Polkadot İlgi Çekiyor: 22,3 Milyon Dolar Fon Sağlandı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Polkadot, akıllı kontratlar alanında geri durmayarak, bu alanı destekleyen parachainler oluşturuyor.

  • DEX türevlerinde, yatırımcıların hangisinin birincil piyasa yapıcısı olacağı henüz kesinleşmedi, DOT bu alanda da söz sahibi olacağa benziyor.

  • Lark Davis' göre parachainler açıklandığı zaman DOT fiyatının 100 doları görecek.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

En değerli kripto para birimleri arasında 8. sırada yer alan Polkadot (DOT), ağının çalışma prensibi gereğince akıllı sözleşmeleri desteklemiyor. Ancak Polkadot, akıllı kontratlar alanında geri durmayarak, bu alanı destekleyen parachainler oluşturuyor. Parachain basitçe, eş zamanlı çalışma mantığını kapsayan paralel zincirlerdir. Öte yandan, DEX (merkezi olmayan borsa) türevlerinde, yatırımcıların hangisinin birincil piyasa yapıcısı olacağı henüz kesinleşmedi, DOT bu alanda da söz sahibi olacağa benziyor.

SponsorSponsor

DOT Parachaine Büyük İlgi

Polkadot’un (DOT) bu yılın sonuna doğru, parachain ağını piyasaya sunması bekleniyor (parachainler Polkadot’un “kanarya” ağı Kusama’da halihazırda yayında). Parachain basitçe, farklı merkeziyetsiz ağların aracı olmadan birbiri ile iletişim kurma yeteneğine sahip olmasını sağlayacak. Parachainlerin tamamen merkeziyetsiz sistemlerin ortaya çıkmasında büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor. DOT, bu projesi ile yeni kullanım senaryoları ve iş birliği çeşitlerinin oluşumu için yeni etkileşim fırsatları sunmayı planlıyor. Polkadot, bu etkileşim fırsatlarında, Moonbeam ile söz sahibi olacağa benziyor. Merkezi olmayan türev borsası dTrade, Polkadot’un akıllı kontrat platformu Moonbeam’de yerini alacak.

SponsorSponsor

dTrade lansman sırasında, yeterli bir likidite derinliği sağlamak için 22,3 milyon dolarlık bir fon topladı. Piyasadan toplanan fon; Alameda, Polychain, DeFiance, CMS, Hypersphere, Divergence ve Altonomy gibi büyük isimlerin yatırımlarıyla sağlandı. Geçen ay dTrade, Cumberland DRW ve DeFi Alliance gibi kuruluşlardan da destek aldı. Bu yılın mayıs ayında 6,4 milyon dolarlık bir yatırım toplayan merkezi olmayan borsa, doğrudan piyasa yapıcı (maker) hesaplarına, hem alım hem de satım emri veren firmalara, sermaye taahhütlerini toplamak için bir program başlattı. dTrade kurucu ortağı Rabeel Jawaid, başlatılan program sayesinde, ‘‘yatırımcıların bir yönetim tokeni şeklinde faiz kazandıklarını’’ açıkladı. Jawaid bir röportajda şöyle konuştu

“Bu yatırımcılardan hangilerinin dTrade’de birincil piyasa yapıcıları (maker) olacağı konusunda hala karar alma aşamasındayız.

Başlangıçta, iki veya üç kişi firma, ancak yasal anlaşmalar imzalanana kadar isimlerini veremeyiz”.

Merkeziyetsiz Borsalar İçin Zorlu Süreç 

Jawaid’e göre merkeziyetsiz borsaların çözmesi gereken en büyük problem, fazla likidite çekme durumlarında, borsaların çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalması. dTrade’in ortağı, yerel varlık olan Bitcoin (BTC) veya Polkadot (DOT) gibi kripto para çiftlerinde yapılan işlemlerin, uygun ve verimli bir şekilde gerçeklemesi için yeterli nakite ihtiyaçları olduğunu belirtti. Jawaid, bahsettiği bu tutarın yaklaşık 600.000 dolar olduğunu belirtti.

Merkeziyetsiz borsalar için, her bir çiftin bu denli pahalı olması ve birden fazla çifte ihtiyaç duyuluyor olması süreci zorlaştırıyor. Sonuç olarak bu borsalar, gerçekten pahalı hale geliyorlar. dTrade’in resmi lansmanının, Ethereum (ETH) uyumlu akıllı sözleşmeler kullanarak Polkadot üzerinde uygulamalar oluşturmaya yönelik bir araç olan Moonbeam için Polkadot Parachain müzayedesinin tamamlanmasından sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

DOT Fiyatı Rekor Kırabilir

DOT’un fiyatı, ani düşüşle 7 Eylül’de 22 dolar dip seviyesini görmüştü. Polkadot, 8 Eylül’de yükselmeye başladı ve 10 Eylül’de neredeyse %40’lık bir artış yaşadı. Özellikle, 8 Eylül’e kadar süren altıncı parachain müzayedesi sonrasında, altcoin için fiyat yükselişi tetiklendi. Bu durum, Polkadot yatırımcılarının parachaine yönelik ilgisini gösterir nitelikteydi. Ek olarak, Polkadot ve Kusama Networks’e paralel olması beklenen, layer-1 blockchaini olan parachainlerin de piyasaya sürülmesi, DOT’un yükselişine katkıda bulundu. Kripto para analistleri, Polkadot ağına yüksek katılım nedeniyle hacimsel patlama yaşandığını belirtiyor. Ünlü kripto para yatırımcısı Lark Davis, daha önce paylaştığı bir tweet ile parachainler açıklandığı zaman DOT fiyatının 100 doları göreceğini idda etmişti. Bu haber yazılırken Polkadot 37,18 dolardan işlem görüyordu.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

TED Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden (İngilizce) mezun oldu, Ek dal olarak "İletişim ve Eleştirel Medya Çalışmaları'nı tamamladı. Bir süre bankacılık ve finans üzerine eğitim aldı. Aynı dönem TEDU Trade&Research Center’da çalıştı. Proje yönetimi mesleki özel ilgi alanını oluşturmaktadır, bu bağlamda EU Listco projesinde yer almış ve ‘’Civil Society Support Program III’’ kapsamında draft hazırlamıştır.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın