla kişi tarafından kabul görmesi ile birlikte önemli işlerin altına imza atmaya başlayan DeFi projeleri, geleneksel firmaların da ilgisine mahzar olmuş durumda. DeFi merkezli kripto paralarda yaşanan artış da geleneksel yatırım firmalarının dikkatini çekti. Özellikle Compound ve Balancer gibi platformların sergilediği iyi performans, sektörde yepyeni bir dönemin kapılarını açabilir. DeFi’nin nimetlerinden ve ortaya sunduğu vizyondan etkilenen ‘Big Four Muhasebe’ şirketlerinin ise, yayınlanan bir rapora göre, 2030 yılına kadar DeFi’deki ekosistemin ‘kilit bir parçası’ olması bekleniyor.Dev Firmalar DeFi İçin Geliyor

KPMG ve Deloitte gibi dev firmalar, gelecekte DeFi ekosisteminin önemli bir ögesi olabilir. Bu bilgiler, Berlin merkezli dGen şirketinin yayınladığı raporda yer alıyor. Yayınlanan bilgilerde, DeFi’nin çok büyük bir kullanım alanı olacağı tahmin edilirken, büyük firmaların bu yarışta birbirilerine avantaj sağlamak için DeFi’nin büyülü dünyasına giriş yapacakları da iddia ediliyor.

Firmaya göre DeFi’deki projeler, henüz emekleme aşamasında. Bu projelerin gelişmesi ve büyümesi ile birlikte, DeFi’nin fintek sektöründe çok büyük bir aktör olması ve finansal hizmetlerin sunumunda tam bir devrim yapması bekleniyor.

dGen’e göre DeFi’nin toplam değeri 2030 yılına gelindiğinde, yani bundan sadece 10 yıl sonra, trilyonlarca dolara ulaşabilir. Bu sektörün çok farklı meslek grupları tarafından da kullanılabileceği düşünülüyor. Bu meslek grupları arasında ise influencerlar, gamerlar ve sosyal medya yayıncıları gibi birçok ekibin yer alması bekleniyor.

Aynı zamanda ‘Big Four’ olarak tabir edilen muhasebe şirketleri (Deloitte, KPMG, Ernst & Young, PwC) de DeFi için gelecekte çok büyük bir yere sahip olabilir. dGen kurucu ortağı Jake Stott, bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Şu anda DeFi’nin faydaları tam anlamıyla bilinmiyor. Geleneksel firmalar, buradaki ekosistemi tanımaya başladıkça, bu sistem çok daha fazla oranda gelişecek. Bu noktada Big Four firmaları, DeFi’de geniş bir yer tutabilir. Özellikle bu sistemin düzenlenmesi ve denetlenmesi konusunda bu şirketler büyük bir görev alabilir.

Yatırımcıların da Gündeminde

Öte yandan DeFi odaklı yatırımların önümüzdeki dönemde çok ciddi oranda artacağını gösteren tek veri bu değil. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Larry Cermak, ilginç ifadeler kullanmıştı. Cermak, geleneksel yatırım firmalarından DeFi yatırımları ile ilgili olarak sürekli istek geldiğini söylemişti. Cermak’a göre bu durum; DeFi’deki olası büyük yükselişin öncü hareketleri olabilir.

Elbette DeFi’deki gelişmeler, bu platformların hemen hemen hepsinin yer aldığı Ethereum’a ve dolayısıyla ETH fiyatına da olumlu etki edebilir. Bu noktada yapılan yorumların büyük bir kısmı, DeFi’ye olan ilgi ile birlikte, ETH fiyatının da ciddi oranda artacağını iddia ediyor. Hatta bazı yorumlara göre DeFi’yle birlikte Ethereum fiyatı, daha önceki tarihi rekoru olan 1400 dolar seviyelerini geçerek yepyeni zirvelere tırmanabilir.

Otoritelere göre şu anda DeFi’yle ilgili olarak yolun henüz başındayız. Gelecekte bu projelerin gelişmesi ve büyümesi ile birlikte ise, yeni kullanım alanına sahip önemli bir sektörün doğuşuna tanıklık etme ihtimalimiz bir hayli yüksek.

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

İLGİLİ KONULAR

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın