Prof. Fibonacci: Bitcoin’de Yükseliş Trendi Büyük Oranda Başladı

Makaleyi Paylaş

Merhabalar, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Teknik analiz konusunda uzmanlaşan ve bu alana çok önem veren birisi olduğunuzu biliyoruz. Teknik analizi nasıl tanımlarsınız ve teknik analizin piyasalardaki yeri sizce nedir? Finansal piyasalar dinamik bir yapıdadır ve devamlı değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik ve dinamizm içerisinde, teknik analizin gelecekte olacakları kesin olarak tahmin etmek gibi büyük bir iddiası yoktur. İnsan psikolojisi üzerine kurulu olan teknik analiz ile geçmiş fiyat hareketlerini sorgulayarak gelecekte oluşması muhtemel yatırımcı eğilimlerini tespit etmeye çalışırız. Teknik analizde ekonomik verileri, sektörel bilgileri, haber akışlarını bir kenara bırakarak yalnızca fiyat hareketlerine odaklanırız. Çünkü arz ve talebin oluşturduğu fiyat her şeydir. Tüm haberler, ekonomik veriler her şey fiyatın içindedir. Fiyatın içinde olmayanlar ise fiyatın içine er ya da geç gireceklerdir. Teknik analistler fiyatların neden düşüp yükseldiğiyle ilgilenmezler. Alıcılar (yani talep) güçlüyse fiyat yükselecektir, satıcılar (yani arz) güçlüyse de fiyat düşecektir.

 

Piyasada profesyonel yatırıcımlar için Temel, Teknik ve Takas analizi önemlidir. Profesyoneller bir finansal ürün için yatırım kararı almadan önce bu analizlerden yararlanmaktadırlar. Bu bağlamda teknik analiz, profesyonellerce çok önemsenmektedir ancak bazı yatırımcılar tarafından maalesef çok dikkate alınmayan ve hatta kehanet veya müneccimlik olarak nitelendirilmektedir.

 

Bazı siyasi veya ekonomik gelişmelerin haber kanalları veya sosyal medya aracılığıyla bizlere ulaşması için belli bir süre gereklidir. Alınan ekonomik ve politik kararlar bizlere ulaşana kadar, karar alıcılar ya da karar alıcıların çevreleri tarafından fiyatlanmalar başlar. Teknik analiz bu fiyatlanmayı görmemizi sağlamaktadır. Bu süreçte, “yakında bir haber düşecek piyasalara ve yükseliş başlayacak çünkü fiyatlamalar bize fiyatı yükselişe geçirecek bir haber geleceğini söylemektedir” demekteyiz. Bizim katalizer haber olarak tanımladığımız bu haber tüm piyasaya ulaştığında, fiyatlanmalar hızlanarak devam eder. Bu durumu bir örnekle açıklamak isterim. Bildiğimiz üzere, 2020’nin ilk günlerinde ABD ve İran arasında siyasi bir gerginlik yaşanmıştı. Ons Altın tarafında 24 Aralık tarihinde fiyat 1470 dolar seviyelerindeyken, bizim teknik göstergelerimizin hepsi güçlü al sinyali vermeye başlamıştı. Piyasada bu sert fiyatlanmaya dair hiçbir haber ve veri akışı olmamasına rağmen böyle bir teknik görünümün var olması, bize çok kısa vadede önemli bir haberin piyasaya düşeceği sinyalini vermekteydi. Ons Altın 1540 seviyesine kadar geldi ve piyasalara ne olduğunu bilmediğimiz o katalizör haber ABD- İran gerginliği ile ilgili haberler düşmeye başladı. Haberlerin düşmeye başlaması ile birlikte bir kısım yatırımcı, daha olası bir savaş fiyatlaması yaparak fiyatı kısa sürede 1570 seviyelerine kadar taşıdı.

 

Sonuç olarak bizim gibi teknik analizden yararlanıp fiyat hareketlerini takip eden tüm Trader’lar 1470 – 1570 dolar arasında 100 dolarlık bir kar marjı elde ederken, haber akışıyla birlikte pozisyon alan Trader’lar 1540 – 1570 arası sadece 30 dolarlık bir kar marjı elde edebildiler.

 

Özetle, teknik analiz bilen yatırımcılar, bilmeyenlerden her zaman birkaç adım ileride olacaklardır. Piyasanın değişmez gerçeği budur.

 

 

Kendisini trader olarak yetiştirmek isteyen ve bu alanda gelişim kaydetme amacını taşıyan kişilere ne önerirsiniz?

 

Kendisini Trader olarak yetiştirmek isteyen kişilerin, öncelikle nasıl bir Trader olacakları konusunda bir seçim yapmaları gerekmektedir. Piyasalarda 4 çeşit Trader vardır. Anlık ufak fiyat hareketleriyle işlem yapan Scalper’lar, gün içi işlem alıp ertesi güne pozisyon taşımayan Day Trader’lar, 2-3 hafta boyunca pozisyonlarını taşımayı göze alan Swing Trader’lar ve birkaç ay boyunca swap maliyetleriyle pozisyon taşımayı göze alan orta vadeli Position Trader’lar.. Bu seçimi yaptıktan sonra teknik analiz konusunda kendi kendimizi eğitmemiz ya da eğitim almamız gerekmektedir. Forex ve VIOP gibi kaldıracın olduğu riskli piyasalarda işlem alacak kişilerin, gerekli eğitimleri aldıktan sonra 6 ay boyunca demo hesapta denemeler yapmalarını ve sonraki 6 ayda düşük bir teminatla gerçek bir hesap açıp vadeli endeksler ve emtia bacaklar dışında EurUsd, GbpUsd tarzı majör döviz çiftlerinde mikro lot işlemlerle gerçek hesap psikolojisini yaşayarak teknik analiz becerilerini geliştirmelerini öneririm. 1 yıl sonunda ise artık karar verme aşamasına geliyoruz. İşler yolunda gittiyse Trader olma yolunda ilk aşamayı geçtik demektir, gitmediyse de eksikleri tamamlamak ve problemleri çözmek adına pes etmeden çalışmalara, eğitime ve araştırmalara devam etmek gereklidir.

Piyasalardaki tüm yatırımcıların öncelikli amacı sermayelerini korumak olmalıdır. Risk yönetimi bu işin olmazsa olmazıdır. Kar etmek ise sonraki aşamadır.

Piyasada fırsatlar her zaman olacaktır. Ama sermayemizi kaybedersek, fırsatları da kaybederiz. Unutmayalım!

 

Bir kısım görüş, kripto paralar yeni bir ürün sınıfı olduğu için teknik analizin bu alanda geleneksel piyasalar kadar etkili olmayacağını savunuyor. Sizin bu konudaki fikrinizi alabilir miyiz?

 

Teknik analizde geçmiş fiyat hareketlerinin önemli olmasından dolayı, teknik analizine baktığımız kripto paranın da geçmişte bir süre piyasada fiyatlanmış olması şarttır. Piyasaya yeni çıkan bir kripto paranın geçmiş verisi sınırlı olduğu için, sağlıklı bir teknik analiz yapılması mümkün değildir. Ancak çok kısa vadede teknik analiz yine de çalışabilmektedir. Scalper ve Day Trader’lar için 1-2 aylık bir fiyatlanma geçmiş verisi, çok kısa vadeli teknik analiz yapmak için yeterli olacaktır. 1 yıllık fiyatlanma geçmişinden sonra ise yukarıda saydığım 4 Trader türünün hepsi teknik analiz yaparak sağlıklı işlemler alabileceklerdir. Sonuç olarak, en az 1 yıl piyasada fiyatlanan bir kripto paranın her türlü teknik analizi yapılabilir ve yapılan bu teknik analiz geleneksel piyasalarda yapılan teknik analiz ile de aynı etkide ve nitelikte olacağını söyleyebilirim.

 

 

Mevcut göstergeler göz önüne alındığında, Bitcoin fiyatı hakkında ‘grafik’ bizlere ne söylüyor? Buna ek olarak yakındaki blok ödülü yarılanmasının fiyata olacak etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Bitcoin Dolar 7000 dolar üzerinde fiyatlandığı sürece, kısa vadede alıcıların artmaya devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. 7550 dolar ilk ana günlük dirençlerden ve bu seviye üstünde günlük vadede iki kapanış mumu alıcıları daha da arttıracaktır. Bu seviye şu an zorlanıyor ve kırılmak üzere. Kırılım sonrası daha yukarıda beklememiz ve hedeflememiz gereken ilk ana direnç seviyesi ise 8150 dolardır. Bu seviye test edildikten sonra 8150 dolar seviyesini aylık grafikte alt veya üst kapanış olarak takip etmemiz gerekiyor. Seviyenin üstünde aylık kapanışlar alıcıları (long pozisyonları) güçlendirir ve yükseliş çok hızlanır, direnç seviyesinin altında aylık kapanış ise satıcıları (short pozisyonları) güçlendirir ve son trendin an az %38’i kadar aşağı yönlü bir düzeltme yapılması beklenir.

 

Özetle Bitcoin Dolar’da 7000 üzerinde fiyatlanmalar devam ettiği sürece, 8150 dolar ve 10489 dolar dirençleri kısa-orta vadede hedeflenecektir. Yükseliş trendi büyük oranda başladı diyebiliriz. Trendin ne kadar büyüklükte olacağını da zamanla yaşayıp göreceğiz.

 

Tecrübeli birisi olarak kripto para sektöründe para kazanmak daha kolay denebilir mi?

 

Heves kaçırmak istemem ama volatilitesi yüksek kripto para piyasalarından para kazanmak gerçekten kolay değildir. Ciddi bir takip, disiplin, trade stratejisi, trade psikoloji ve risk yönetimi gerekmektedir.

 

Daha anlaşılır olması açısından bir örnek ile bunu açıklamak isterim. Kaldıraçlı piyasalarda kripto paralardan biri için işlem yaptığımızı düşünelim. Bu kripto paranın fiyatının 1 hafta sonra 5 dolar seviyesinden 10 dolar seviyesine gideceğini varsayalım. Bunun gerçekleşmesinin %100 kesinlikte olduğunu da varsayalım ve bu bilgiyi 100 Trader ile paylaşalım. Bu 100 Trader’ın tamamının satın aldığımız kripto para 10 dolar seviyesine gelince kar realize etme ihtimali sizce nedir? Ben söyleyeyim %0’dır. Peki bu kadar kesinliğin olduğu bir yerde nasıl olabilir bu? Şöyle ki.. Pozisyon alan bir kesim Trader, 1 hafta içerisinde aldığı büyük hacimli pozisyonlar, swap maliyeleri ve ek pozisyonlar nedeniyle oluşacak kısmi geri çekilmelerde hesaplarını sıfırlayabilirler (Stop Out). Diğer bir kesim Trader, hesaplarını Stop Out ettirmeyebilir belki ama kripto para fiyatı 6-7 dolar seviyesine geldiğinde daha düşük miktarlarda kar realize etmeyi tercih edebilir. Başka bir kesim Trader’ın, işlem süresi içerisinde nakit ihtiyacı doğabilir ve pozisyon karda da zararda da olsa pozisyonu kapatmak zorunda kalabilir. Bu kısıma kadar söylediklerim az kazananlar ve kaybeden Trader’lar. Kazanan Trader’lar ise sadece ve sadece yatırım için ayrılan öz teminatını kullanan, riskini yönetebilen ve 1 hafta boyunca pozisyonlarını korumayı başaran ve taşıyabilen Trader’lar kripto paranın fiyatı 10 dolar olunca kar realize edebileceklerdir.

 

Sonuç olarak, herhangi bir finansal ürünün fiyatının bir seviyeden başka bir seviyeye yükselip düşeceğini tahmin etmek ya da kesin olarak bilmek bile kar elde etmek için tek başına yeterli olmayacaktır. Sadece işleme giriş stratejilerini ya da sinyali düşünmek yerine trade etmeyi daha bütüncül bir ticaret olarak düşünmemiz gerekmektedir. Ancak böyle düşünürsek kazanç er ya da geç bir şekilde gelecektir.

 

 

Dolar/TL konusundaki yorumlarınızda 6.72 seviyesini işaret ediyorsunuz. Bu bölgede kırılım yaşanması durumunda fiyat nereye kadar düşebilir? Buradan düşüşlerde trendin değiştiğini söyleyebilir miyiz?

 

Dolar/TL’de teknik olarak 6.72 üzerinde günlük kapanışların devam etmesi, yükseliş trendini devam ettirmektedir. 6.72 desteğinin kırılması ile kısa vadeli trendin değiştiğini ve 6.40’a kadar bir düzeltme hareketi yapılacağına dair kanaat getirebiliriz. Ancak şu an 7.00 psikolojik direnci zorlanmaktadır ve hali hazırda 6.72 üzerinde bir fiyat görmekteyiz. Bu teknik gösterge bize, ülkemizde kısa vadede dolara olan talebin artmaya devam ettiğini göstermektedir.

 

Dolar/TL için söyleyebileceğimiz kısa vadeli direnç seviyeleri ise 7.00 ve 7.20’dir. 7.00 – 7.20 bölgesi ilerleyen zamanda dolar/tl için karar bölgesi olacaktır. Olur da 7.20 seviyesi kırılırsa da, kurda yukarı yönlü sert hareketler görmemiz sürpriz olmayacaktır. Dileğimiz kurun serbest piyasa şartlarında sert hareketler yapmadan olağan bir şekilde fiyatlanmasıdır. Olası bir kur şoku, tüm finansal planları ve hedefleri maalesef geçersiz kılacaktır ve enflasyonist baskıyı arttırarak faiz tarafını yükselme yönünde tetikleyerek harekete geçirecektir.

 

 

Emtialar noktasında altın, gümüş ve petrolü sormak istiyorum. Bu üç emtia hakkındaki kısa ve orta vadeli projeksiyonlarınız nedir?

