Polkadot (DOT) fiyatı önemli bir destek seviyesine ulaştı ve daha önceki tepe seviyeleri aşmayı hedefliyor. DIA değer kaybı yaşamış olsa da hâlâ yükseliş eğilimini koruyor ve direnç seviyesini geride bırakabilir.

Polkadot (DOT)

Mevcut direnç bölgesinin aşılamaması, 3 dolar seviyesine doğru ani bir düşüşü tekrar tetikleyebilir.

İşlem Aralığı

DOT fiyatı 1 Eylül’de 6,86 dolar tepesine ulaştı ve düşüşe geçti. 5 Eylül’de 3,53 dolar seviyesinde dip oluşturan fiyat, tekrar yükselişe geçti.

Sıçramayla birlikte negatif yönlü dönüş formasyonu olarak değerlendirilen bir yükselen takoz oluşumu meydana geldi. Fakat takozun direnç çizgisi henüz yeteri kadar onaylanmış değil.

En yakındaki destek 3,80 dolar seviyesinde yer alırken en yakındaki direnç seviyesi ise 6,40 dolarda yer alıyor.

DOT Grafiği (TradingView)

Daha kısa vadeli grafe göre 4,10 ve 4,90 dolar arasında daha kısa vadeli bir işlem aralığı bulunuyor. Bu analizin yazımı sırasında 4,90 dolar seviyesinden çıkış gerçekleştiren DOT, bu seviyeyi destek olarak onaylamış bulunuyordu.

DOT tekrar bu işlem aralığına düşmediği sürece yükseliş hareketini de büyük ihtimalle sürdüreceği söylenebilir.

DOT Grafiği (TradingView)

Muhtemel Yükseliş

Ünlü kripto para analistlerinden @TheCryptoDog bir DOT grafiği paylaşarak 6,80 dolar tepelerine doğru yükseliş yaşanabileceğini dile getirdi.

DOT Grafiği (TradingView)

Teknik göstergeler yükselişe işaret ediyor. MACD yükseliyor ve pozitif bölgeye geçmiş bulunuyor. Stokastik RSI da altın kesişim oluşturdu ve RSI ile birlikte yükseliyor.

Dolayısıyla takozdan kırılım gerçekleşmedikçe veya 4,90 dolardaki ara destek bölgesi kaybedilmedikçe yükseliş hareketinin de 6,40-6,80 dolar aralığına doğru devam etmesi bekleniyor.

DOT Grafiği (TradingView)

DOT İçin Dalga Sayımı

18 Ağustos’ta yükseliş yönlü ve beş dalgalı impulsif bir formasyon (siyah) başlamış olabilir. Buna göre formasyon 1 Eylül tarihinde 6,86 dolar tepesinde sonlanmış görünüyor.

Formasyon tamamlandıktan sonra ise iki senaryo belirginlik kazanıyor. Bunlardan ilki, düşüş hareketinin 0,618 fib. seviyesinde sonlanmış olan bir A-B-C düzeltmesi (kırmızı) olarak öne çıkıyor. Diğer senaryo ise bir başka A-B-C düzeltmesinin B dalgasının hâlâ devam etmesi olarak öne çıkıyor.

DOT Grafiği (TradingView)

Fiyat hareketine daha yakından bakılması, A-B-C düzeltmesinin B dalgası içindeki fiyat seyrini öne çıkaran ikinci ihtimali destekliyor. Dolayısıyla C dalgası, fiyatı 3,40-2,15 dolar aralığına doğru taşıyabilir.

Bahsedilen bu ihtimalin öne çıkmasının asıl sebebi, 5 Eylül’deki dip seviyeden sonra meydana gelen yükselişin, düzeltici yerine impulsif bir nitelik taşımasıdır. A ve C alt dalgalarının (kırmızı) 1:1 oranda olması, tepeye ulaşılmış olabileceğini gösteriyor.

Düşüş hareketinin 5,59 dolarda yer alan 0,618 fib. seviyesinden gerçekleşecek bir çıkış ise bahsedilen bu senaryoyu geçersiz kılabilir.

DOT Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak DOT fiyatının yönü, teknik göstergelerdeki ve dalga sayımındaki çelişkili işaretlerden ötürü tam bir netlik arz etmiyor. 5,60 dolar bölgesinin aşılması ve destek olarak onaylanması yükseliş ihtimalini artıracaktır. Fakat 4,90 dolar seviyesi altına bir gerileme de düşüş senaryosunu öne çıkaracaktır.

DIA

DIA fiyatı 2 Eylül’de 4,92 dolar tepesine ulaşmasıyla değer kaybetmeye başladı ve 5 Eylül’de 1,80 dolar seviyesinde dip yaptı. Daha sonra yükselişe geçen fiyat, 1,90 dolar seviyesinde bir ara destek bölgesi oluşturdu.

Öte yandan 2,65 dolarda yer alan bir önceki destek seviyesi, dirence dönüşmüş görünüyor. Buna ek olarak 13 Eylül’de bu bölgeyi aşan yükseliş, işlem aralığının üst sınırından bir sapma olarak kaldı. Zira direncin altına önemli bir düşüş yaşandı. Bu da fiyatın 1,90 dolar seviyesine doğru değer kaybedebileceğini gösteriyor.

DIA Grafiği (TradingView)

Ünlü kripto para analistlerinden @TheEuroSniper bir DIA grafiği paylaşarak tüm hedeflerin gerçekleştiğini belirtti. Fakat fiyatın ne yöne ilereyeceğini belirtmedi. Yaşanan sapma esnasında hedefe ulaşıldı ve daha sonra destek bölgesine doğru bir değer kaybı meydana geldi.

Kaynak: Twitter

Fiyat Hareketinin Geleceği

Daha kısa vadeli grafiğe bakıldığında 5 Eylül’deki dip seviyeden bu yana yükselen bir destek çizgisinin takip edildiği görülüyor. Ayrıca teknik göstergeler önemli bir zayıflık sergiliyor. MACD ve Stokastik RSI’da negatif uyumsuzluk görülüyor. Stokastik RSI ölüm kesişimi gerçekleştirme sürecinde de bulunuyor.

DIA, yükselen destek çizgisinin altına geriledikten sonra tekrar bu çizgiyi takip ederek yükselmeye devam edebilir.

2,65 ve 1,90 dolar seviyeleri üzerindeki veya altındaki fiyat hareketi, trendin yönünü de belirleyecek gözüküyor. 2,65 dolar bölgesinden gerçekleşecek bir çıkış, 4 dolar tepesine doğru bir yükseliş sağlayabilir. 1,90 dolar bölgesi altına gerçekleşecek bir düşüş ise tüm zamanlar ölçeğinde yeni bir dip seviye yaratabilir.

DIA Grafiği (TradingView)