 

Altın tarafında piyasada nakite geçişin hızlandığı dönemlerde, satış baskısıyla karşılaşabiliyoruz. Kriz dönemlerinde altın bu düşüş hareketini yapıyor ama sonrasında piyasa oyuncuları sistemik risk hissettiğinde altın rallisine başlıyor. Teknik olarak, Altın’da 1625 üzerinde günlük kapanışlar, Altın’ın kısa-orta vadede yükseliş trendinin devam edeceğini göstermektedir. Piyasada nakite dönüşler tekrar artarsa ve altın fiyatları tekrar düşmeye başlarsa, bu orta-uzun vadeli yatırımcılar için alım fırsatı olarak görülecektir. Şu an için 1500 dolar altı kalıcı olabilecek bir fiyatlanma beklemiyorum kesinlikle ve orta-uzun vadede Ons Altın da 1900-2000 dolar seviyelerinin görülmesi sürpriz olmayacaktır.

Altın bugüne kadar hep güvenli limandı ama tüm dünyayı saran bu ekonomik kriz sürecinde artık daha da güvenli bir limandır.

Ons gümüş tarafında ise 15,60 üzerinde fiyatlanmalar ile trendin yukarı dönüşü gerçekleşmiş olacaktır. Gümüş’ün düşüşü Altın’a göre daha hızlı ve yükselişi de daha yavaş oldu. Gümüş rüzgârı arkasına alamadı bir türlü. Aylık ve haftalık vadelerde satışta olması bunun en büyük teknik nedenlerinden biridir. Altın’ın teknik olarak aylık ve haftalık dizilimleri çok daha iyi olduğu için, gümüş tarafına yönelim çok daha az. Ama altın beklenen yükselişini yaptığında, gümüş de yükselişe ayak uyduracaktır. 15,60 üzerinde günlük kapanışlar gelmeye başladıktan sonra, orta vadede 18-18,5 dolar seviyelerine doğru bir hareketlenme bekleyebiliriz.

Petrol tarafında ise son dönemde negatif fiyatlamalara şahit olduk. Bu bize sistemden ciddi bir para çekiminin ve nakite geçişin hızlandığını göstermektedir. Dolar ile birebir bağı olan petrol fiyatlarının yaşanan büyük düşüşten toparlanarak çıkamaması demek, küresel finans sisteminde büyük yapısal hasarların oluşması demektir. Petrol arzında yapılan tüm kesintilere rağmen, petrol talebi halen çok düşük seviyelerde seyretmektedir. Petrol fiyatlarında normale döndük diyebilmemiz için ham petrol (WTI) fiyatının 25-30 dolarlara yükselmesi gerekmektedir. Bu süreçte takip etmemiz gereken en önemli göstergeler Dolar Endeksi ve CRB Emtia Vadeli İşlem Endeksi’dir. Bir kulağımızda Fed tarafında olmalıdır. Eğer Dolar Endeksi’nde yukarı fiyatlanmalar devam ederse, bu dolara olan talebin arttığını ve Fed’in piyasaya pompaladığı dolarların halen yetersiz olduğunu bize gösterecektir. Fed’in piyasaları ayakta tutmak için bastığı dolarlar yetersiz görülmeye devam ederse, önümüzdeki günlerde tüm dünyada dolara olan talep artacaktır ve Altın, Gümüş ve Bitcoin tarafında kısmi düşüşlerin önü açılacaktır. Dolar Endeksi’nin 100 puan üzeri fiyatlanmaya devam etmesi ve yükselişine devam etmesi belirttiğim bu senaryoların gerçekleşmesine sebep olabilir. Önümüzdeki günlerde, başta petrol olmak üzere tüm emtialar dolar ile olan ilişkilerinden dolayı dikkatle takip edilmelidir.

 

Son olarak BeInCrypto Türkiye okuyucularına ne söylemek istersiniz?

 

Kumar oynamak ve yatırım yapmak arasında çok ince bir çizgi vardır. BeInCrypto Türkiye okuyucularına o çizgiyi kesinlikle aşmamalarını, piyasalarla inatlaşmamalarını ve başarılı bir yatırımcı ya da trader olma yönünde çalışmaya, okumaya ve öğrenmeye sürekli devam etmelerini tavsiye ederim.

 

 

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

İLGİLİ KONULAR

Hacettepe Üniversitesi İngilizce – Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendini teknik çeviri ve oyun lokalizasyonu alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Barış, 2017’de kripto paralar ile tanışmasıyla iş ağını genişleterek 30’dan fazla Blockchain projesinin çevirmenliğini üstlendi. Son 2 senedir çalışmalarını bu alana yoğunlaştırdı ve Blockchain’i keşfedilmesi gereken bir uzay olarak tanımlıyor.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın